Dzīva daba ir ļoti pārsteidzoša. Mēs nekad nevarēsim uzzināt visu. Jo vairāk tu uzzināsi, jo vairāk sapratīsi, ka ir vēl vairāk lietu, par kurām tu neesi varējis pat iedomāties. No otras puses mēs bieži vien iedomājamies zinām, kāda ir apkārtējā pasaule, projicējot ar mums notiekošo vai piemītošo uz apkārtni. Dažreiz tā arī ir. Arī žurkas smejas, kad viņas kutina, un delfīniem ir vārdi, gluži kā cilvēkiem, bet ir arī daudz kas cits, kas atšķiras no mūsu priekšstata par to.
12 dīvaini fakti par to, kā smejas žurkas, un daudz kas cits7
Žurkas smejās, kad tās kutina
Žurkas māk smieties, tām pat patīk, ja viņas kutina. Smiešanās gan notiek ultraskaņas diapazonā un bez speciāla aprīkojuma to nevarēs dzirdēt, bet zinātnieki ir pētījuši šo parādību. Kutināšanas laikā žurku smadzenēs aktivizējas somatosensorā garoza, smadzeņu daļa, kas ir atbildīga par cilvēku vides sajūtas interpretēšanu.
Tomēr žurkas smiesies vien piemērotos apstākļos. Ja žurku kutināt, kad tā nejūtas droši, nekādas smiešanās nebūs.
Kuņģa sula var izšķīdināt pat žileti
Aizmirstiet stāstus par sēklu norīšanu un koka izaugšanu tevī. PH līmenis kuņģī svārstās no 1 līdz 3, kas ir tik spēcīgs, ka sēkla nevar izdzīvot. Tā ir tīrākā skābe, kas bez problēmām izšķīdinās pat žileti. Tas gan nav iemesls, lai to pārbaudītu, jo norijot žileti var viegli savainoties.
Ja jūs domājat, kāpēc gan kuņģis nesagremo sevi, tad kuņģī ir gļotāda, kas izdala lielu daudzumu gļotu, lai novērstu kuņģa sagremošanu.
Mākoņu svars ir pielidzināms lidmašīnas svaram
Mākoņus veido nekas cits, kā vien ūdens tvaiks, bet mākoņu svars var sasniegt vairākas tonnas. Vien simts metrus bieza un kilometru plata mākoņa svars jau var būt pielīdzināms Boing 747 lidmašīnas svaram, bet mākoņi var būt krietni lielāki un atbilstoši to svars var būt milzīgs.
Neskatoties uz svaru tie nekrīt, jo mākoņu blīvums ir zems un augšupejošās gaisa plūsmas tos notur debesīs.
Kur atrodas garneļu sirds?
Ja gribat uzzināt par šī tik ļoti populārā ēdiena anatomiju, tad garneles ķermenis iedalās galvā un astē. Tām ir eksoskeletons un sirds faktiski atrodas galvā, tūlīt aiz kuņģa, kas tāpat atrodas galvā. Varētu apgalvot, ka sirds tomēr atrodas krūskurvī, bet šāds iedalījums nebūtu korekts.
Haizivis tumsā spīd
Haizivis ir vieni no senākajiem plēsējiem, kas ir piemērojušās dažādām vidēm un apstākļiem. No visām haizivju sugām jūras dzelmē dzīvojošajām pūķu haizivīm piemīt bioluminiscence. Tām ir raksturīga zilganzaļa spīdēšana un par bioluminiscenci ir atbildīgas speciālas šūnas haizivs ādā.
Tāpat zinātnieki ir atklājuši, ka bioluminiscence piemīt melnvēdera laternhaizivīm un dienvidu laternhaizivīm.
Taureņi sajūt garšu ar kājām
Tas varētu likties dīvaini, tas arī ir dīvaini, bet tā taureņi ir iekārtoti. Garšas sensori atrodas viņu kājās. Tā arī taureņi nosaka, uz kuriem augiem var dēt olas. Ja lapas, uz kuriem viņi atrodas, ir ar "pareizo" garšu, tad tur attīstīsies nākamā taureņu paaudze.
Vai delfīniem ir vārdi?
Delfīni ir augsti attīstīti dzīvnieki, tie izmanto skaņu saziņai. Par cik tie ir inteliģenti un sarežģīti dzīvnieki, daudzi pētnieki var uzskatīt, ka viņu radītie klikšķi ir pielīdzināmi valodai un delfīni var dot viens otram vārdus, pēc kuriem viņi viens otru var arī identificēt, tomēr tam nav īsti drošu pierādījumu.
Ziemeļbriežu acis ziemā paliek zilas
Vai jūs esat domājuši kā tas ir dzīvot aiz polārā loka, kur trīs mēnešu gadā ir gaišs un trīs mēnešus valda tumsa? Ziemeļbriežu acis vasaras laikā ir zeltainā krāsā, bet iestājoties ziemai (un tumsai) tās iegūst zilu krāsu. Kas notiek? Kā uzskata pētnieki, tad pārmaiņas notiek tapetum lucidum slānī, kas atrodas aiz tīklenes. Iestājoties tumsai acu zīlītes ir paplašinātas visu laiku un acīs paausgstinās spiediens. Acis piepamst, saspiežot tapetum lucidum slānī esošos audus un tie izskatās zili.
Aksolotls var ataudzēt ķermeņa daļas
Ja kāds vēlās mājās turēt eksotiskus mājdzīvniekus, tad aksolotla izskats noteikti būs tas, kas piesaistīs uzmanību, bet tomēr tas nav pats pārsteidzošākais. Aksolotls ir abinieks, tā ir viena no salamandru sugām. Tāpat kā visas salamandras, arī aksolotls var audzēt norautas ekstremitātes, bet tāpat arī sirdi, plaušas, smadzeņu daļas un citus orgānus.
Zirgiem var būt 17 dažādas sejas izteiksmes
Salīdzinājumam, cilvēkiem var būt 27 dažādas sejas izteiksmes, kaķiem 21, bet suņiem 16. Zirgi, līdzīgi cilvēkiem, var izmantot sejas muskuļus, lai ar acīm, nāsīm un lūpām radītu dažādas sejas izteiksmes, sākot no priecīgām un beidzot ar dusmīgām sejas izteiksmēm.