Ja tev patīk sēņot, tad vārds «briežutis» tev noteikti nav svešs. Briežu kaulmušas ir katra sēņotāja ļaunākais murgs.
Briežutis jeb briežu kaulmušas - asinskārie briesmoņi, kas uzbrūk sēņotājiem8
Kas ir briežu kaulmuša?
Briežu kaulmuša ir spīdīgi tumšbrūnas pamatkrāsas kaulmuša ar saplacinātu, cietu (hitinizētu) ķermeni. Ķermeņa garums 4-6 mm. Spārni ir, tie ir garāki nekā ķermenis, bezkrāsaini, caurspīdīgi, ar trim garendzīslām. Parasti spārnus ļoti ātri nomet, nonākot uz saimniekdzīvnieka. Parazitē uz briežu dzimtas sugām. Dzīvo vilnā, sūc asinis. Mātīte saimniekdzīvnieka vilnā dēj jau izveidojušos kāpurus. Kūniņas stadijai tuvojoties tie nokrīt no saimnieka un iekūņojas zemē. Pieaugušās mušas parasti gaida piemērotu saimniekdzīvnieku krūmāja lapotnē, tupot uz koku stumbriem; tās parasti lido mazus attālumus.
Šī suga dažādos skujkoku un jauktos mežos bieži uzbrūk arī cilvēkam, nereti pat lielā skaitā, lien matos, zem drēbēm, tādējādi vietumis ir nepatīkams apgrūtinājums mežizstrādē nodarbinātajiem vai vienkārši ogu un sēņu laikā. Briežu kaulmušas ir visaktīvākās no jūlija beigām līdz pat rudens salnām, jo sevišķi siltā un mitrā bezvēja laikā. To kodiena vietā veidojas niezošs apsārtums. Labā ziņa - uz cilvēka ādas šie kukaiņi nevar parazitēt.
Kā sevi pasargāt no briežu kaulmušām jeb briežutīm?
Informācija par to, kā pasargāt sevi no briežutīm ir skopa. Tradicionālie līdzekļi, kas palīdz atbaidīt odus un ērces, nepalīdzēs. Visefektīvākais veids, kā pasargāt sevi no briežutīm - izvēlēties atbilstošu un ciešu apģērbu un galvassegu, kas neļaus parazītiem pakļūt zem tā. Tāpat arī jāpatur prātā, ka pirms došanās mājās, katram ir jāpārbauda savs apģērbs, jo pastāv liela iespēja aizvest neaicināto viesi mājās, kur tad tas var turpināt savu dzīvi.