Kā nokļūt uz “Mr. Olympia” skatuves? jurisminins / 04/02/2015
Lai nokļūtu NHL ir labi jāspēlē hokejs un jābūt īstajā laikā un īstajā vietā. Līdzīgi arī ir ar citiem komandu sporta veidiem. Lai iekļūtu valsts izlasē kādā no vieglatlētikas disciplīnām, ir ātri jāskrien, tālu jālec vai jāmet utt. Katrā gadījumā var teikt, ka ir skaidra sistēma kā iekļūt starp labākajiem.
Bodibildings kā sports pats pa sevi stāv nedaudz savrupi, tāpēc daudzi nemaz nezina kas, kā un kāpēc šajā sporta veidā notiek. Tieši tāpēc mēģināšu īsumā izklāstīt.
Sāksim ar to, ka bodibildings ir sports, kurā ir milzum daudz dažādu federāciju un katrai no tām ir savai noteikumi un specifiskās lietas. To šoreiz neapskatīsim, jo savam rakstāmajam par pamatu ņemsu Starptautiskās bodibildinga un fitnesa federācijas (IFBB) piemēru. Turklāt, tieši šī ir vadošā organizācija bodibildingā. Kāpēc ir pārējās? Iemeslu var būt daudz. Vieniem nepatīk IFBB noteikumi, citi vienkārši grib būt paši sev saimnieki un noteicēji, citi – nopelnīt. Tāpēc arī rodas dažādas variācijas par bodibildinga tēmu, jo šis sports tam ir ļoti pateicīgs. Turklāt, arī sportistu visiem pietiek.
Otrā lieta par ko ir jārunā ir IFBB sportistu dalījums, jo ir novilkta strikta līnija starp profesionāļiem un amatieriem. Šajā gadījumā, pretēji citiem sporta veidiem, profesionāļi un amatieri savā starpā nekonkurē, t.i., katrai divīzijai ir ne tikai savs sacensību kalnedārs, bet arī sava sezonas struktūra. Ar ko atšķiras profesionālis no amatiera? Profesionālim ir tā sauktā PRO karte. To nevar vienkārši tāpat iegādāties, tā ir jānopelna (tas gan nekādā mērā nenozīmē to, ka šajā procesā nebūs nekādu izdevumu). Kā to izdarīt? Lūk šeit arī sākas pats interesantākais.
Lai iegūtu IFBB PRO karti vajag izpildīt virkni nosacījumu. Turklāt, piemēram, kvalifikācijas etapi ASV un Eiropā atšķiras. ASV, lai kļūtu par profesionāli, no sākuma ir jāiekļūst vadošajās pozīcijās sava reģiona/štata sacensībās un tad tas pats ir jāatkārto arī valsts mērogā. Eiropā ir savādāk, jo šajā reģionā bodibildinga līmenis, pēc IFBB PRO vadības domām, nav tik augsts, tāpēc ne kuras katras valsts čempioni var pretendēt uz PRO karti. Taču arī šāds variants pastāv.
Otrs ceļš ir starptautiskās sacensības. Ir virkne ar sacensībām, kurās uzvarot var iegūt kāroto IFBB PRO karti. Kā piemērs, Eiropas, Pasaules čempionāti, arī “Arnold’s Classic” turnīri amatieriem utt. Piemēram, leģendārais Ronijs Kolmens PRO karti dabūja pēc uzvaras Pasaules čempionātā.
Te gan jāpiebilst, ka profesionālajā bodibildingā (ar uzsvaru – BODIBILDINGĀ), atšķirībā no amatieriem, nav svara kategoriju. T.i., visi, kas startē ir smagsvari. Līdz ar to arī secinājums – tie, kas grib kļūt par profesionāļiem, strādā, lai kļūtu par smagsvariem. Pēdējos gados ir ieviesta arī 212 mārciņu kategorija, jeb kategorija priekš tiem, kuri sver ne vairāk kā 96 kg. Taču, lai kāds pārāk nesapriecātos, jāatzīst, ka šī kategorija ir priekš auguma ziņā īsākiem sportistiem, jo 96 kg uz 160 cm augumu un 185 cm ir divas pilnīgi dažādas atšķirības un ne par labu garākajam.
Kopumā PRO kartes tiek dalītas vairākās kategorijās. Bodobildingā Open kategorijā un 212 kategorijā, Men’s Physique un ratiņkrēslu bodibildingā vīriem, kā arī Bodibildingā, Fitnesā, Figūrā, Fizikā un Bikini dāmām. Kā redzams, iespēju tikt pie PRO kartes pietiek, taču ir arī jāsaprot, ka gada laikā profesionāļu rindas papildinās kopumā par vidēji 30 atlētiem katrā kategorijā. Vai tas ir daudz vai maz? Ja ņem vērā kopējo IFBB sacensībās startējošo amatieru skaitu – daudz tas nav.
Interesanti, ka IFBB PRO kartes uz šo brīdi nav NEVIENAM Latvijas atlētam. Tiesa, citās federācijas profesionāļa statusu daži mūsu valsts pārstāvji ir nopelnījuši.
Kad PRO karte ir iegūta, tas ir tikai viens no posmiem ceļā uz “Mr.Olympia” skatuvi, jo priekšā ir pats grūtākais, proti, kvalificēšanās. Nebūt ne visi profesionāļi var ierasties turnīra norises vietā un pateikt – es tad ar šodien iziešu uz skatuves.
Uz šo brīdi kvalifikācijas sistēma ir sekojoša:
– Automātisku kvalifikāciju nākamā gada turnīram saņem TOP 5 iepriekšējā gada atlēti
– Automātisku kvalifikāciju saņem visi IFBB PRO līgas atbilstošās sezonas posmu uzvarētāji.
– Vēl 5 sportisti tiek izvēlēti balstoties uz atbilstošās sezonas laikā (no Olimpijas līdz Olimpijai) gūto punktu reitingu.
Punkti savukārt tiek piešķirti atkarībā no turnīra nozīmes un prestiža. Pats prestižākais turnīrs šajā sērijā skaitās “Arnold’s Classic”, kas pavasarī atklāj PRO līgas sacensības bodibildingā. Otrā vieta saņem 8 punktus, trešā – 7, ceturtā – 6, bet piektajai vietā tiek pieci punkti. Tas ir arī vienīgais pirmā līmeņa kvalifikācijas turnīrs.
“Arnold’s Classic” Spānijas versija, kā arī Ņujokras, Prāgas un Dubaijas turnīri ir otrā līmeņa sacensības, kur punkti no otraš līdz piektajai vietai sadalās pēc sistēmas – 6-5-4-3. Pitsburgas, Ķīnas un “Arnold’s Classic” Brazīlijas turnīrs ir vēl pakāpi zemāks, un tur, atbilstoši, katra vieta saņem vēl par punktu mazāk nekā otrā līmeņa turnīros, savukārt visos pārējos PRO līgas iznācienos sportisti cīnās par punktiem pēc sistēmas 4-3-2-1.
Kā redzams, nemaz tik viegli tikt līdz dalībai sezonas galvenajās bodibildinga sacensībās nav nemaz tik viegli. Tāpēc ir arī jānovērtē tas darbs, laiks, līdzekļi un veselība, kas tiek ieguldīti, lai tikai tiktu līdz šim līmenim.
Interesanti, ka, lai arī PRO līmenis ir pats augstākais un, kā daudziem varētu likties, visi uz to tiecas un cer, jo tur ir “lielā nauda”, nebūt ne visi sportisti tā alkst pēc šādas atzinības, jo… PRO karte nebūt negarantē labu dzīvi. Protams, ja sportistam ir ģenētiskais potenciāls, tas ir viens, taču dzīves realitāte ir tāda, ka amatieris, kurš startē komercturnīros var nopelnīt daudz labāk nekā vidēja līmeņa profesionālis (no paša sākuma neviens nevar sasniegt TOP līmeni, ir jāpaiet laikam, lai “apbružātos” šajā līmenī).
Kāpēc vispār šāds raksts tapa? Protams, viena lieta ir, lai iepazīstinātu cilvēkus ar PRO bodibildinga turnīru sistēmu, bet otrs – straujiem soļiem tuvojas sezonas sākums, jo jau 5. martā Ohaio štatā, Kolumbusas pilsētā startēs galvenais pavasara sezonas turnīrs – “Arnold’s Classic”.
Ar sezonas kalendāru var iepazīties šeit:
IFBB 20015. gada sezonas kalendārs (PDF fails)
2015. gada “Mr.Olympia” sacensībām kvalificējušies atēli
Fils Hīts, ASV
Kajs Grīns, ASV
Šons Rodens, ASV
Deniss Vulfs, Vācija
Deksters Džeksons, ASV
Rolijs Vinklārs, Kriasao/Nīderlande
Esa Obiads, AAE
Muhameds Ali Banū, Libāna
Viljams Banū, Nīderlande
Ronijs Rokels, Vācija
Abdelazizs Dželali, Maroka (Amatieru “Mr. Olympia” uzvarētājs)
Punktu ieskaites līderi cīņā par kvalifikāciju 2015. gada “Mr.Olympia”
Stīvs Kuklo, ASV, 11
Džonijs Džeksons, ASV, 7
Roberts Piotrkovičs, Polija, 7
Breds Rovs, ASV, 7
Viktors Martinezs, Dominikānas rep., 5
Dalibors Hajeks, Čehija, 5
Huans Morels, ASV, 3
Daniels Tots, Ungārija, 3
Kristofers Vongs, Kanāda, 2
Bens Vaits, ASV, 2
Mariuss Dons, DĀR, 2