Wing Tsun Kung Fu (Vin Čun) ir ķīniešu cīņas māksla, kas ir mācīta un pilnveidota nu jau vairāk kā 250 gadus.Pēc senas leģendas Wing Tsun (WT) sistēmu radīja sieviete, lai varētu aizsargāties no fiziski pārāka pretinieka izmantojot šī cilvēka spēku pret viņu pašu.
WT starptautiskā asociācija – International Wing Tsun Association (IWTA) – ir pasaulē vislielākā cīņas mākslas profesionālā organizācija. Eiropā vien ir vairāk kā 2500 WT skolu. Asociācijas dibinātājs un vadītājs Si-Džo Leung Tings (Si-Jo Leung Ting) ievēro visbūtiskāko morāles principu – mācīt WT likuma pārstāvjiem, nevis noziedzniekiem. Starptautiskas elitārās speciālā uzdevuma vienības, militārās struktūras (piemēram, FIB ķīlnieku atbrīvošanas komanda, ASV kara flote tostarp augsta ranga miesassardze latvijā u.c.) apgūst un izmanto praksē WT pašaizsardzības paņēmienus.
WT, kas veiksmīgi eksistē nu jau gandrīz 300 gadus, Lielā meistara Leung Ting pilnveidota, ir viena no dažām cīņas mākslu sistēmām, kas sagatavo cilvēku aizstāvēties jebkurā cīņas mirklī. WT skolnieki mācās cīņā izmantot gan rokas, gan kājas, tai skaitā arī elkoņus un ceļgalus. WT sistēmas pamatā ir nevis atkāpties no pretinieka, bet gan “pielipt” viņam, neļaujot attīstīt un turpināt uzbrukumu.
Gandrīz pirms 10 gadiem WT parādījās arī Lietuvā. Lai arī sākumā šī ķīniešu cīņas māksla raisīja interesi tikai dažos entuziastos, ar laiku viņu radās daudz vairāk. Lietuvas WT asociācijas dibinātāji vērsās pie Ungāru WT meistara Norberta Madey (Norbert Maday) un kļuva par viņa vadītās Austrumeiropas WT asociācijas (AEWT) biedriem. Pirmie WT klubi Lietuvā izveidojās Kauņā, Viļņā un Klaipēdā. Šobrīd WT treniņi notiek arī Šauļos un Alitusē.
Kad Latvijas cīņas mākslas entuziasti uzaicināja lietuviešu meistarus palīdzēt apgūt WT, Lietuvas asociācija paplašinājās un tika pārdēvēta par Baltijas WT asociāciju.
Skatoties no malas, WT nav vizuāli efektīga cīņas sistēma, jo atšķirībā no citiem cīņas mākslas novirzieniem tajā nav iespaidīgu lēcienu un tamlīdzīgu sitienu. Tomēr katra WT kustība ir pārdomāta un mērķi sasniedzoša, kā arī tā ir pasaulē atzīta kā viena no skarbākajām cīņu mākslām un tiek ierindota vienā kategorijā ar Muay Thai un Kjokušinkai karatē. Galvenā vērība tiek veltīta mācību cīņai “sparingam” un vingrinājumiem ar koka manekenu. Starp citu, WT skola attīstās līdzi laikmetam un neviens neliek apgūt novecojušus un bezjēdzīgus vingrinājumus.
Win chun jēga ir piecos pamatprincipos, kas ļauj labāk iepazīt šo ķīniešu cīņas mākslu. Tie atspoguļo cilvēka dzīvi, rīcību un elastīgu spēju pieņemt lēmumus.
1.Centrālās ass princips. Tam ir divi svarīgi aspekti. Pirmkārt, rokas ieliektas elkoņos un ir izvirzītas priekšā, šādi aizsargājot centrālo asi. Elkoņi aizsargā flangus.
2.Uzbrukums pretinieka centrālajai asij. (Pēc Tibetas lamu un Korejas skolas Tchekkion cīņu sistēmu principa.)
3.Frontāls uzbrukums tieši pretinieka virzienā. Taisna līnija ir visīsākais attālums starp diviem punktiem.
4.Atsperes princips. WT skola īpaši pasvītro atšķirību starp rupju un elastīgu spēku. Rupjš spēks ir kā ciets ozols, kurš liecoties salūzt, turpretī elastīgs spēks ir kā atspere. Tāpēc elastība (atsperes princips) tiek izmantots rupjā spēka neitralizēšanai
5.Vienlaicīga aizsardzība un uzbrukums. Vienu un to pašu kustību izmanto gan aizsardzībai, gan uzbrukumam.
īsumā laikam arī viss padies par uzmanību :)