Sveiki spocēni! Šis ir mans pirmais raksts. Ja patiks būs vel daudz intresantu faktu .
Pieci svarīgi fakti par ūdeni4
Kāpēc ir tik svarīgi dzert?
Lielāko daļu mūsu organisma veido ūdens. Jaundzimušajiem 90% svara ir ūdens, pieaugušajiem – 75%, bet ar gadiem tu izžūsti un tavā ķermenī paliek vien 65-45% ūdens. Ūdens jādzer, lai aizkavētu novecošanas procesu, ļautu nierēm vieglāk veikt savu darbu – skalot no asinīm indes, kas rodas vielmaiņas procesā, un uzturēt veselīgu skābju – sārmu līdzsvaru asinīs.
Kā ūdens palīdz tievēt?
Tauku uzkrāšanās bieži vien ir organisma reakcija uz stresiem un piesārņotu organisma iekšējo vidi. Toksīnus ķermenis mēdz paslēpt tauku šūnās. Jo lielāks iekšējais piesārņojums, jo vairāk uzbriest taukaudi. Tomēr, lietojot ūdeni pietiekamā daudzumā, sārņi izvadās caur nierēm un liekie taukaudi noārdās. Ūdens palīdz radīt veselīgu sāta sajūtu un pasargā mūs no pārēšanās.
Ēst vai dzert?
Bieži vien izsalkuma sajūta tev signalizē nevis par vajadzību paēst, bet gan par slāpēm. Ievies derīgu paradumu – dzert ūdeni starp ēdienreizēm, arī pusstundu pirms ēšanas – ķermenis par to būs pateicīgs.
Cik daudz ūdens jāizdzer?
Katru dienu cilvēkam jāizdzer vismaz pusotrs litrs ūdens. Diennaktī izdzeramā ūdens daudzumu aprēķina pēc formulas – 30 mililitri uz katru ķermeņa kilogramu. Ja tu sver 60 kilogramus, dienā jāizdzer 1,8 litri ūdens, bet 100 kilogramus smagam cilvēkam ieteicami trīs litri ūdens.
Ūdens daudzums, kas jāizdzer, atkarīgs no tā, ko tu ēd. Ja ēdam olbaltumvielām bagātu pārtiku – gaļu, sieru, zivis, olas, mūsu organisma vajadzība pēc ūdens pieaug, jo jāizvada vairāk slāpekli saturošu vielmaiņas produktu. Tāpat jādzer vairāk ūdens, ja uzturā lietoti saldumi un konservi. Ēdot daudz augļu un dārzeņu, var dzert mazāk.
Kāpēc nevajag dzert ēšanas laikā?
Ūdens jādzer 20 minūtes pirms ēšanas un 1,5-2 stundas pēc ēšanas. Ēdot barībai jābūt samitrinātai ar siekalām – tās satur gremošanas fermentus. Dzerot ēšanas laikā, barību mitrina ūdens. Tas atšķaida arī kuņģa sulu, kā rezultātā siekalu un kuņģa sulas fermenti nevar veikt savu darbu. Zarnās barība nonāk, nepietiekami sagremota un tur sākas pūšanas un rūgšanas procesi.