local-stats-pixel

Ak, kā gribētos, lai man būtu Drošības Policija (video)8

Vispirms, daži eksponāti.

* "Kā svētdien intervijā Dienai precizēja FKTK vadītāja Irēna Krūmane, valdības lēmums bija nepieciešams, jo pusotra mēneša laikā no Parex bankas aizplūda 240 miljoni latu."

"Krasovickis: no bankas aizplūduši 100 miljoni", Svētdiena, 9. novembris (2008), Diena.lv

Pieņemot, ka ar pusotru mēnesi FKTK priekšsēdētāja saprot 6 kalendārās nedēļas jeb 42 dienas un atņemot tās no 9. novembra, iegūstam 28. septembri. Šis ir atskaites punkts, jo, manuprāt, iezīmē datumu, pēc kura būtu sākusies noguldījumu "aizplūšana" no Parex bankas.

* 1. oktobrī jeb divas dienas vēlāk, FKTK izplatīja paziņojumu presei "Par finanšu stabilitātes rādītājiem", kurā cita starpā teikts:

"Komisija ik dienu veic Latvijas banku finanšu stabilitātes rādītāju monitoringu. Šobrīd visu Latvijas banku kapitāla pietiekamības un likviditātes rādītāji ir stabili un pārsniedz likumā noteikto minimumu."

* 4. oktobrī jeb piecas dienas vēlāk, Latvijas Avīze publicēja papildinājumu 26. septembrī publicētajai intervijai ar Valēriju Karginu zem virsraksta «Jāpieņem pretkrīzes lēmumi», kurā viņš cita starpā apgalvoja sekojošo:

"Mūsu bankas finanšu rādītāji šī gada 3. ceturksnim līdz galam vēl nav apkopoti, bet tendences, protams, ir skaidras. Pirmkārt, auguši depozītu noguldījumi mūsu bankā – īpaši pēdējās dienās."

* 8. oktobrī jeb deviņas dienas vēlāk, Parex bankas vecākais viceprezidents kapitāla tirgus un investīciju jautājumos Mārtiņš Jaunarājs, uzstājoties raidījumā "Kas notiek Latvijā" (skat. video), cita starpā apgalvoja sekojošo:

"... šobrīd mums noguldījumu apjoms - viņš nekrīt, viņš pieaug."

* Tai pašā raidījumā, FKTK priekšsēdētāja vietnieks Jānis Brazovskis, runājot par bankām, no kurām ir izņemti noguldījumi, apgalvoja:

"... bet tie ir - nu, teiksim tā, pāris miljoni latu."

*
23. oktobrī jeb 24 dienas vēlāk un jau pēc tam, kad esot notikusi toreiz slepenā Ministru prezidenta Ivara Godmaņa un Valērija Kargina tikšanās par iespēju valstij atbalstīt Parex, banka izplatīja paziņojumu presei par trešā ceturkšņa rezultātiem, kurš citē Parex vecāko viceprezidentu Ēriku Brīvmani apgalvojam sekojošo:

„Neskatoties uz ziņām, kuras Latvija saņem no citu valstu finanšu sektoriem, Parex banka var lepoties ar stabiliem šī gada trešā ceturkšņa finanšu rādītājiem. Īpaši šajā situācijā priecē noguldījumu apjoma pieaugums, kas liecina par mūsu klientu uzticību bankai.”

Jāuzsver, ka gan Valērijs Kargins, gan Ēriks Brīvmanis kvalificē savus apgalvojumus, attiecinot tos uz trešā ceturkšņa rezultātiem. Saskaņā ar 3. ceturkšņa bilanci, uz 30. septembri Parex bankas klientu depozītos bija noguldīti apmēram 1,989 miljardi latu, kas ir par apmēram 3 miljoniem Ls mazāk kā iepriekšēja ceturkšņa beigās, kamēr depozītu summa Parex Grupas bilancē, salīdzinājumā ar iepriekšējā ceturkšņa beigām, ir pieaugusi par apmēram 9 miljoniem latu.

* Visbeidzot, 24. oktobrī jeb 25 dienas vēlāk, FKTK izplatīja paziņojumu presei "Par Latvijas banku darbības 3. ceturkšņa operatīvajiem datiem", kurā cita starpā lasāms sekojošais:

"Latvijas banku kapitāla pietiekamības un likviditātes rādītāji ir stabili un pārsniedz normatīvos noteikto minimumu. Latvijas banku likviditātes rādītājs septembra beigās bija 49.1 % (normatīvs ir 30%). Latvijas banku sektora vidējais pašu kapitāla radītājs ir bijis 12.3 % (minimālā prasība ir 8 %). Komisija turpina ik dienu veikt Latvijas banku finanšu stabilitātes rādītāju monitoringu."


Es nevaru apgalvot, ka kāda no šeit minētajām amatpersonām būtu sniegusi nepatiesu vai apzināti nepatiesu informāciju, jo:

1) publiski pieejamus datus, kuri varētu pamatot tādu apgalvojumu, atrast neizdevās;
2) ir ļoti iespējams, ka šeit apkopotā informācija ir nepilnīga - tie ir viena vienīga cilvēka novērojumi.

Tomēr manuprāt ir skaidrs, ka laikaposmā pirms Parex problēmas tika darītas zināmas sabiedrībai, un kuru FKTT vadītāja norādīja runājot par Ls 240 mil "aizplūšanu" no Parex, bankas amatpersonas ir vairākkārtīgi apgalvojušas, ka noguldījumi Parex pieaug - tai skaitā lietojot vārdu "šobrīd", bet FKTK amatpersonas ir vairākkartīgi norādījušas, ka banku likviditātes rādītāji ir stabili.

Ļoti iespējams, ka šai vismaz šķietamajai neatbilstībai ir vienkāršs un loģisks izskaidrojums, tomēr man tādu ieraudzīt nav izdevies. Tāpēc ceru, ka sapratīsiet, kāpēc man gribētos pašam savu tādu kā "Drošības policiju" :)


9 0 8 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 8

0/2000
MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI MELI
0 0 atbildēt
Ir MELI un tad ir "apzināti nepatiesa" informācija. :) Šim visam var būt triviāli izskaidrojumi:- piemēram, Diena ir neskaidri atreferējusi Krūmani, vai es pārprotu "pusotru mēnesi". Pat "šobrīd" var izrādīties formāli patiesa, kaut arī maldīgu iespaidu radoša informācija, ja tajā dienā Parex "ienāca" vairāk līdzekļu kā "aizplūda". Lai kaut ko saprastu, ir nepieciešami FKTK "monitoringa" dati un pārliecība, ka tie atbilst realitātei. Es nesaprotu, kāpēc tie, kas ņemas ap banku, nav izmantojuši šo mēnesi, lai pakāpeniski piepludinātu publisko telpu ar visdažādāko informāciju un ar visdažādākajiem to pamatojošiem datiem - tai skaitā patlaban jau novecojušu, teiksim, mēnesi vecu, operatīvo informāciju. Ja tās informācijas un faktu publiskā telpā nav, tad "lats", "Hitlers" un citiem tāda tipa rakstniekiem ir zelta laiks, un citi neko tā īsti pretī likt nevar, jo ir neziņa...
0 0 atbildēt
Jo ir meli, kas ir apzinaata patiesiibas sleepshana par to ka iespeejams buus jaaaiznjemas 13.5Miljardi EUR Verdziiba vienai paaudzei - taa ir neaptverama sumaa.
0 0 atbildēt
Šodien raidījumā kas jauns Godmanis netīšām izmeta,ka lai pārdotu banku valstij jābūt vienīgai bankas īpašniecei,nu ja ja jau krievija karginam neļāva pārdot banku,tad valstij bandīti neko nevar izdarīt,vai arī kāds liels bandīts grib to banku pirkt...
0 0 atbildēt
Te gribot-negribot ir jāieslīgst konspirāciju teorijās, jo informācija, kas ļautu izveidot kaut kādu sakarīgu kopainu, netiek sniegta. Es to saprotu tā - valdība patlaban tā "nesavtīgi", uz nodokļmaksātāju rēķina, cenšas glābt ārzemnieku naudu - slīpētus finansistus kā investīciju fondus un sindikātbankas. Kuriem bija pienākums izvērtēt riskus ieguldot Parex mazākumkapitālā vai izsniedzot tai kredītus, un kuri par šiem riskiem saņēma dividendes and procentu maksājumus. Līdz šim valdība bija "uz āķa" attiecībā pret Parex noguldītajiem. Tagad, ja sindikāti piekritīs uz kādu laiku pagarināt aizdevumu termiņus apmaiņā pret garantijām, būs "uz āķa" arī attiecībā pret tiem. Kas ir sanemts pretī? Nezkādas ķīlas patlaban ieguldīto līdzekļu nodrošinājumam; 85% nezcik vērtā bankas kapitāla, nezcik vērts vērtspapīru portfelis, un cerība, ka banku varēs pārdot. Līdzšinējie akcionāri pārdot nevarēja, valdība nezkāpēc varēšot. Nepatīk... Ja banka kļūs maksātnespējīga gadu vēlāk, nodokļmaksātājiem tas izmaksās vairāk, toties būs garantijas ārzemju finansistiem.
0 0 atbildēt
redzēju sapni: lai kādi tālāki bāleliņi varētu izņemt savu naudiņu no cepures, kādi vietējie bāleliņi būs pierunājuši ivarinatoru to naudiņu cepurē apņemties ielikt. bēdīgi, bēdīgi. atdosim gadiem.
0 0 atbildēt
Savukārt finanšu ministrs Atis Slakteris (TP) atzina, ka neformālās sarunās ar SVF pārstāvjiem esot runāts arī par iespējamām izmaiņām lata piesaistes koridorā, kas nozīmētu valūtas vērtības samazinājumu.
0 0 atbildēt