Vai zini, cik bieži vajadzētu mainīt virtuves lāpstiņu un skuvekli?
15 derīguma termiņi lietām, kuras izmantojam ikdienā5
Mikrošķiedras lupatiņa
Mikrošķiedras lupatiņas ir praktiski tīrīšanas rīki, jo neatstāj švīkas un gan uzsūc mitrumu, gan savāc putekļus. Šādas lupatiņas varot izturēt līdz 500 mazgāšanas reizēm. Ja tīrīšanas darbus veic divas reizes nedēļā un pēc katras reizes lupatiņu kārtīgi notīra, tad tā var kalpot pat 5 gadus. Iesaka tās mazgāt veļasmašīnā, liekot atsevišķā maisiņā, jo lupatiņām ir tendence savākt no pārējām drēbēm visādus šķiedras gabaliņus. Nevajadzētu izmantot veļas mīkstinātāju, jo tas «aizdambē» lupatiņu, padarot to mazāk efektīvu.
Krēms
Droši vien mēs visi izmantojam sejas vai rokas krēmus tik ilgi, kamēr tie beidzas, nepievēršot lielu uzmanību termiņiem. To ieteicamais izmantošanas laiks gan atkarīgs no iepakojuma. Tūbiņās iepakotie krēmi var tikt lietoti vienu gadu vai pat ilgāk, kamēr burciņās iepakotie tikai 6-9 mēnešus, jo katru reizi, kad iebāz iekšā pirkstus, tajā nonāk baktērijas, kurām ir tieksme vairoties.
Skuveklis
Tie mazie un ne tik nopietnie skuvekļi var kalpot kādām 3-10 skūšanās reizēm. Klasiskie skuvekļi, kuri droši vien mums visiem mājās ir, domāti 5-10 skūšanās reizēm. Labākais indikators tam, ka skuveklis jāmaina, ir asmeņu trulums. Truli asmeņi bojā ādu un var likt sagriezties.
Vannasistabas paklājiņš
Šie paklāji regulāri tiek pakļauti mitruma ietekmei un parasti tā īsti nekad neizžūst (īpaši tie, kam apakšā ir gumijots materiāls), tāpēc tie ir ideāla vide pelējuma un baktēriju attīstībai. Pat ar visu to iesaka tos mainīt reizi 2 gados vai tad, kad tas novalkājas.
Trauku birste
Birste ir praktiskāka nekā sūklītis gan tāpēc, ka ar to var notīrīt arī pielipušu ēdienu, gan tāpēc, ka baktērijām starp sariņiem vairoties ir grūtāk. Lai nu kā, nekas nav mūžīgs, tāpēc birsti vajadzētu mainīt ik pēc 4-6 mēnešiem vai pat agrāk, ja tai manāmi novalkājušies sariņi.
Gumijas lāpstiņa
Var jau šķist, ka tās ir bezgalīgas, bet tā gluži nav. Lāpstiņas regulāri tiek pakļautas lielām temperatūras svārstībām (karsta panna, auksts ūdens utt.), tāpēc ar laiku materiālā parādās mikroplaisas. Plaisās ar laiku var sakrāties visādas nevajadzīgas lietas, kas pēc tam nokļūst ēdienā, vai arī pati lāpstiņa ar laiku var sakust un mainīt formu. Ieteicams mainīt ik pēc 2 gadiem vai agrāk, ja parādījušās vizuālas izmaiņas.
Mizošanas nazis
To kalpošanas laiks ir atkarīgs no materiāla. Jebkurā gadījumā, ja nazi regulāri tīra un asina, tad augļu/dārzeņu skābes un rūsa to tik ātri nesabojās. Labas kvalitātes nerūsējošā tērauda nazis var kalpot pat desmitiem gadu.
Kosmētikas sūkļi
Kosmētikas sūkļi palīdz meikapu uzklāt vienmērīgi. Diemžēl tie ne vienmēr tiek laikus nomainīti. Uz to virsmas sakrājas ādas daļiņas un kosmētiskie līdzekļi, kas ir pateicīga vide baktērijām. Lai pagarinātu sūkļa kalpošanas laiku un neiedzīvotos liekās pumpās un izsitumos baktēriju dēļ, pēc katras lietošanas reizes to pūpīgi jāizmazgā un jānoliek žāvēties labi ventilētā vietā. Pat ar visu to gan ieteicams iegādāties jaunu jau pēc 3 mēnešu lietošanas.
Briļļu rāmji
Nav jau gluži tā, ka brilles jāmaina tikai tad, ja mainās redzes plusi/mīnusi. Ar laiku lēcas var novalkāties: parādīties nelielas plaisas un skrāpējumi, kas liek acīm saspringt vairāk un var ietekmēt redzi. Arī rāmji ar laiku jāmaina – tie var ieplīst pēc triecieniem un kritieniem, kā arī skrūvītes ar laiku var kļūt vaļīgas. Rāmjus vajadzētu mainīt ik pēc 1-3 gadiem.
Plāksteri
Ja neesi pārāk neveikls, tad plāksteru paka plauktā var nostāvēt gadiem. Pēc idejas nevajadzētu stāvēt ilgāk par 5 gadiem, jo pēc šī laika plāksteris zaudē savas antibakteriālās īpašības, turklāt arī līme gadu laikā var izžūt, tāpēc plāksteris vairs tik labi nepielips ādai.