Nāk rudens izgleznot Latviju, bet kāpēc tas to nokrāso dzeltenu? Kāpēc gan koku lapas ik rudeni paliek dzeltenas?
Kāpēc rudenī koku lapas paliek dzeltenas?3
1. fāze: zaļš
Zaļās lapas, kuras redzat visu vasaru, jau satur lielāko daļu rudens krāsu! Visu gada lielāko daļu no rudens krāsām “sedz” dominējošais zaļais hlorofils. Hlorofils palīdz kokiem absorbēt saules gaismas enerģiju – koks būtībā “uzlādējas” vasaras mēnešos. Hlorofils pārvērš oglekļa dioksīdu (CO2) + ūdeni (H2O) cukuros, kas "baro" koku.
2. fāze: dzeltēšana
Rudenī gaisa temperatūrām atdziestot, lapas sāk saņemt mazāk saules gaismas. Mazāk saules gaismas izraisa hlorofila noārdīšanos (un koks to nepapildina), atklājot jaunos, krāsainos pigmentus zem tā un iepriecinot mūs ar skaistiem rudens dzelteniem un oranžiem toņiem. Dzeltenos un oranžos toņus, kurus iepriekš maskēja hlorofils, sauc par ksantofiliem un karotinoīdiem. Šie pigmenti lapās atrodas visu gadu, bet parasti tos maskē zaļais hlorofils.
3. fāze: Ugunīgi sarkani
Dažām sugām un noteiktos īpašos gados jūs redzēsiet citu krāsas stadiju, kad lapas kļūst spilgti sarkanas. To izraisa antocianīni. Šīs sarkanās krāsas tiek ražotas gados, kad ir daudz saules gaismas un sauss laiks ir palielinājis cukura koncentrāciju koku sulā, liekot kokam izdalīt antocianīnus, mēģinot satvert pēdējo enerģiju no lapām, nodrošinot to ar enerģiju, lai pārdzīvotu ziemu. Interesanti, ka ļoti auksts laiks, skābas augsnes un citi stresa faktori dažkārt izraisa augstāku antocianīnu līmeni.
4. fāze: lapu nokrišana
Šī krāsainā procesa beigās lapas mirst. Koki nomet nokaltušās lapas, jo vairs nespēj no tām iegūt enerģiju pa ziemu. Nometot lapas, koki spēj izdzīvot, jo pavasarī tie rada vietu jaunai augšanai. Koki ir lieliski piemēroti otrreizējai pārstrādei! Kritušās lapas veicina meža veselību pēc nokrišanas, sadaloties. Lai gan koks tos ir izdalījis, daži ogļhidrāti un cukuri paliek lapās. Meža zemē šie ogļhidrāti un cukuri nodrošina barību "barotāju" uzplaukumam. Kad sēnītes un baktērijas ir sākušas noārdīt lapas, arī kukaiņi iekļūst vakariņās. Kad lapas ir noārdītas, tās nodrošina šķiedrvielu avotu, kas palīdz augsnei saglabāt mitrumu un uzlabo drenāžu.