Arī alkometrs var grēkot
Lai arī alkohols lietots pavisam minimālās devās, pirmie rādītāji ir šokējoši augsti. Pat kvass uzrāda ievērojamu dzēruma pakāpi. Tomēr šie rādītāji neataino alkohola saturu asinīs, bet pašā dzērienā, kurš vēl nav izskalojies no mutes. Šā iemesla dēļ alkometra lietošanas pamācībā ir brīdinājums — rezultāti var nebūt precīzi, ja mutē un rīklē ir vēl izdzertā alkohola paliekas. Vislabāk mērījumus veikt 40 minūtes pēc alkohola baudīšanas, kad tas jau ir pilnībā uzsūcies. Arī mutei ideālā gadījumā jābūt izskalotai, bet zobiem — perfekti sakoptiem. Jo izrādās, ka zobu aplikums, periodontīts un smaganu kabatas vēl ilgi sevī var saglabāt neatšķaidītu alkoholu, ko uzrādīs alkometrs. Elpas atsvaidzinātāji šajā gadījumā nelīdzēs — parasti tie satur spirtu, un alkometrs uzrādīs galējai dzēruma pakāpei atbilstošas promiles.
Analizējot izelpoto gaisu, alkohola saturu asinīs noteikt var tikai aptuveni. To ietekmē katra pārbaudāmā asins sastāvs, vielmaiņa un apkārtējā gaisa temperatūra. Tomēr arī policija vispirms pārbauda alkohola saturu izelpā. Iespējams, ka pie vainas bijis vien kvass vai mutes atsvaidzinātājs, tomēr brauciens nodot asins analīzes diez vai ir labākais laika pavadīšanas veids. Visdrošākais veids, kā no tā izvairīties: pirms sēšanās pie stūres alkoholu nelietot nemaz un saprast, ka ne tikai elpas atsvaidzinātāji, bet pat kvass, bezalkoholiskais alus un enerģijas dzēriens var mānīgi rādīt promiles.
Izrādās, ka pirms mērījuma nav ieteicams ne smēķēt, ne baudīt kafiju — arī tas var uzrādīt falšas promiles.
Negaidīti pārsteigumi
Lāču kvass
Dzērienu testēšanā iesaistījās arī Kas Jauns eksperimentētāja, deviņus gadus vecā Elīna. Neko stiprāku par kvasu gan viņai vecāki neļāva baudīt. Tomēr pēc 100 gramiem kvasa viņas izelpā bija jau 3,6 promiles! Neticot šim rezultātam, pārbaudījām vēlreiz. Alkometrs ar draudīgiem pīkstieniem ziņoja, ka nu pie stūres sēsties kategoriski nedrīkst, jo ir jau pārsniegta četru promiļu robeža. Neko dīvainu meitenes uzvedībā gan nemanīja, ja neskaita smieklu lēkmi par savu „piedzeršanos”. Pēc 20 minūtēm alkometrs rādīja jau reālāku rezultātu — nulli promiļu. Īstā, tradicionāli raudzētā kvasā ir arī alkohols — dzēriens top, kopīgi darbojoties gan pienskābajām baktērijām, gan raugam, kurš rada alkoholu un ogļskābo gāzi. Asinīs kvass alkohola saturu jūtami pacelt gan nevar, tomēr ar pašbrūvētu kvasu jāuzmanās — ja tā ieraugā nav pienskābo baktēriju un ir vien raugs, var gadīties, ka dzēriens iznāk pat stiprāks par alu.
Bezalkoholiskais alus
Piekasīgi vērtējot, par pilnīgi bezalkoholisku šo alu nosaukt nevar — tas satur veselu pusprocentu alkohola. Tāpēc nav brīnums, ka Gundegai tūlīt pēc puslitra šā dzēriena baudīšanas izelpā uzrādās 0,3 promiles. Pēc 20 minūtēm viss ir kārtībā — alkometrs rāda nulli promiļu.
Enerģijas dzēriens
Pārsteigumu sagādā enerģijas dzēriens. Tūlīt pēc tā baudīšanas alkometrs, kā jau gaidīts, promiles neuzrāda, taču pēc 20 minūtēm Evijas izelpā konstatē jau 0,1 promili. 40 minūtes pēc dzēriena baudīšanas izelpā no promilēm nav ne vēsts.
Mīts kliedēts!
Kefīrs
Cik nav dzirdēts, ka arī kefīrs satur alkoholu un no tā var iedzīvoties promilēs. Tāpēc Kas Jauns pārbauda arī šo dzērienu. Pat izdzerot uzreiz litru kefīra un pārbaudot izelpu tūlīt pēc dzēriena baudīšanas, alkometrs spītīgi rāda nulli. Lai arī ar veikalā pirkto kefīru mīts neattaisnojās, tomēr tas radies ne bez pamata. Kefīra dzimtenē — kalnu aulos — šo dzērienu dažviet raudzē itin kreftīgu, pat līdz 4% spirtu saturošu. Mums pierasto veikalos iegādājamo dzērienu no piena gan gatavo ar jauktu mikroorganismu kultūru, starp kuriem ir arī etilspirtu producējošas sīkbūtnes, tomēr spirta šajā kefīrā ir pārāk maz. Ja jau pēc tikko izdzerta kefīra alkometrs rāda nulli, nekādu reibumu sasniegt neizdosies, pat izdzerot spaini kefīra.
Nedaudz var!
Martini (16%)
50 gramu Martini nobaudīja Laura, un tūlīt pēc tam viņas izelpā uzrādījās 1,5 promiles. Tomēr pēc 40 minūtēm Lauras izelpā bija vien 0,3 promiles.
Alus ar enerģijas dzērienu D Light (2,9%)
Artis izdzer vienu pudelīti (0,3 l) kokteiļa — enerģijas dzēriens un alus. Tūlīt pēc tā baudīšanas izelpā uzrādās 0,4 promiles, taču jau pēc 20 minūtēm palikusi 0,1 promile. Pēc 40 minūtēm alkometrs rāda nulli.