local-stats-pixel

Blast from the past: Repšes kungs valdībā2

Manuprāt, būtu derīgi atcerēties...

"2002.gads - Decembris. Apspriežot kinonozares finansējumu, E.Repše asi kritizē latviešu kino - redzētā latviešu animācijas filma esot "stulba", bet filmas "par Visuma izcelšanos, kas vajadzīgas katram jaunietim", netiekot uzņemtas. Vēlāk naudu kino tomēr apsola neatņemt.

2003.gads

- Janvāris. Pēc tam, kad atklājies, ka veselības ministrs Āris Auders (JL) reizē kā valsts un privāts ārsts saņēmis dubulto honorāru no pacientes, viņa vajadzībām bez konkursa nopirkts dārgs Volvo, TP pieprasa viņa demisiju, tomēr Saeima nobalso pret viņa atstādināšanu. Taču amatā viņam izdodas palikt tikai līdz pavasarim - pēc krimināllietas ierosināšanas premjers atstādina Auderu.
(..)
- Augusts. Saasinās JL pretrunas ar visiem koalīcijas partneriem. Ar TB/LNNK un ZZS - budžeta dēļ, ar LPP - Rīgas brīvostas dēļ (Repše ostas pārvaldē grib panākt valsts noteicošu lomu, taču tas neizdodas.). Partnerus visvairāk uztrauc JL un E.Repšes vēlme pilnīgi noteikt situāciju valdībā. LPP paziņo par aizdomām, ka Ventspils grupējums un ar to saistītie politiskie spēki vēlas iedzīt LPP stūrī un valdībā nomainīt ar TSP.
(..)
- Septembris. Smags pārbaudījums koalīcijai ir balsojums par KNAB direktora amata kandidāti Jutu Strīķi - slēgtā balsojumā Saeimā viņa negūst amata ieņemšanai nepieciešamo balsu skaitu un netiek apstiprināta. Tas tiek uzskatīts par valdības krīzes priekšvēstnesi.

- Augonis plīst ES referenduma vakarā - LPP priekšsēdis Ēriks Jēkabsons aicina JL izvirzīt citu premjeru E.Repšes vietā, norādot uz viņa autoritāro vadības stilu, un brīdina, ka "valsts ir diktatūras priekšā", šim paziņojumam pievienojas arī ZZS un TB/LNNK. Tomēr JL nedomā mainīt premjeru, E.Repše izsaka domu par Saeimas ārkārtas vēlēšanām.

- Vairākos balsojumos Saeimā parādās, ka koalīcija faktiski nav lemtspējīga, tomēr pozitīvais balsojums par 2004.gada budžetu 1.lasījumā paver vēl vienu iespēju saglabāt koalīciju.

- Oktobris. Pēc ilgākas "mētāšanās ar akmeņiem" un E.Repšes solījumiem mainīties, koalīcija tomēr vienojas, ka parakstīs memorandu, kas palīdzēšot izvairīties no konfliktiem. E.Repše gan nav apņēmies to pildīt."

--"Repšes valdības gada kritiskie brīži", Diena, 7. novembris (2003)

"Ar ko Repše pārsteidza
- Bija pirmā amatpersona, kas pirms partijas veidošanas pieprasīja atbalstītājiem saziedot honorāru, lai savā politiskajā darbībā būtu neatkarīgs
- Valdības sēdes padarīja atklātas
- Nebaidījās atklāti konfliktēt ar koalīcijas Saeimas frakcijām, taču "komunikācijas trūkums" bija viens no iemesliem krīzei
- Spēcīgi palielināja Ministru prezidenta varu - viņa paspārnē nonāca gan Valsts civildienesta pārvalde, gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, iecerēta bija arī specdienestu uzraudzības nodošana izpildvarai. Mainīja likumu, lai premjers varētu atlaist jebkuru uzticību zaudējušu ierēdni
- Ārzemju vizīšu laikā vai uzņemot viesus nereti viņus ar lidaparātiem vizināja pats. Lietuvas presē parādījās ziņas, ka lidošana delegāciju tā pārbiedējusi, ka daļa atteikusies kāpt helikopterā vēlreiz. Ar armijas dāvināto lidotāja tērpu šad tad pastaigājās pa valdības ēku
- Nereti runāja par ārkārtas vēlēšanu nepieciešamību
- Nekautrējās valdības sēdēs ierēdņus eksaminēt kā skolasbērnus - kad izvēlējās Rīgas un Ventspils ostu valdes locekļus, kandidātiem sēdē tika sarīkots eksāmens ar galveno jautājumu - kas ir vecākais stividors
- Parasti strādāja līdz plkst.17 un gandrīz nekad to nedarīja brīvdienās, jo neatpūties cilvēks neesot labs darbinieks"

-- "Repšes atstātais mantojums", Aiga Pelāne, Sanita Jemberga, Ilze Grīnuma, Zane Zālīte, Diena, 21. februāris (2004)
.


7 2 2 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 2

0/2000
man viņš patīk... valdība ir jātur stingri un viņš to darīja, bet viņu novāca no ceļa.. un mēs tagad esam galīgā pakaļā
1 0 atbildēt
Man ar' viņš kādreiz patika, jūtos vainīgs :) Tikai pusgadu vēlāk viņa vadībā partija bija saēdusies ar visiem partneriem, un ja kaut kas ir populisms, tad tā ir uzmācīgā ideja darīt ko citu - pārvēlēt Saeimu (tā, itkā tas būtu tikpat kā sajaukt kāršu kavu pa jaunu), tiklīdz nevar vienoties par kādu jautājumu. Galīgā pakaļā "mēs" esam, jo kopš 2006. gada vēlēšanām "kā tik kas, tā pārvēlēt Saeimu" politiķi un viņus balstošā politmašīna nevēlējas pieņemt tautas izvēli tādu, kāda tā nu tā toreiz bija. Divi nepārtrauktā un graujošā "karošanā" par "uzvaru" tekošā momenta politikas kaislību cīninjā pavadīti (zemē nosviesti) gadi. Lai beigās tik un tā sanāktu kopā vienā valdībā ar vairumu to pašu vēl pāris dienas iepriekš kā uz dzīvību vai nāvi apkaroto konkurentu! Lai publika priecātos, ka šoreiz, redz, to un to "slikteni" atstājām ārā - tā itkā tas tagad uz mūžu būtu? Idritvai, cik produktīvi un saprātīgi pavadīts laiks! :)
0 0 atbildēt