Mums ir grūti iztēloties kāda bija dzīve pirms 100, 200 vai 2000 gadiem, bet tā nav bijusi mazāk intensīva vai mazāk interesanta, nekā tā ir mūsdienās. Varbūt kādreiz nākotnē, kad cilvēki dzīvos uz citām planētām, mūsdienu dzīve liksies garlaicīga, bet tikmēr mēs varam paskatīties uz dažām lietām, kas laika gaitā ir pamatīgi izmainījušās.
11 ikdienā sastopamas lietas, kas ir izmainījušās līdz nepazīšanai5
Tualetes papīrs
Tualetes papīrs kļuva pieejams vien 19. gs. vidū, pirms tam cilvēki izmantoja daudzas citas lietas kā sūnas, gliemežvākus vai dzīvnieku kažokus. Senajā Romā izmantoja sūkli uz kociņa, turklāt tas parasti bija koplietošanas priekšmets.
Ādas kurpes
Apavi kļuva par nepieciešamību jau sen, jo cilvēkiem bija jāsargā savas kājas. Pirmie bija izgatavoti no viegli atrodamiem materiāliem, piemēram, mizas, lapām un daudz ko citu. Vēlāk cilvēki sāka izmantot modernākus materiālus, piemēram, ādu. Vecākā zināmā ādas apavu vecums ir aptuveni 5500 gadu.
Acu zīmulis
Ideja par acu uzsvēršanu nepavisam nav jauna: cilvēki Senājā Ēģiptē izmantoja šo grima tehniku pirms tūkstošiem gadu. Gan vīrieši, gan sievietes izmantoja kajalu ap acīm ne tikai skaistumkopšanas nolūkos, bet arī, lai pasargātu sevi no saules. Toreiz cilvēkiem bija pārsteidzoši liels kosmētikas arsenāls, kas izgatavots no kvēpiem, galēnas, dedzinātām mandelēm, malahīta, hrizokolas un citiem.
Jostas sprādze
Jostu sprādzes ir daudz mainījušās kopš to pirmās parādīšanās. Agrāk to mērķis bija vairāk dekoratīvs. Metāla kalēji un juvelieri darīja visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka dizaini ir sarežģīti, bieži izmantojot dārgmetālus un īstus dārgakmeņus. Piemēram, fotoattēlā redzamā Qing sprādze bija izgatavota no nefrīta.
Barojamās pudelītes
Barošanas pudeles tika izmantotas dažādās pasaules daļās, un tās atšķīras dažādos laikos. Daži no tiem bija izgatavoti no metāla, bet citi - no stikla. Attēlā redzamā gredzenveida barošanas pudele tika izmantota astoņpadsmitajā un deviņpadsmitajā gadsimtā Japānā, un tā tika izgatavota no porcelāna.
Spoguļi
Sudraba stikla spoguļi, kādus mēs tos pazīstam tagad, tika izgudroti Vācijā pirms salīdzinoša neilga laika, tālajā 1835. gadā. Tomēr tas nenozīmē, ka cilvēki no Senās Ēģiptes nevarēja zināt, vai viņu acu zīmulis ir uzlikts — viņu spoguļi bija izgatavoti no bronzas. Pat pirms tam, apmēram pirms 8000 gadiem, cilvēki Anatolijā (mūsdienu Turcijā) izmantoja spoguļus, kas izgatavoti no slīpēta un pulēta obsidiāna (vulkāniskā stikla).
Pilsētu pulksteņi
Mūsdienās ir ļoti grūti iedomāties savu dzīvi bez pulksteņiem, taču senatnē cilvēkiem bija jāizmanto saules pulksteņi, ūdens pulksteņi un citi instrumenti. Pirmais mehāniskais pulkstenis tika izgudrots trīspadsmitajā gadsimtā. Tie bija sarežģīti un dārgi, un daži (piemēram, Ekseteras katedrāles astronomiskais pulkstenis fotoattēlā) rādīja ne tikai laiku, bet arī Mēness mēneša dienu un mēness fāzi.
Ķemmes
Matu ķemmes dažādās civilizācijās izmantoja ar līdzīgiem mērķiem kā mūsdienās: lai gari mati būtu gludi un frizūru izveidošanai. Vēl viena būtiska pagātnes matu ķemmju funkcija šobrīd, pateicoties mūsdienu higiēnai, nemaz nav izplatīta — tās tika izmantotas utu ķeršanai.
Zobubirstes
Mutes higiēnas nozīmi cilvēki saprata diezgan sen. Pirmie pasākumi tīru zobu iegūšanai ietvēra īpašu augu košļāšanu un dažādu zobu bakstāmo kociņu izmantošanu. Tad (apmēram pirms 1500 gadiem) tika izgudrots irbulītis, kas bija izgatavots no Salvadoras persikas koka. Daži cilvēki to joprojām izmanto tradicionālās zobu birstes vietā.
Klizmas šļirces
Agrāk klizmas šļirces medicīnā tika izmantotas biežāk, lai ievadītu zāles organismā, pirms tika izgudrotas zemādas šļirces. Vēlāk parādījās cita veida šļirces. Tās bija izgatavoti no metāla, un tiem bija virzuļi un rezervuāri. Abas no tām nav līdzīgas tām, pie kādām mēs esam pieraduši tagad: gumija un plastmasas caurules gabals.