No reklāmām vai citiem kanāliem nereti mēs uzzinām par dažādiem veselīgiem produktiem, kas būtu jālieto uzturā. Mums Tev ir pārsteigums - daži no tiem ne tuvu nav veselīgi.
Veselīgi ēdieni, bet patiesībā neveselīgi?7
ENERĢIJAS BATONIŅŠ - No reklāmām mēs uzzinām, ka ēdot enerģijas batoniņus (vai patiesībā jebko, kas parakstās zem “brokastu pārslām”) ir superveselīgi. Patiesībā vienā batoniņā ir gandrīz tikpat kalorijas, cik vienā ēdienreizē. Ražotājs sola, ka batoniņam ir pievienots proteīns, šķiedrvielas un vitamīni, taču to pašu Tu vari iegūt apēdot ābolu. Kādēļ tad izvēlēties ko tik kalorijām bagātu, turklāt vēl ar lielu cukura devu?
AUGĻU SULAS - Ar ko gan augļi varētu būt slikti? Ar cukuru un sulu pagatavošanas veidu! Tātad kļūda augļu lietošanā ir sulu spiede, kuru vajadzētu izmest laukā (it īpaši atceroties, kā pa TV tiek treijētas veselīgo sulu spiežu reklāmas). Kad augļi tiek izlaisti caur sulu spiedi, tad visas miziņas, sēkliņas un citas šķiedrvielas tiek izsviestas laukā tādējādi atstājot tīru cukuru, kas asinīs uzsūcas zibenīgi. Savukārt, ja ābols tiek apēsts tāpat ar visu mizu, šķiedrvielas bloķē cukuru un tas uzsūcas vienmērīgāk, būtiski nemainot cukura līmeni asinīs. Turklāt ja sulā var izdzert vienlaikus 10 augļus, tad apēst 10 vienā piegājienā ir samērā grūti. Uztura speciālisti iesaka vienā ēdienreizē neēst vairāk par vienu vai diviem augļiem, lai nezuņemtu par daudz cukuru, kas kā galaprodukts ir kalorijas, kuras pārmērīgi neviens nevēlas uzņemt.
ŪDENS NO PUDELES - Vēl tikai kaitīgāks par ūdeni plastmasas pudelēs ir ūdens, kam pievienotas dažādas garšas – tā ir dubultinde. Pirmkārt, kā rāda pēdējo gadu pētījumi, plastmasa ir indīga mūsu veselībai. Lielākoties ražotāji cenšas parūpēties par to, lai plastmasas pudeles kā vienreizlietojams trauks būtu nekaitīgs. Cik, kurš un kādā mērā – to mēs nekad neuzzināsim. Katrā ziņā nevienu šādu pudeli nedrīkstētu lietot vairāk par vienu reizi – kad ūdens ir izdzerts, pudele ir jāizmet, nevis jāpapildina atkārtoti. Īpaši bīstamas ir ieplaisājušas pudeles, kurām aizsargkārta vairs nedarbojas. Otrkārt, ūdenim, kas ir papildināts ar, piemēram, citrona garšu, neviens citrons pat tuvumā nav stāvējis. Visas šīs garšas ir mākslīgi radītas laboratorijās.
SIERS - Sieri ir dažādu veidi, un mums būtu vairāk jāseko līdzi, lai izvēlamies tos, kuros ir mazāk piesātinātās tauksābes. Tas attiecas arī uz krējumu un sviestu. Mūsu organismam noderīgas ir tikai nepiesātinātās taukskābes, viss pārējais mums nav vajadzīgs.
GAĻA - Ar gaļu ir līdzīgs stāsts, kā ar zivīm. Tas, kādos apstākļos lopiņi tiek audzēti, ir zem jebkuras kritikas. Turklāt latviešiem ir kāds nelāgs ieradums – ēst gaļu trīsreiz dienā – brokastīs desu, pusdienās gaļas salātus un vakariņās kotleti ar kartupeļiem. Mēs vairs nedzīvojam akmens laikmetā un, lai izdzīvotu, mums gaļa tādos daudzumos nav nepieciešama. Pētījumi rāda, ka tik milzīgs gaļas patēriņš pat rada dažādas slimības.