Pretēji izplatītajam uzskatam par sievietes mainīgo dabu daiļā dzimuma “romāns” ar augstiem papēžiem turpinās jau vairākus simtus gadu. Papēži piešķir sievišķību, vizuāli uzlabo figūru, palīdz sajust dzīvi par “visiem simts”. Papēži ir sievietes pievilcības instruments, kas ir moderns, skaists un bīstams.
Augstu papēžu pirmā izgudrotāja vārds diemžēl ir vēstures mīkla. Tāpat nav zināms šī svarīgā izgudrojuma datums. Pastāv uzskats, ka to prototipi parādījās Francijā 16. gadsimta pašā sākumā. Tajā laikā kurpnieki zolē izveidoja nelielu gropi, kura jāšanas laikā atviegloja pēdas ievietošanu kāpslī.
Attiecīgi zoles biezumu nācās palielināt, turklāt tieši zem papēža. Tā kā izjādes ar zirgiem viduslaikos bija vīriešu priekšrocība, tad pirmās kurpes uz papēžiem tika radītas tieši vīriešiem. Gadsimtu vēlāk papēžu radīšana tika pielāgota arī parastām kurpēm, kuras nēsāja augstākās kārtas vīrieši. Tajos laikos vīriešu apavu papēža augstums bija 6 - 8 centimetri.
Kas attiecas uz sieviešu kurpēm, tad pirmo reizi interesantajam izgudrojumam uzmanību pievērsa Orleānas hercoga dzīvesbiedre Jekaterina Mediči. 1533.gadā viņa pie kurpnieka pasūtīja modernu kurpju pāri uz papēžiem, lai uzsvērtu augsto stāvokli sabiedrībā.
Jekaterinas Mediči kurpes tika izgatavotas no koka platformām, kas bija paaugstinātas zem papēža. Drīz vien augsto papēžu mode pārņēma visu franču aristokrātu sabiedrību. Tomēr pēc Lielās Franču revolūcijas augstie papēži uz ilgu laiku tika aizmirsti kā sabiedriskās nevienlīdzības simbols. Un tikai 19. gadsimta beigās šī apavu detaļa no jauna piesaistīja modelētāju uzmanību, bet nu jau kā sievietes pievilcības simbols.
Kāpēc mēs tā mīlam papēžus?
Sieviete uz augstiem papēžiem acīmredzami pārvēršas, ne velti vīrieši papēžus uzskata par vienu no pievilcīgākajiem simboliem. Kas gan notiek, kad mēs uzvelkam apavus ar augstiem papēžiem?
Pirmkārt, uz papēžiem mēs kļūstam garākas. Lai noturētos uz papēžiem, mums nākas izsliet plecus un pārnest smaguma centru uz jostasvietu, kas piešķir figūrai pārliecinošāku un drošāku izskatu. Pareizi izvēlēta kurpju forma vizuāli pagarina kājas, padarot tās pievilcīgākas pretējā dzimuma acīs. Staigājot uz augstiem papēžiem, ķermenim nākas pastāvīgi balansēt, kas izraisa gurnu šūpošanos no vienas puses uz otru. Tāda gaita padara neprātīgus ne vien augstās modes pielūdzējus, bet arī parastus sievietes skaistuma cienītājus. Jo augstāki papēži, jo īsāki ir mūsu soļi, kas piešķir gaitai vairāk sievišķības.Lai nedaudz sakārtotu papēžu daudzveidību, pieņemts tos iedalīt vairākās kategorijās. Piemēram, pēc formas. Tās var būt "glāzītes", "spicenes", "platforma" un tamlīdzīgi. Tāpat papēžus iedala trīs tipos pēc to augstuma. Par zemu papēdi uzskata tādu, kura augstums ir zem 6 cm, vidēja papēža augstums ir no 6 līdz 8,5 cm, bet augsts papēdis ir tāds, kura augstums sasniedz vairāk nekā 8,5 cm.