Lūk, tā izpaužas "IT studijas" un karjeru novirzieni. Vienmēr var vienkāršākās darbavietās mēģināt iespraukties no malas bez izglītības un pieredzes un audzēt tos vēlāk, bet priekšroka būs cilvēkiem, kam pieredze ir. Pieredzi var dabūt arī mājās un uzņēmumos, kur nav tik garas rindas uz vakancēm, galvenais - pašam pakustināt pelēko vielu, mēģināt un parādīt, kas ir apgūts. http://www.likeit.lv/ var apskatīt kategorijas - tur daudz kam prasības ir minimālas.
Katra augstskola ir citādāka, bet šāds izklāsts autoram pašam savulaik būtu ļoti noderējis un liktos daudz interesantāks nekā klasiskais blablabla teksts "modernas laboratorijas, zinoši un smaidīgi pasniedzēji, absolventi strādā tur-un-tur". Tiem, kas tēmē uz IT, šis raksts varētu viest zināmu skaidrību, ko augstskolā vispār māca, ja iet studēt tos divus burtus.
Šo rakstu sen jau gribēju uzrakstīt, un nu ir pēdējais laiks, jo eksāmeni un karjeras izvēle 12tajiem ir turpat degungalā. Cerams, ka šāda informācija palīdzēs skaidrāku skatu pētīt augstskolu IT mācību plānus.
Biežāk uzdotie jautājumi (BUJ)
J: Vai tā taisnība, ka pietiek mācīties IT, un pēc tam var saņemt algu par spēļu spēlēšanu un nekā nedarīšanu?
A: Visās profesijās tā var. Bet diez vai kaut kur ilgi sanāks - pat pārbaudes laiku ar tādu attieksmi var neizturēt. Ja pareizi izvēlas darbavietu, tad var vai nu spēlītes spēlēt, vai izklaides portālā tusēties (prožektori pagriežas uz wtfs), un vēl naudu par to saņemt ;D
J: Vai IT mācīties ir grūti?
A: Jā, bet kam tagad viegli? Ja gribas kaut ko vieglu, tad ir arī pavāru kursi, piemēram..
J: Vai sākt strādāt var arī bez IT izglītības?
A: Protams, arī programmētāji bieži vien ir bez IT bakalaura. Galvenais - ar kaut ko sākt, mācīties pašam, iepazīties ar vakanču prasībām, piemācīties vajadzīgo un pieteikties. Tagad ir atkal treknie gadi, vakanču daudz. Ja lieta patīk, tad ar laiku izkonkurēsi arī daļu diplomēto kandidātu.
J: Kura ir labākā augstskola priekš IT?
A: Lielākās ir OK, piemēram, LU, ViA, VeA - iepazīsties tik ar studiju programmām, salīdzini, un ja patīk, tad piesakies tajās, ko gribi. Tāpat nav garantēts, ka tiksi visur, kur pieteiksies. Panākumi ir atkarīgi no cilvēka, un no katras augstskolas nāks ārā gan sūrie džeki, gan tādi, kas aizies darīt ko citu. Un cukerbergi, kam diploma tā arī nebūs nekad. RTU ir daudz IT apakšvirzienu, un uzmanīgi jāizvēlas, kādu īsti gribas - neiekrītiet uz smukiem, bet nepraktiskiem nosaukumiem. Jo grūtāku paņemsi, jo vērtīgāk būs.
J: Kur pats mācījies?
A: Dažādās augstskolās - tai skaitā bildītē ar diplomu redzamajā. Bakalauri parasti ir interesanti, bet maģistri daudz kur dod daudz mazāk nekā labs bakalaura kurss.
J: Kad var sākt strādāt?
A: Piestrādāt mācoties var jau pirmajos kursos - lielie uzņēmumi iesmeļ kaudzi studentu, pat stipendijas maksā (niecīgas, bet tomēr), lai izaugtu mazāks bariņš sakarīgu darbinieku. Autors gan sāka strādāt uz pilnu laiku tikai pēc bakalaura iegūšanas, bet nebija arī kur steigties - augstskolā iestājās 17 gados, 20 gados pabeidza bakalaura studijas
J: vai hakot arī augstskolā mācīs?
A: Tipiski nē. Iemācīs fundamentus, ar kuriem jau daudz ko sapratīsi un mācēsi. Bet ja palasīsi pats klāt arī nestandarta lietas, tad jau lielas problēmas nesagādās nodemonstrēt dažus trikus un pie vēlmes attīstīties tālāk - līdz pat sertifikātam un "drošības speciālista" karjerai. Vai sodāmībai un tādai pašai karjerai