Vispirms noskaidrosim kādi ir enerģētķu tipi. To nav daudz, tāpēc arī nosacītam iesācējam tas nesagādās nekādas problēmas izšķirt vienu burku no otras.
- ALL IN ONE
Kā jau var saprast, tad šie produkti ir universāli, jo tajos ir viss, kas nepieciešams. Parasti šādos dzērienos ir kofeīns, kreatīns, arginīns u.c. Iepriekš šādos pulveros pievienoja arī efedrīnu un DMAA, taču tā kā tie pašlaik ir oficiālajā sportā aizliegti, tad lielākie UB ražotāji arī tos nelieto savos produktos. Mazāk zināmie – tur var gadīties visādi. Turklāt, tā kā, piemēram, aizliegums uz DMAA iestājās samērā nesen, vēl kaut kur ir neizpārdotie produkti uz kuriem var "uzķerties" (labi zināmais Latvijas hokejista Pavlova gadījums).
Tā, kā jau minēts, šādos produktos ir kofeīns, tad arī visas blaknes un labās īpašības ir atbilstošas.
- "PAMPA" veicinātāji
Atsevišķi ir jāizceļ produkti, kuri darbojas ne tikai kā stimulanti, bet arī nodrošina labāku asinsriti un veicina skābekļa piesaisti. Rezultātā – muskuļiem pienāk vairāk asiņu un tie izskatās "piepildītāki", to arī sauc par "pampu", t.i., muskuļos tiek sakačāts vairāk labumu. Vizuālais rezultāts, protams, ir īslaicīgs, taču, ja to izmanto prātīgi, var iegūt savu labumu (atjaunošanās procesu laikā). Turklāt, ja ņem vērā, starpību starp treniņiem ar mākslīgo hormonu esamību un bez tiem, tad tieši "pamps" ir vajadzīgais efekts (pēc vienas no pieejām), lai panāktu muskuļu augšanu.
Pretēji nosaukumam, kad tiek minēts NO, jeb slāpekļa monoksīds, šo visu efektu nodrošina kaut kas pavisam cits, proti, aminoskābe, saukta par arginīnu.
- BEZ STIMULANTU PRODUKTI
Kādam, protams, var likties – WTF? Kāda jēga no enerģijas dzēriena bez stimulantiem? Es arī pievienošos šai grupai, taču nedaudz citu iemeslu dēļ kā vairums. Kas tad ir šādu produktu sastāvā kā galvenās substances? Kreatīns un beta-alanīns. Vai tas ir gana? Ja ņem vērā, ka praktiski jebkurš daudz maz advancēts fizkultūrietis kreatīnu dzer atsevišķi, bet alanīnu, kas ir viena aminoskābe, kā rāda zinātniski pētījumi ir jēga lietot tikai iesācējiem, kuriem tas mazliet uzlabo izturību (par 9%, ja būsim precīzi, salīdzinot ar tiem, kas šādu UB nelieto). Vai ir tā vērts? Nezinu. Man liekas, ka tādā gadījumā šo naudu, kas ir izlietota šāda uztura bagātinātāja iegādei var izmantot pārtikas iegādei, kas kopumā būs noderīgāk.
- TAUKU DEDZINĀTĀJI
Kā jau rakstīju iepriekš (Lasīt šeit), tad uz termoģenēzes principiem balstītie tauku dedzinātāji ir tie paši enerģētiķi. Vēlreiz par tiem nerakstīšu, taču jāsaka, tos, kā jau saprotat, var mierīgi aizstāt ar jebkuru citu all-in-one enerģētiķi (ja vien liesēšanu veicinošā produktā nav kādu īpašu sastāvdaļu lielā apjomā).