Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
106

Vai esat kādreiz piedzīvojuši situāciju, kad kādā saviesīgā, vairāku cilvēku apmeklēta pasākumā, vakariņās, piknikā vai ballītē, jūs satiekat personu, kura acīmredzami ir gudra, labi izglītota un veiksmīga, un no kuras sagaidāt interesantu sarunu, bet tā pretēji- nevedas jau no paša sākuma? Saruna paliek virspusējā līmenī, un ar pūlēm nākas meklēt visikdienišķākās apspriežu tēmas. Sarunai īsti nesākoties, no tās ir vēlēšanās tikt vaļā: ,,Prieks bija iepazīties! Aiziešu pakaļ jaunam dzērienam.''- labākajā gadījumā būs iegansta frāze, ko pateiksiet uz atvadām.

Savukārt citā sabiedriskā pasākumā, jūs nejauši satiekat personu, kas ir tikpat spējīga un piesaistoša kā iepriekš minētā, tomēr uzsākot sarunu, tajā ir zināma atšķirība-tā ir daudz patīkamāka. Kaut arī svešinieki, jūs ātri saprotaties un bez grūtībām atrodat par ko runāt, jūtaties, kā savā komforta zonā-nepiespiesti un viegli. Pietiek ar dažām minūtēm, lai prātā iezagtos sajūta, it kā būtu pazinuši viens otru gadiem ilgi.

Kas izskaidro šo ļoti atšķirīgo sociālo pieredzi? Esmu nonākusi pie atziņas, ka tam nav nekāda sakara ar intelektu, izglītību, statusu, kopīgām vērtībām vai pieredzi. Tā vietā es uzskatu, ka tas ir skaidrojams ar abu iesaistīto pušu emocionālo atvērtību . Tas ir svarīgs komponents visu veidu veiksmīgās attiecībās, taču uzsvaru vairāk likšu uz sievietes un vīrieša attiecībām.

KonbspnozīmēnbspemocionālānbspatvērtībaRuna tiescaronām ir par spēju dalīties emocionālajānbsp dzīvē ar citiem atklāties viņiem daudz dziļāk kā pārējiem Taču nevajag kļūdaini jaukt atvērtību ar godīgumu domājot ka tas ir viens un tas pats ir sīkas nianses kas tos atscaronķir Godīgums ir taisnības teikscaronana kad tā tiek prasītanbsp bet atklātība ir paradums teikt taisnību kaut tā netiek prasītanbspTas nav apzināts lēmums pieņemtnbsp scarono emocionālo saikni vai nē Drīzāk tānbsp ir spontāna sajūta kas radās dziļu un katram savunbsp iemeslu dēļ Kādam tie irnbsp feromoni kādamnbsp smadzeņu ķīmiskās reakcijas kādam īstais garastāvoklis vēl kādam tā irnbsp pazīscaronanās sajūtanbsp no iepriekscaronējās dzīves rezultāts ir tas pats scaroniem diviem vai vairākiem cilvēkiem atvērās neredzaminbsp vārti veidojot abpusēju uzticamības saikninbs... Autors: Le eel Emocionālā atvērtība
Attēls no: unsplash.com
1.

Ko nozīmē emocionālā atvērtība?

Runa tiešām ir par spēju dalīties emocionālajā  dzīvē ar citiem, atklāties viņiem daudz dziļāk, kā pārējiem. Taču nevajag kļūdaini jaukt atvērtību ar godīgumu, domājot, ka tas ir viens un tas pats, ir sīkas nianses, kas tos atšķir. Godīgums ir taisnības teikšana, kad tā tiek prasīta,  bet atklātība ir paradums teikt taisnību, kaut tā netiek prasīta.

 Tas nav apzināts lēmums pieņemt  šo emocionālo saikni vai nē. Drīzāk tā  ir spontāna sajūta, kas radās dziļu un katram savu  iemeslu dēļ. Kādam tie ir  feromoni, kādam  smadzeņu ķīmiskās reakcijas, kādam īstais garastāvoklis, vēl kādam tā ir  pazīšanās sajūta  no iepriekšējās dzīves, rezultāts ir tas pats, šiem diviem (vai vairākiem) cilvēkiem atvērās neredzami  vārti, veidojot abpusēju uzticamības saikni. 

Atsaucoties uz augscaronā... Autors: Le eel Emocionālā atvērtība
Attēls no: unsplash.com
2.

Atsaucoties uz augšā dotajiem piemēriem, var saprast, ka pirmajā gadījumā starp abām iesaistītajām pusēm bija tāda kā barjera,  kas neļāva  emocionāli sasniegt viens otru. Darbojās likums- ja es neko nejūtu, es nelikšu just pretī. Ja man nav intereses, es to neizrādīšu, vai  ja izrādīšu, tad tīri aiz pieklājības. Savukārt otrajā gadījumā starp runātājiem ir atvērta telpa, kas ļauj  emocijām apmainīties, brīvi plūst uz vienu un otru pusi. Kā teicis ietekmīgais psiholoģijas zinātnieks un ārsts Karls Gustavs Jungs: ,,Divu personību tikšanās ir kā divu ķīmisku elementu kontakts: ja notiek reakcija, abi piedzīvos izmaiņas.''

Kas izraisa tūlītēju un... Autors: Le eel Emocionālā atvērtība
Attēls no: unsplash.comphot
3. Kas izraisa tūlītēju un spēcīgu savienojumu starp diviem cilvēkiem? Psihologam Džimam Teiloram, kurš raksta par šo tēmu ,,Psychology today ", ir dažas teorijas. Pirmkārt,  abi cilvēki ir vienkārši emocionāli atvērti; tieši tā viņi darbojas. Tāpēc,  satiekot cilvēku ar līdzīgu emocionālo stilu, saikne  ir neizbēgama un ātra.  Otrkārt, cilvēkiem  ir tendence sazināties ar tiem, ar kuriem viņiem ir kopīgas vērtības un intereses. Piemēram, tie, kas strādā finanšu nozarē atradīs kopēju valodu ar citiem šīs nozares pārstāvjiem.  Un noteikti būs izteiktāka ''radniecība''  tiem, kuriem ir līdzīga politiskā un reliģiskā nostāja (bet  kurš to ņemsies uzzināt pirmajā sarunā?). Treškārt, tās ir savstarpējās intereses, hobiji un izklaides, kas apvieno. Vai tā ir riteņbraukšana, ceļošana vai kopējs mūzikas elks, grāmatas autors , ja tas jūs vieno, pastāv iespēja, ka kļūsiet emocionāli tuvāki, kā tikai svešinieki.   Šajā kontekstā svarīgs var nebūt dzimums, būt emocionāli atvērti jūs varat būt gan pret savu, gan pretējo dzimumu.  
Tomēr nākas paturēt prātā ka... Autors: Le eel Emocionālā atvērtība
Attēls no: unsplash.com
4. Tomēr nākas paturēt prātā, ka lielākā daļa cilvēku, tiekoties pirmo reizi, necer uz augstu emocionālo sasaisti; sagaidīt vienu un to pašu attieksmi no visiem ir neiespējami un naivi. Iespējams, tā  persona, kas  pret tevi ir emocionāli atvērta, stāsta par savām sajūtām un vēlmēm-riskē būt pati, nezinot vai tas nenodarīs kaitējumu un netiks pārprasts-  ir emocionāli noslēgta pret citiem, vai otrādi, ir noslēgta pret tevi, bet atvērta citiem.  Realitāte ir tāda, ka cilvēkiem ir dažādi emocionālie briedumi, dažādi  komforta līmeņi  ar ievainojamības pakāpēm , dažāds laiks, lai būtu  emocionāli atvērti,  un dažādi veidi,  kā viņi pauž savas emocijas.  Tam ,kuram ir tendence būt tūlītējam, tiešam un nefiltrētam, nesaskanēs labi ar kādu, kas ir daudz  piesardzīgāks vārdu izvēlē. Vai tam, kam iepriekš ir bijusi salauzta sirds mīlestības dēļ, būs grūti atkal veidot tuvāku dialogu ar kādu citu, viņš, aizsargājot sevi, neapzinoties uzcels nepieejamības barjeru.  
Pastāv zināms risks sevi ne... Autors: Le eel Emocionālā atvērtība
Attēls no: unsplash.com
5.

Pastāv zināms risks sevi ne tikai atverot, bet arī ilgstoši nocietinot.  Varētu apgalvot, ka caur sākotnējo emocionālo mijiedarbību ir prognozējams turpmāko attiecību ilgums.  Vai tūlītējs savienojums vienmēr nozīmē ilgstošu savienojumu? Un vai emocionāli neveiklas pirmās tikšanās nozīmē ilgstošu nolemtību attiecībām? To ir grūti pateikt, taču , visticamāk, radīsies vēlme  atkal kādu redzēt pēc emocionāli izdevušās pieredzes un mazāk motivēt tikties uz emocionāli neapmierinošu pirmo satikšanos, kas ir tā riska negatīvās sekas-  jūs varat zaudēt to, kas varētu būt izrādījies lielisks draugs vai pat persona, ar kuru kopā nodzīvot laimīgu dzīvi.

0
106
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [4]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Tanheizers avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Veiksmes lādeMedaļa Dienas doma
  Tanheizers 29.07.19 22:22
7
0

+ no manis, raksti par psiholoģiju spokos ir samērā reti.

spoks0 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Komiķis 2.0
  spoks0 30.07.19 12:55
4
0

Foršs raksts!

Brīnumzāles vēl nav izgudrotas - faktiski var novērot šādu atvērtību vai neatvērtību, bet izdarīt galīgos secinājumus nav iespējams, jo jebkurš apgalvojums ietver izņēmumus.

giba@speles avatars
Medaļa Ģēnijs GenādijsMedaļa 100 atminetas miklasMedaļa Brīvlaiks
  giba@speles 30.07.19 13:46  
4
0

Man liekas, ka viss ir mūsu galvās. Jaunībā nespēju meiteni uz deju uzaicināt, ne kreklu novilkt, lai d vitamīnus paķertu, kur nu vēl kaut kādas sarunas ar otro dzimumu.   Tagad var nākt jebkurš pretī un es gvelzišu bez apstājas. Jo vecāks palieku, jo ...mazāk aizspriedumu. Pilnīgi vienalga, ko citi domā un kā mani uztver. Tagad lielu punci pastaigājoties pa savu pagalmu tieši pretī vidusskolai un labi iedegu. Bērni no sākuma ienirdza, tad apnika, jo vienkārši visu ignorēju. Nav man vairs problēmu uzreiz atrast sarunu ar pilnīgu svešinieku, tik jautājums...cik nu kurš spēs uztvert un pieņemt otra viedokli.

Atvainojos par garumzīmēm.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 01.08.19 22:33
2
0