Ja tagad stereotipi mums stāsta, ka bērnu acis ārpus skolas visu laiku ir pievērstas dažādiem viedierīču un datoru ekrāniem, kādreiz tā nebija, jo bija vai nu pagalms vai pēcpusdienas multfilmas.
Ja tagad stereotipi mums stāsta, ka bērnu acis ārpus skolas visu laiku ir pievērstas dažādiem viedierīču un datoru ekrāniem, kādreiz tā nebija, jo bija vai nu pagalms vai pēcpusdienas multfilmas.
Briesmoņu kari
Jaunieši, kuri skolā sāka mācīties 90. gadu vidū vai beigās, noteikti ļoti labi atceras šo meistardarbu. Viens no mūsdienu zinātniski fantastikas grāvēja Transformeri priekštečiem. Uz planētas, kas līdzīga Zemei, nonāk divas karojošās puses – Maksimāļi un Predakoni. Gluži kā filmā, arī šeit divi galvenie varoņi ir Optimus un Megatrons. Tikai atšķirībā no stāsta, ko labi pazīst mūsdienu jaunatne, šeit viņi ieņēmuši dzīvnieku veidolus, piemēram, Optimus ir primāts, bet Megatrons – dinozaurs.
Briesmoņu karus sāka rādīt 2000. gada 21. janvārī kanālā LNT.
Pokemoni
Vēl viena „multene”, kas varētu raksturot 21. gadsimta sākuma bērnu TV skatīšanās paradumus Latvijā, jo ne viens vien savus ikdienas plānus pakārtoja tam, lai pulksten 16:00 būtu mājās un slēgtu iekšā kanālu LNT.
Šeit cīņa norisinājas starp daudzām pusēm, taču galvenais varonis bija jauneklis vārdā Ašs Kečums un dzīvnieciņi ar superspējām (tiesa, ne visiem tādas bija) jeb pokemoni. Viņa mērķis bija kļūt par labāko pokemonu pavēlnieku pasaulē. Par tādu varēja kļūt tad, ja noķer viņus visus, tādā veidā kļūstot neuzvaramam.
Pokemoni pie mazajiem LNT skatītājiem nonāca 2001. gada 18. aprīlī.
Bruņurupuči nindzas.
Šīs animācijas filmas pirmsākumi gan meklējami jau 80. gadu beigās, bet par to mūsu paaudze visvairāk sāka runāt tieši 90. gadu pašās beigās (ja esam precīzi, 1999. gada 6. septembrī), kad tās sezonas translēšanu uzsāka kanāls LNT. Tā galvenie varoņi ir četri, ar mutagēnu skartie bruņurupuči – Mikelandželo, Donatelo, Rafaello un Leonardo. Viņu sensejs bija milzīga žurka vārdā Splinters. Nindzju galvenais uzdevums bija cīnīties ar Ņujorkas ļaundariem, it īpaši Šrēderu.
2002. gada 22. oktobrī no LNT “multene” pārcēlās uz TV3 kanālu.
Motopeles no Marsa.
Vinnijs, Modo un Trotls – kurš gan pagalmos ar puikām (nereti arī ar meitenēm) nedalīja lomas ar šiem varoņiem. Šīs animācijas filmas galvenie tēli, kā jau pēc nosaukuma var spriest, nāk no Marsa, bet pārcēlušies uz Zemi, jo tur sācies karš starp Plutarkiem un Marsiešiem. Viņi apmetušies Čikāgā, taču, kā gadījās, tur jau priekšā plutarks vārdā Lorencs Limburgers. Viņš vada uzņēmumu, kas pievāc zemes resursus un sūta tos citplanētiešiem.
Par to, kurā gadā precīzi šī multfilma sākta rādīt, portālam Skaties.lv precīzas informācijas nav, taču 2007. gada 7. februārī tā atgriezās LNT kanālā.
Digimoni.
Neoficiāli bērnu vidū tika uzskatīti par pokemonu konkurentiem. Kā kādreiz viņi sadalījās divās frontēs – kurš fano par Mihaelu Šūmaheru un kurš – par Mika Hakinenu, tā arī šeit varēja vērot ko līdzīgu. Stāsts ļoti vienkāršs – saujiņa jauniešu (pirmajā sezonā viņi bija pamatskolas vecumā) nonāk paralēlā, digitālā pasaulē, kurā viņi satiek radības ar nosaukumu digimoni. Ar tiem viņi cīnās pret ļaunajiem digimoniem.
Šī japāņu šedevra transālcija sākās neilgi pēc pokemoniem – tā paša 2001. gada 3. septembrī.
Dextera labratorija.
Daudzi viņu noteikti sākumā iepazina kanālā Cartoon Network un tikai pēc tam latviešu kanālos. Tas ir Deksters, kurš sevi neviltoti uzskata par gudrāko bērnu pasaulē, taču ir vēl kāds, kurš viņam sastāda pieklājīgu konkurenci – Mandarks. Viņš un Dekstera māsa Dī Dī ir vienīgie, kuri zina par rudā jaunekļa slepeno laboratoriju.
Šī multfilma LNT kanālā parādījās 2002. gada 28. oktobrī
Eds, Edis un Edijs.
Vēlviens materiāls, kuru sākumā daudzi vēroja animācijas filmu kanālā Cartoon Network. Stāsts ir par trim dīvaiņiem – ne pārāk attapīgo un lempīgo Edu, gudro Edi un stilīgo Ediju, kuriem, šķiet, katru dienu notiek kaut kas dīvains. Šajā multfilmā dominē bērnu savstarpējās attiecības – nekādu datorspēļu vai citu mūsdienīgu lietu.
Translēšanas sākums LNT kanālā – 2002. gada 2. septembris.
Džonijs Bravo.
Nav skaidrs, kas šim jaunietim ir lielāks – frizūra, muskuļi vai pašapziņa. Neskatoties uz milzu atraidījumu skaitu no pretēja dzimuma puses, viņš tik un tā pamanās sevi uzskatīt par staigājošu Apolonu.
Džonija Bravo ēra Latvijā sākās LNT kanālā 2001. gada 19. novembrī.
Govs un cālis.
Šeit grūti izcelt kādu konkrētu varoni, jo ņemot vērā, ka galvenie varoņi ir Govs un Cālis, kuri ir māsa un brālis, pietiekami interesanti ir arī citi tēli, piemēram, viņu vecāki, kurus augstāk par rumpi var (ne)ieraudīt tikai ēnā. Cālim, iekuļoties nepatikšanās, palīdz neviens cits kā māsa, kura pārvēršas par lidojošu Supergovi.
Latvijā parādījās LNT kanālā 2000. gada 2. septembrī.
P.S
Cūku dibeni ar kartupeļiem!
Detektīvmeitenes.
Šīm meitenītēm ir tikai pieci gadi, toties apveltītas ar superspējām un bezbailību. Ikdienu Ziedīte, Burbulīte un Purenīte pavada cīnoties ar dažādiem ļaundariem un sargājot pilsētu ar nosaukumu Pilsētpilsēta.
LNT kanālā translācija sākās 2005. gada 31. augustā.
Atceros visas šitās multenes, vēl es atceros dzeni Vūdiju, un vecas Donalda Daka un Mikijpeles sērijas, kuras gan manuprāt pa LV kanāliem nerādija.
Arī skatījos no rītiem šos, bet, kas tagad iet tajos Disney kanālos, tur vispār sviests. Ja pa to Disney, tad House of mouse bija mana mīļākā multene. Pēc tās Scooby Doo Show un, tad Courage the cowardly dog. Vēl, joprojām paskatos, ja neviens nav mājās. Aizmirsu arī par mini sērijām par Donaldu Daku, Mikiju, Čipu un Deilu, Gūfiju/Goofy, Pluto- suni un varbūt vēl kādu.
Jā, visas manas bēnības multenes! Man tik ļoti patika Skubijs Dū un Gļēvais suns Drosminieks, protams vēl joprojām patīk
Atceros visas sākot no Dekstera. Bet vienu kļūdu es tev nepiedošu, tu ''Sūkli Bobu'' aizmirsi! Bērnības mīļāķā multene, astoņos no rīta rādīja, saucu par prost ''Švammi''