Iepriekš jau esmu publicējis vairākus rakstus par uztura bagātinātājiem, to galvenajām grupām, nozīmi un nepieciešamību, taču tagad nolēmu izveidot plašāku rakstu par vienu no vispopulārākajiem sporta uztura bagātinātājiem – proteīna pulveri.
Iepriekš jau esmu publicējis vairākus rakstus par uztura bagātinātājiem, to galvenajām grupām, nozīmi un nepieciešamību, taču tagad nolēmu izveidot plašāku rakstu par vienu no vispopulārākajiem sporta uztura bagātinātājiem – proteīna pulveri.
Ļoti bieži, kad runa ir par bodibildingu, fitnesu, pauerliftingu, ielu vingrošanu un citiem ķermeņa trenēšanas veidiem, sarunas nonāk (tiek novestas) līdz vienai atziņai – lai būtu liels ir jāēd "ķīmija" – steroīdi, anaboliķi, proteīni un citi pulveri. Nenoliedzot, ka daļa taisnības šādā tēzē ir, taču tāpat ir liela daļa muļķību. Galvenokārt tajā, ka uztura bagātinātāji un proteīna pulveris (kas ir viens no uztura bagātinātāju veidiem) tiek pielīdzināts ķīmijai (jebšu, kā saka paši atlēti, farmai).
Skaidrojumi kāpēc tā notiek var būt dažādi, taču es uzskatu, ka viss ir vienkārši – tas notiek aiz nezināšanas. Proteīna pulveri netiek reklamēti TV, tos nevar nopirkt parastā pārtikas veikalā (lielākoties) un pārsvarā tos lieto "aizdomīgi lieli" onkuļi un tantes. Tāpat nepierasta produkta forma – pulveris.
Lai aizpildītu šo robu zināšanās, nedaudz info.
Proteīns, jeb latviešu valodā runājot, olbaltumvielas ir bipolimēri, kas sastāv no 20 dažādām aminoskābēm un savā starpā ir saistīti ar peptīdsaitēm. Tāpat tās iedala divās grupās – vienkāršās olbaltumvielas (proteīni) un saliktās olbaltumvielas (proteīdi).
Neiedziļinoties tālāk (kas lielākai daļai arī nemaz nav vajadzīgs), pievēršamies to nozīmei cilvēka dzīvības nodrošināšanā.
Olbaltumvielas ir būtiskākā dzīvo organismu šūnu sastāvdaļa (no tām sastāv 45% no dzīvnieku organisma). Tās galvenokārt veido apmēram 20 dažādas aminoskābes, no kurām 8 ir neaizstājamās: izoleicīns, leicīns, metionīns, fenilalanīns, treonīns, triptofāns, valīns, lizīns (zīdaiņiem — arī histidīns un arginīns). Atšķirībā no vairuma mikroorganismu un augu, dzīvnieku (t.sk. cilvēku) organisms pats tās nespēj sintezēt, tādēļ šīs aminoskābes jāuzņem ar uzturu.
Praktiskos aprēķinos pieņem, ka cilvēkam dienā ar uzturu nepieciešams uzņemt 1 g olbaltumvielu uz 1 kg ķermeņa masas, savukārt sportistiem un cilvēkiem ar lielu muskuļu masu esot ieteicamas uzņemt 1.5 līdz 3 g uz katru ķermeņa masas kilogramu. Olbaltumu deficīta apstākļos bērniem palēninās garīgā un fiziskā attīstība. Pieaugušajiem olbaltumu trūkuma dēļ rodas muskuļu vājums, miegainība, samazinās spēja pretoties infekcijām.
Tā bija neliela teorētiskā daļa par to cik nozīmīgs proteīns ir cilvēka organismam. Kā redzams, tad sportistiem nepieciešamība pēc tā ir vēl lielāka, kas nozīmē, ka, salīdzinot ar "parastu mirstīgo" viņam ir jāuzņem vairāk olbaltumvielu. Tāpēc, rodas loģisks jautājums – no kurienes? Ēst vairāk? Var, taču līdz zināmai robežai un zināmu laiku (kad pašam apniks lielais daudzums pārtikas). Ko darīt tad? Noteikti jaunu velosipēdu nav jāizgudro, to jau ir izdarījuši ASV kosmiskās programmas zinātnieki, kas saviem kosmonautiem savulaik izstrādāja vienkāršu olbaltumvielu uzņemšanas veidu – pulveri. Mūsdienās šis izgudrojums ir iemantojis popularitāti arī daudz plašākā sabiedrības daļā.
Kas tad ir tie pulveri, ko trenažieru zālēs lieto sportisti?
Sūkalu proteīns
Sūkalu proteīns ir olbaltumvielu pulveris, kas tiek iegūts no sūkalām. Savukārt sūkalas ir produkts (iepriekš uzskatīts par atkritumproduktu), kas paliek pāri pēc siera ražošanas. Šī "suliņa" tiek iztvaicēta (tādējādi tiek atdalīts liekais ūdens), bagātināta ar dažiem vitamīniem un garšām, sapakota burkās vai pakās un sūtīta uz veikalu. Ar lielākām vai mazākām atkāpēm šāds pats tehnoloģiskais process tiek saglabāts visu pārējo proteīnu iegūšanā
Sūkalu proteīna pluss – ātrā uzsūkšanās (30-45 minūtēs), t.i., tas ir vislabākais pulveris, ko dzert uzreiz pēc treniņa, kad organismam uzreiz vajag atjaunoties. Tāpat to var dzert no rīta, kad, pēc ilgā bada (guļot netiek uzņemtas barības vielas), organismam ātri vajag saņemt kaut nedaudz olbaltumvielu.
Olu proteīns
Olu proteīns uzsūcas lēnāk, vidējā termiņā (1-2 stundas). Šis proteīns lielu popularitāti nav guvis, tieši šī iemesla dēļ, jo šādā gadījumā vieglāk un ērtāk (ja ir laiks) ir paēst un nekāds papildus labums tam nav. Vienīgi, šāds produkts ir labs cilvēkiem, kam ir alerģija uz laktozi vai soju.
Sojas proteīns
Sojas proteīns arī ir vidējā uzsūkšanās termiņa proteīns, tas ir lētāks salīdzinoši ar citiem un vienu laiku bija arī populārs, taču pašlaik nav diez ko populārs atsevišķi, to piejauc klāt dažādiem citiem proteīna veidiem (veidojot multiproteīna pulverus, proteīna batoniņus). Tāpat daudziem vīriešu dzimuma atlētiem ir zināmas bažas par to, ka no sojas viņiem varētu izaugt krūtis. Tajā pašā laikā nevar nepieminēt, ka tieši sojas proteīns ir vienīgā alternatīva priekš sportistiem – vegāniem.
Kazeīna proteīns
Kazeīna proteīns ir lēnās uzsūkšanās proteīns, kurš uzsūcas 4-6 stundu laikā. Šī iemesla dēļ tas ir lielisks proteīna avots laikā kad nav iespējas uzņemt parastu pārtiku ilgākā laika periodā, piemēram, izdzerot vienu kokteili uz nakti.
Multiproteīna pulveri
Kā jau no nosaukuma var saprast, tie ir pulveri, kur ir samaisīti dažādi proteīna veidi, lai nodrošinātu vienmērīgu un ilglaicīgu proteīna "padevi" organismam. Šāds variants ir ērtāks tiem, kas nevēlas pārāk daudz iespringt, iesācējiem, kā arī tiem, kam budžets ir mazliet mazāks kā varētu vēlēties.
Geineri
Lai arī geineris nav klasisks proteīna pulveris un parasti tos izceļ atsevišķi, es apskatīšu to pie reizes te. Geineri ir proteīna (parasti - multiproteīna) pulveri, kam klāt piejaukts ogļhidrātu pulveris. Šāds produkts ir labs tiem, kas audzē muskuļu masu un pieder pie "caurbirām", t.i., tiem, kas "ēd ko grib un lielāki nepaliek" (cik tur taisnības, tas ir cits jautājums, taču geineris palīdz šādā gadījumā). Protams, no geinera augs arī "riepa" (fizioloģisk, bez anaboliskajiem steroīdiem, cilvēki nevar audzēt tikai muskuļus, vienmēr klāt nāk arī tauki), taču, ja ar tiem neaizraujas tiem, kam nevajag aizrauties, šis ir ļoti labs produkts!
Tāpat nevaru neatzīmēt vēl vienu jautājumu, jeb, izkliedēt vienu mītu. Iesācēji, kas nāk uz zāli bieži vien uzdod daudz jautājumus "a kā man lietot?", "a cik burkas jāizēd, lai paliktu liels?", "a kurš ir labāks?" utt. Proteīns nav anaboliskie steroīdi un no pulvera paša pa sevis muskuļi neaugs. T.i., nebūs tā, ka izdzerot 1 pulvera kausiņa kokteili muskuļi "uzsprāgs". Priekš 70 kilogramīga jaunieša 1 kausiņš proteīna pulvera (kopā ar ~300-500 ml ūdens) ir tikai aptuveni 16.5% no dienas laikā nepieciešamā olbaltumvielu daudzuma. Protams, var bērt vairāk pulvera un dzer biežāk, taču ir jāatceras, ka šajā gadījumā vairāk nav labāk, bet labāk ir labāk. Ir jāievēro attiecība 40/60, kas nozīmē, ka 60% no visa uztura ir jābūt "normālā" veidā. Tāpat ir jāatceras, ka olbaltumvielas neuzkrājas organismā un viss, kas nav uzsūcies aiziet tālāk – kanalizācijas sistēmā.
Par to kurš ir labāks jāsaka, ka proteīni atšķiras pēc to "tīrības" pakāpes. Proti, pulveris nav TIKAI olbaltumvielas, tajā ir arī tauki, ogļhidrāti. Labs proteīns ir sākot no 70% tīrības (t.i., uz 100 gramiem pulvera ir 70 grami proteīna). Tajā pašā laikā ir jāatzīmē, ka "tīrāks" proteīns ir arī dārgāks proteīns. Parastam cilvēkam tas nozīmē to, ka nav jēgas dzīties pēc maksimāli "tīra" pulvera, jo atšķirību viņš tāpat nejutīs (tikai makā), "tīrāki" pulveri ir vajadzīgi sportistiem, kas gatavojas sacensībām, lai neuzņemtu neko lieku (liekus ogļhidrātus un taukus). Līdz ar to var teikt – skatieties pulvera saturu, izvēlaties sev piemērotāko, jo jebkura pasaules TOP firma (un tādu ir daudz) ražo nesliktus produktus.
Tātad:
- Proteīns = olbaltumvielas;
- Olbaltumvielas ir visu dzīvo organismu pamatā;
- Ir dažādu veidu olbaltumvielu pulveri;
- Katrs olbaltumvielu pulveris ir domāts dažādiem mērķiem;
- Proteīns nav brīnumlīdzeklis vai anaboliskie steroīdi no kuriem rezultāts parādīsies uzreiz;
- Olbaltumvielu pulveris ir jālieto tik daudz, lai kompensētu "robus" uzturā.
Labs raksts, cerams tagad būs mazāk kas domās ka proteīni ir tas pats kas stereoīdi.
Mācība citiem! , pašam ir bieši ar tādiem muļķiem jārunā, kuri domā ka tā ir ķīmīja, un uzreiz sākas runas, tu jau dzer to sūdus, tāpēc tev tā ir :D es ahujel :D , tas ir koncentrāts, reāls uzturs, kas ir domāts pirms un pēc, kā jau autors ir minējis.
Bez Smaga darba un laba uztura nekas nebūs, no kauliem muskuļi neaug ;) , kārtīgi ir jāēd un proteins vai geineris, ir jalieto pēc treniņa, proteins pirms. Jo apēst tik daudz, ir diezgan grūti :D
Praktiskos aprēķinos pieņem, ka cilvēkam dienā ar uzturu nepieciešams uzņemt 1 g olbaltumvielu uz 1 kg ķermeņa masas, savukārt sportistiem un cilvēkiem ar lielu muskuļu masu esot ieteicamas uzņemt 1.5 līdz 3 g uz katru ķermeņa masas kilogramu.
Oriģinālais raksts gan ir tuvāk patiesībai:
Praktiskos aprēķinos pieņem, ka cilvēkam dienā ar uzturu nepieciešams uzņemt 1 g olbaltumvielu uz 1 kg ķermeņa masas, savukārt sportistiem un cilvēkiem ar lielu muskuļu masu esot ieteicamas uzņemt 1 līdz 1,4 g uz katru ķermeņa masas kilogramu.[2]http://lv.wikipedia.org/wiki/Olbaltumvielas#Noz.C4.ABme_uztur.C4.81
Tāpat daudziem vīriešu dzimuma atlētiem ir zināmas bažas par to, ka no sojas viņiem varētu izaugt krūtis.
Šo varētu saukt par neizglītoto vīriešu daļu. Tiesa, ka soja satur fitoestrogēnu, bet tā atšķirībā no piena produktiem (tātad arī sūkalu proteīna) nesatur estrogēnu, kas ir sieviešu hormons un principā var izraisīt dažādas veselības problēmas. http://www.news.harvard.edu/gazette/2006/12.07/11-dairy.html Tātad, ja ir bailes par krūšu augšanu, tad loģiski būtu vispirms atteikties no sūkalu proteīna.
Tajā pašā laikā nevar nepieminēt, ka tieši sojas proteīns ir vienīgā alternatīva priekš sportistiem – vegāniem.
BS. Vegāniem ir plašs proteīnu pulveru piedāvājums (kviešu, rīsu, kaņepju, sēklu, zirņu u.c.). Aizej un iepazīsties ar dažiem piemēriem: http://store.veganessentials.com/protein-powders-and-meal-replacements-c112.aspx
Piebildīšu, ka to starpā ir īpaši pārdomāti šo proteīnu maisījumi, lai bioloģiskā vērība neatpaliktu no sūkalu proteīna.
Noderīgs info, varbūt vari pastāstīt kā pareizāk būtu plānot arī normālo uzturu, lai organismam nodoršinatu pietiekoši barības vielu balstoties uz slodzi? :)
Tas ir TIEŠI TĀDS PATS proteīns. Tikai RTD formā, t.i., Ready to drink jau sajaukts ar pienu. Tas nav nekas ne labāks, ne sliktāks, tas ir tieši tāds pats, tikai ērtākā formā (jo nu dažreiz ir tā, ka nopirkt pudeli ir vieglāk nekā ar šeikeri apkārt staigāt).
@ nickey, kā proteīnus ar stereoīdiem var sajaukt?
Pastāstīji par visvisādām herņām kurus daudzi neizmanto... maxmuscle tak ir pats lielākais un galvenais proteīnu pulveru ražotājs. Un tu aizmirsi piebilst, kad organisms visus proteīna pulverus spēj absorbēt 50 % ātrāk ja ūdens sajaukuma vietā lieto pienu.
Mīnuss no manis par `tātad`
man trenerim ir ir 35 gada stazas un vins ir wpc-wpo latvijas prezidents un varteikt sito pasu pateica tikai issak un konkretak
šitas uz maikas jāuzdrukā,jo zb jau klausīties citu viedokļos par manu formu 4+ Tev !
es ari pats lietoju dymatize whey protein ka ari creatinu un st ne veselibas problemas krans ka vienmer ir par lielu prieks mana vecuma damam visa visuma tik daudz cilveki nezina ne ko runa ne visapar neko par treninjiem !Sheit anglija ir cienja cilveki kas ir uztrenejusies diezgan pamaigi ! es piemeram saku ka jau izbijis dator nugis kaulaisn tirlinjs 74 kg svars un nu jau 93 tas reali ieguts 6 menesu laika !pagaidam tiek treneta masa augsa !
Varēji vnk uzrakstīt
Proteīni=Olbaltumvielas
Daži vnk nesaprot angļu valodu :D
Lietojot anaboliskos steroidus rezultati arii neparadiies uz reiz...ir daudz un smagi jastradaa ... steroiidu lietotaaji trenejas daudz vairaak un smagaak .
Un es neteiktu ka obligati ir jadzer 1.5-3g proteina uz 1 kg tas jav ir par daudz pietiek ar kadiem `50 g dienaa lai vis buutu kartibaa :)
labs raksts man ,jo vēlos sevi sakartot un saku iet uz sporta zāli trenēties,jo 2 gadu laikā es esmubiki nolaidusi savas smukās formiņas ,he jaatjauno ar trenera palīdzību.
uzturs to arī vajag mainīt tākā japamēģina.TEV+++++
Kur Latvijā ir tāds labs veikals, kur var nopirkt šos brīnumus? Būtu pateicīgs, jo negribas sūtīt no kaut kādādas ASV.
Es viendien biju aizbraucis uz Lietuvu, kādā lielajā rimi veikalā, netālu no pārtikas produktiem bija visādas tās burciņas... laikam tad tikai Latvijā ko tādu ir atrast grūtāk, zinu galerijā centrs, kurā tur stāvā arī tādus pārdod, bet nekad neesmu redzējis, ka kāds tur kautko pirktu... ;D ;D
karoč, man jautājums - tad sanāk, ja es gribu lielāku masu, man jāpērk burciņas, jo ar vecmammas biezpiena pankūkām un karbonādēm būs par maz, ja?
10. Man lūdzu visus
Ļoti labs raksts. Beidzot nezinātāji beigs te šausmināties.. " ahh tu to lieto šaumas es tur dzirdēju to un šito " vienk gribas punch inda face.