Mobilie telefoni līdz ar tehnoloģiskās attīstības ritumu ir kļuvuši par kaut ko daudz vairāk nekā vienkārši telefonu. Šīs ierīces ir gandrīz katram, ko mēs ikdienā satiekam, un tādēļ varbūt nemaz nav jābrīnās, ka cilvēki sāk kļūt neglābjami atkarīgi no tām.
Pieaug jauniešu atkarība no mobilā telefona17
Jaunieši mobilo telefonu mēdz lietot līdz pat 9 stundām katru dienu. Tas parasti ir vairāk nekā šie paši jaunieši pavada guļot. Tik ilgstoša un pastāvīga šo ierīču lietošana var radīt atkarību no mobilajiem telefoniem. Ar atkarību šeit ir domāta nekontrolējama un veselību pasliktinoša uzvedība. Ir zināms, ka cilvēks var kļūt atkarīgs no narkotikām, alkohola un nikotīna. Taču vairums cilvēku nezina, ka cilvēks var kļūt atkarīgs arī no lietām, kas organismu tieši neietekmē. Džeimss Roberts no Beiloras Universitātes Teksasā bija jauna pētījuma vadītājs, ko publicēja Journal of Behavioral Addictions.
Kā izrādās, tad daži no mobilā telefona lietotājiem izrāda tos pašus simptomus, kādi rodas narkotiku atkarīgajiem. Šādiem cilvēkiem mobilā telefona lietošana uzlabo garastāvokli. Līdzīgi kā ar narkotikām, šiem cilvēkiem ir nepieciešams lielāks un lielāks laiks, lai sasniegtu to pašu apmierinātības efektu no mobilā telefona lietošanas. Ja cilvēks pazaudē telefonu vai tam izlādējas akumulators, tad var rasties liela trauksme un pat panikas lēkmes.
Pārāk bieža telefona lietošana iespaido normālu sociālo kontaktēšanos un ar laiku rada strīdus un cita rakstura problēmas gan ģimenē, gan draugu vidū. Kādā brīdī cilvēks saprot, ka viņš neko nespēj padarīt un ir kļuvis atkarīgs no mobilā telefona lietošanas. Tas viss ļoti atgādina klasisko narkomāniju un atkarību no azartspēlēm.
Pētījuma laikā dalībniekiem vajadzēja aizpildīt rūpīgi izveidotu anketu un interviju. Rezultāti norādīja uz to kāda veida "balvām" jeb apmierinājumu cilvēki cer iegūt, lietojot mobilo telefonu. Vīrieši visbiežāk lietoja telefonu, lai piekļūtu aplikācijām, kas domātas izklaidēm un informācijas iegūšanai. Sievietēm raksturīgāka bija to aplikāciju lietošana, kas domātas sociālo kontaktu uzturēšanai. Vidēji sievietes mobilo telefonu lietoja biežāk nekā vīrieši.
Tomēr ne visi mobilo telefonu lietotāji kļūst no tā atkarīgi. Jāņem vērā ir arī individuāli un sociālie faktori, kas parasti noved pie atkarībām. Kā piemērs tika sniegts Facebook lietošana. Daži cilvēki to lieto saziņai ar draugiem, citi, lai pakavētu laiku, bet vēl kāds izklaidei. Jebkurš no šiem iemesliem var radīt garastāvokļa uzlabošanos, kas dažos gadījumos sāk kļūt tik ierasta parādība, ka cilvēks spēj šo garastāvokļa uzlabojumu iegūt tikai, ieejot savā Facebook kontā.
Vēl ir jāveic padziļinātāki pētījumi, lai noskaidrotu, kādi faktori visbiežāk noved cilvēku līdz atkarībai no tehnoloģijām. Tikmēr ir atcerēties, ka mobilais telefons ir vienkārši ierīce, kas atvieglo atsevišķus dzīves elementus.