Tādus cilvēkus nevar nepamanīt, bet ko darīt, lai bērni par tādiem nekļūtu? Saskaņā ar pētījumiem, tad tieši audzināšana ir tas, kāpēc kāds kļūst par narcissistu. Ir dažas lietas, ko var darīt, lai bērns par tādu nekļūtu.
8 ieteikumi, lai bērni nekļūtu par narcisistiem3
Kā noteikt, ka bērns ir potenciāls narcissists?
Pirmkārt, mums nevajadzētu jaukt narcismu ar veselīgu pašcieņas devu. Atšķirība ir tā, ka cilvēks ar pašcieņu ne vienmēr sevi liks pirmajā vietā, neskatoties uz citu vajadzībām un tiesībām. Tāpēc mums kā vecākiem ir jāpalīdz saviem bērniem attīstīt spēcīgu pašcieņu.
Jums nav jāuztraucas, ja jūsu 3 gadus vecajam bērnam ir narcistiska uzvedība, jo šajā vecumā viņš joprojām attīsta savu personību un mācās par visu, kas viņiem ir apkārt, bet, ja šī uzvedība turpinās vai līdz ar vecumu kļūst izteiktāka, tas jau ir iemesls uztraukumam, un šie padomi var būt noderīgi.
Attīstīt empātiju jau no mazotnes
Narcisiem maz rūp tas, ko citi jūt vai domā — viņi rūpējas tikai par sevi un savām vēlmēm un jūtām. Tāpēc bērnam ir jāsaprot un jāiemācās, kas ir empātija. Citu cilvēku izpratne un patiesa līdzjūtība ir ļoti noderīgi elementi viņu emocionālajai un sociālajai attīstībai. Atcerieties, ka jūs esat viņu pirmais paraugs, tāpēc jums būs jārāda piemērs ar savām ikdienas darbībām.
Atrast, ar ko bērnam nodarboties
Bieži vien ir grūti iedomātis, ka kāds hobijs varētu noderēt bērna dzīvesveida veidošanā. Palīdzot viņiem atrast kaut ko tādu, kas viņu aizrauj, piemēram, sports vai mākslinieciska darbība, tas ļaus viņiem aizrauties ar kaut ko un cilvēkiem, kuri arī ir saistīti ar tām pašām simpātijām un hobijiem.
Attīstiet viņos atbildības sajūtu
Narcistiski cilvēki parasti neuzņemas atbildību par savām darbībām un sekām, īpaši, ja tās ir negatīvas. Tāpēc, mācot savus bērnus ar viņu pašu kļūdām vai sliktu uzvedību, izskaidrojot viņiem, kāpēc tas, ko viņi izdarīja, bija nepareizi, var palīdzēt bērniem uzņemties atbildību par savām kļūdām un mazināt šo īpašību.
Lieciet bērniem koncentrēties un atrodiet izaicinājumus
Narcissists bieži jūtas pārāks par citiem, un tas tā patiešām var būt, taču viņiem nepietiek, lai to pierādītu, viņu pārākums arī cietiem ir jāatpazīst. Lai izvairītos no šāda veida bērnu uzvedības, ir labi atrast jaunus izaicinājumus. Tādā veidā viņi zinās, ka viņiem ir ierobežojumi un ka viņiem visu laiku nav visu atbilžu.
Izvēlies komplimentus pareizi
Tas ir normāli, ja bērni pastāvīgi meklē atzinību un uzmanību no saviem vecākiem. Taču pastāv liela atšķirība starp to, vai visu laiku stāstīt bērnam, ka viņš ir skaistākais un gudrākais savā klasē, un stāstīt, ka viņš kaut ko dara pareizi, ka ir vērts pielikt pūles vai rūpēties par citiem bērniem. Uzslava ir lielisks palīgs bērna pašcieņas veidošanā, taču mums tās jālieto prātīgi, jo pārāk daudz uzslavu var neiedarboties kā iecerēts.
Nosakiet robežas
Narcissists vienmēr vēlēsies darīt lietas savā veidā un iegūt to, ko vēlas. Tāpēc vecākiem ir jāzina, kā noteikt ierobežojumus, neierobežojot bērna brīvību vai uzskatus. Piemēram, ēdienreižu, pārtraukumu un rotaļu grafiku noteikšana bērnam rada stabilitātes un drošības sajūtu. Vecāku noteiktie ierobežojumi palīdz bērnam nobriest un saprast, ka ne vienmēr var izdarīt to, ko vēlās, un tas ļaus viņam attīstīt pacietību.
Nesalīdzini
Narcistiskiem cilvēkiem ir jājūtas labākiem nekā citi. Šeit ir svarīgi, lai mūsu bērni mācītos, ka viņu vērtība nav atkarīga no apkārtējo cilvēku panākumiem vai neveiksmēm, bet gan no viņu pašu pūlēm. Tāpēc mums nevajadzētu atzīt šādu uzvedību, salīdzinot savus bērnus savā starpā vai ar draugiem un radiniekiem.
Nelieciet viņiem šaubīties, ka viņi ir mīlēti
Lai bērnos neveicinātu narcistisku uzvedību, svarīgāk ir pateikt viņiem un likt viņiem justies mīlētiem bez nosacījumiem, nekā pateikt un likt viņiem noticēt, ka viņi ir īpaši bērni. Tādā veidā jūs palīdzat viņiem justies novērtētiem kā cilvēkiem, tādējādi radot pamatu labam pašnovērtējumam, nevis radot ilūziju, ka viņi ir pārāki vai labāki par citiem.