2

 85  0

Sveiki,

Es gribu pastāstīt par terminu kultūras piesavināšana(cultural appropriation- angliski). Pēc Wikipedia datiem šis termins nozīmē, kad dominantā kultūra piesavinās vai absorbē minoritātes kultūru, jeb izmanto tās elementus. Un daudzas kultūras to uzskata par aizvainojošo jeb pazemojošu attiecībā uz viņu kultūru.

Par piemēru var minēt Keziju Daumu, kura nesen uz savu izlaidumu uzvilka ķīniešu tradicionālo kleitu( qipao- tā to sauc angliski).👘 Izlaidums notika Saltleika pilsētā, Jūtas štatā 🇺🇸, un publicēja bildes savā Tviterī. Bet tad Džeremijs Lams, kurš ir ķīniešu izcelsmes amerikānis, apsūdzēja Keziju kultūras piesavināšanā. 👨🏻‍💻 Un viņa tvīta dēļ daudzi piekrita, ka meitene ir piesavinājusies ķīniešu kultūru. Daži viņu pat apsūdzēja rasismā.
Pati Kezija apgalvo, ka viņa uzvilka kleitu, jo apbrīno ķīniešu kultūru un novērtē to tradicionālo kleitas. Tas nebija domāts kā slikts žests.
Šī gadījumā dēļ pat izcēlās liela debate, jo daudzi cilvēki īsti nesaprot atšķirību starp kultūras piesavināšanos un kultūras apbrīnošanu. Kezijas stāsts pat sasniedza Ķīnu 🇨🇳, un pārsteidzoši daudzi ķīnieši atbalsta meiteni, jo qipao kleita simbolizē dzimumu vienlīdzību, un viņi novērtē viņas apbrīnu pret viņu kultūru.

Keizas gadījums parāda cik kultūras piesavināšanās jautājums ir jūtīgs ASV sabiedrībā. Tur pat notiek debates, kādus kostīmus vairs nevar uzvilkt Helovīnu festivālos.
2011.gadā Ohaio universitātē radās kustība ,,Mēs esam kultūra nevis kostīms”(We’re a culture not a costume- angliski). Iemesls tam bija kostīmi, ko cilvēki velk Helovīnos jeb mūsējo veļu laikā. 🎃 👻 Daudzi studenti uzskata, ka šie svētki ir iemesls kultūras piesavināšanai, kas rada ignoranci. 🧛🏻‍♂️🧝🏻‍♀️

Ja es vairāk palasu par šo tēmu, tad izrādās, ka pat gatavot citu kultūru/ tautu ēdienus arī vairs nedrīkst, jo tas skaitās kā kultūras piesavināšanās.
2017. gadā Portlendā, Oregonas štatā 🇺🇸, tika slēgts ,,Kooks Burritos” stends jeb piekabe, kur tika pārdoti meksikāņu ēdieni. 🇲🇽 🌯 🌮 tā kā šīs kompānijas īpašnieki bija 2 baltās sievietes, viņas tika apvainotas meksikāņu recepšu zagšanā un kultūras piesavināšanā. Tā kā katrai kultūrai ir savi tradicionālie ēdieni, tad tā ir daļa no viņu identitātes. Bet vai tas aizliedz citiem izmantot citu tautu receptes, un tad tos pasniegt savos restorānos utt.?

Manuprāt tikai Rietumvalstīs cilvēki redz kultūras piesavināšanos pārāk jūtīgi. Es varu saprast, ja kāds izmanto elementu no citas kultūras, lai to pazemotu vai parādītu sliktā gaismā, tad tas ir nepareizi. Bet globalizācijas dēļ cilvēkiem ir pieejama informācija par citām kultūrām, tāpēc kādam izmantot citu kultūru elementus ir pat neizbēgami.

Varat savas domas izteikt komentāros. 📝

Izmantotie avoti:
https://www.google.co.za/amp/s/www.theodysseyonline.com/sexy-scary-culturally-insensitive-which-one-does-not-fit.amp?source=images
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cultural_appropriation
https://www.google.co.za/amp/s/www.cosmopolitan.com/style-beauty/fashion/amp20123163/keziah-daum-prom-dress-cultural-appropriation-cheongsam-qipao/
http://m.scmp.com/news/china/society/article/2144207/qipao-us-prom-wins-support-china-after-internet-backlash
https://www.forbes.com/sites/drsarahbond/2017/05/30/who-owns-a-recipe-race-food-and-the-debate-over-cultural-appropriation/#5ef78f2ee686

Pievienotie video

Hunters ar humoru izskaidro savu viedokli par kultūras piesavināšanos.

Komentāri 2

0/2000

Kaut kāds sviests. ASV cilvēkiem laikam nav citu problēmu, ja satraucas par tādām lietām.

 9  0 atbildēt
Idioti.
 1  5 atbildēt