Fiziskās aktivitātes.
Kad esam izgulējušies un paēduši, laiks ķerties pie fiziskām aktivitātēm. Ja tavs mērķis nav konkrēts sporta veids, bet gan veselības, pašsajūtas saglabāšana un spēks, atlētisms, tad treniņi ir jāplēno pēc konkrētām vadlīnijām, lai uzlabotu pašsajūtu, nevis liktu ķermenim slodzi, no kuras ir ļoti grūti atjaunoties.
- Spēka treniņi. Spēka treniņus ir svarīgi iekļaut, jo tie palielina muskuļmasu, spēku un pozitīvi ietekmē pašsajūtu un hormonu līmeņus. Svarīgi ir nevadīties pēc ‘’go hard or go home’’ principa, jo tādā veidā bieži notiek pārtrenēšanās, ejot līdz maksimumam katrā treniņā, kas tieši negatīvi ietekmē miegu, pašsajūtu un arī hormonu līmeņus. Trenējamies pārsvarā ar bāzes vingrinājumiem, katrā piegājienā apstājoties 2-3 atkārtojumus pirms spēka izsīkuma (failure). P.S. Tas nenozīmē, ka ir jātrenējas ar maziem svariem vai daudz atkārtojumiem. Svarīgi ir progresīvi palielināt svarus, neejot līdz failure.
- Vingrinājumi ar savu svaru. Ne vienmēr ir nepieciešams treniņus bāzēt tikai uz brīvajiem svariem, bet iekļaut arī vingrinājumus ar savu svaru. Ja trenējas pareizi, tie gan uzlabo spēku, gan palielina muskuļmasu, tajā pašā laikā esot saudzīgāki pret locītavām, saitēm un rada mazāku slodzi uz CNS, kas ļauj ātrāk atjaunoties un biežāk trenēties.
- Lokanība. Lokanība nodrošina pilnu kustības amplitūdu, uzlabo stāju, pašsajūtu un ļauj kustēties bez traumām. Lokanības vingrinājumus var veikt katru dienu, kas pat būtu ieteicams, tomēr atkal jāatcerās princips par samērīgumu – katru dienu špagatā stiepties ir kaitīgi un var novest pie nopietnām traumām.
- Izveicība un ātrums. Lēcieni ar lecamauklu, lēcieni tālumā, pliometrija, īsi sprinti un atspoles skrējieni palīdz saglabāt atlētiskumu un uzlabo kustības, CNS aktivitāti, tādejādi saglabājot atlētiskumu līdz pat sirmam vecumam (ja visu dzīvi būsi strauji kustējies, vecumdienās to nevarēsi, protams, bet staigāšana un pārvietošanās būs daudz vieglāka nekā tad, ja būsi tikai cilājis svarus).
- Aerobā izturība. Slavenais muskuļu ēdājs, no kā visi izvairās, patiesībā ir ļoti nepieciešama lieta veselības saglabāšanai, jo aerobie vingrinājumi uzlabo asinsriti, palīdz atjaunoties ķermenim un prātam, kā arī uzlabo ainsvadu un sirds veselību. Tai nav obligāti jābūt skriešanai, iešana vidēji ātrā tempā katru dienu pa 30-40 minūtēm dos daudz ieguvumus.
Smagi trenēties nebūtu ieteicams vairāk par 4 dienām nedēļā, jo tas ir viss, ko naturāli ķermenis un CSN spēj izturēt. Uz veselību, spēku un atlētismu orientēts grafiks varētu būt – 3 spēka treniņu dienas un 1-2 sprintu treniņu dienas, kā arī lokanības vingrinājumi un 30-40min staigāšana katru dienu.