Pēdējo sešu gadu laikā esmu uzkrājis ļoti dažādu pieredzi saistībā ar uzņēmējdarbību. Dažus no šiem gadiem esmu baudījis pasīvo ienākumu, nododoties tikai saviem hobijiem un aizmirstot par biznesu, citus - esmu bliezis simtiem stundu mēnesī, lai to sasniegtu. Esmu redzējis arī simtiem startupus, to veiksmes un neveiksmes, guvis dažādus secinājumus. Šajā rakstā padalīšos ar savām pārdomām par to, ko būtu jāņem vērā tiem jauniešiem, kuri nevēlas iet klasisku darba ņēmēju ceļu, bet izaicināt sevi un paveikt kaut ko lielu.
5 soļi, kā kļūt par uzņēmēju4
1. Mainiet domāšanu!
Ļoti daudzi cilvēki uzsāk savas uzņēmējdarbības gaitas, jo vēlas kļūt bagāti. Man jums ir sliktas ziņas - pirmos mēnešus vai pat gadus varat necerēt uz uz lielo piķi. Ja vēlaties labi pelnīt pārskatāmā nākotnē, labāk piesakieties darbā kādā valsts kapitālsabiedrībā. Ar uzņēmējdarbību nenodarbojas, lai pelnītu naudu. Ar uzņēmējdarbību nodarbojas, lai realizētu sevi. Tas ir piedzīvojums, tā ir spēle. Jā, ar laiku tā visa rezultātā būs arī nauda, bet tas nedrīkstētu būt par vienīgo pašmērķi. Ja process nesagādās prieku, tad jums baigi ātri apniks. Man ir daļas vienā uzņēmumā, kas ir apgrozījis septiņciparu skaitli, bet es šo gadu laikā aizvien neesmu saņēmis ne centa, jo viss tāpat tiek reinvestēts uzņēmuma attīstībai.
Varat aizmirst arī par dažādām luksusa precēm. Laiks ir nauda - jūs varat nopirkt jaunāko iPhone vai nākamos mēnešus neraizēties par ienākumiem un veltīt sevi projektu attīstībai. Jūs varat nopirkt sev jaunu auto vai nopirkt jaunu auto, vai iekārtas uzņēmuma attīstībai. Jūs varat doties greznā atvaļinājumā vai turpināt veltīt sevi biznesa attīstībai. Es pasaku godīgi un atklāti - ikviens kārtīgs un īsts uzņēmējs vispirms domā par projektu un tikai pēc tam par sevi. Izdevumu nogriešana ir must have! Ja nespējat sevi disciplinēt finanšu jomā - labāk strādājiet algotu darbu ar daudz maz garantētu algu un ņemiet kredītus / līzingus.
Visbeidzot, aizmirstiet par pasīvo ienākumu un bezrūpīgu dzīvi. Pirms tam būs jābliež. Un ja jums liekas, ka 160 darba stundas (pilna laika slodze) ir daudz, tad atcerieties, ka projektu attīstībai var nākties strādāt arī pa vakariem un brīvdienām. Man ir bijis projekts, kur ik mēnesi veltu 350+ stundas. Un tikai tad ir taustāmi rezultāti. Īsāk sakot - per aspera ad astra.
2. Apgūstiet digitālo mārketingu!
Pēdējo 6 gadu laikā esmu redzējis darbībā simtiem startupus. Un 99% no tiem ir feilojuši. Kāpēc? Tur ir divi iemesli - jaunie uzņēmēji nebija gatavi ielikt stundas un būtiski kliboja mārketings.
Ikviena uzņēmuma, jums piederoša vai tāda, kurā strādājat, būtiska esence ir mārketings. Un mūsdienās tā brālēns - digitālais mārketings. Es ļoti, ļoti rekomendēju - apgūstiet šo jomu, pirms uzsākat savas biznesa gaitas! Tas ļaus jums saprast, kas ir klienti, kā tos sasniegt, kā uzrunāt, kā ieinteresēt. Tas ļaus saprast vai un cik liels ir potenciāls biznesa idejai.
Internets ir pilns ar iespējām apgūt šo jomu - kursi, bezmaksas video, e-grāmatas u.tml. Ieguldiet kādu mēnesi savas dzīves un kļūstiet par mārketinga speciālistiem! Pēc tam varat spert nākamos soļus.
3. Atrodiet biznesa ideju!
Ja neesat izlaiduši iepriekšējo soli, tad biznesa idejas atrašana nebūs pārāk sarežģīta - jums būs zināmi rīki, kā ļoti precīzi pateikt, cik kuram produktam vai pakalpojumam ir liels pieprasījums, kāda konkrētajā nozarē ir konkurence un kādā veidā to apiesiet. Es, jo sevišķi sākumā, neieteiktu fokusēties uz baigo inovāciju radīšanu. To virzīšanai tirgū vajag līdzekļus un pieredzi. Sāciet ar kaut ko, ko finansiāli varat pavilkt un kam skaidri redzat pieprasījumu, klientu sasniegšanas kanālus.
Jebkuri mēģinājumi sākumā uzlekt augstāk par savu dibenu, visticamāk, vainagosies ar neveiksmi. Un jums jau tā neies viegli, bieži zudīs ticība tam, ko darāt, tāpēc ikkatra neveiksme var izsist no sliedēm. Sāciet ar kaut ko vienkāršu. Un sasniedziet to! Tas dos vajadzīgo motivāciju un zināšanas, lai realizētu nākamos - lielākus projektus.
4. Validējiet biznesa ideju!
Daudzi jaunie uzņēmēji grib skriet pa priekšu laikam un izlaiž šo soli, ķeroties pie nākamā - dibinot uzņēmumu. Nevajag! Vispirms pārdodiet savu produktu / pakalpojumu. Pārliecinieties, ka tik tiešām spējat ar to nopelnīt naudu un tas nav lemts neveiksmei. Neviens jūs cietumā par to neliks. VID mājas lapā ir teikts, ka tas ir ok nereģistrēt saimniecisko darbību, ja jums nav vairāk par 3 darījumiem gadā vai 5 darījumiem - 3 gados. Tas ir pietiekami, lai validētu idejas dzīvotspēju. Un tad, kad redzat, ka klienti būs, tie būs gatavi pirkt un to piesaiste izmaksās mazāk, kā nopelnāt, varat sākt krāmēties ar dokumentiem un dibināt savu pirmo uzņēmumu.
5. Reģistrējiet uzņēmumu!
Jā, šis ir pēdējais, nevis pirmais solis.
Ja esat līdz tam nonākuši - iesaku dibināt mazkapitāla SIA. Tā ir uzņēmējdarbības forma. Tās reģistrācija ir salīdzinoši vienkārša un lēta - minimālās dibināšanas izmaksas būs tikai 21 eiro. Ar nodokļiem arī viss būs vienkārši - kamēr neņemat ārā dividendes, bet nopelnīto guldāt atpakaļ uzņēmuma attīstībai - nodokļus nav jāmaksā. Tas tā vienkāršoti, protams. Tur vajadzētu iedziļināties vairāk - gan par dibināšanu, gan par grāmatvedību u.tml. Bet kopumā tas nav nekas sarežģīts. Un nē, es neteiktu, ka Latvijā ir problemātiski nodarboties ar uzņēmējdarbību vai dibināt uzņēmumus. Tas ir problemātiski tikai cilvēkiem, kuri meklē ārējus attaisnojumus savām neveiksmēm. Neesiet, lūdzu, šie cilvēki un lai jums viss izdodas!