Sveiki foršie Spocēni! Ir pienākusi vasara - peldēšanās sezona. Citi jau to ir atklājuši, citiem tas vēl priekšā.
It kā zināma informācija, bet reizi pa reizei ieteicams atkārtot. (Vismaz manā laikā, skolā sporta stundās mums šo mācīja, nezinu kā tagad, laikam nemāca).
Kas ir Nāves straume jeb angliski - Rip current ? (precīzs latviskais tulkojums manuprāt nav izdomāts). Un kādu postījumu tā nodara?
Nedaudz statistikas - katru gadu Nāves straume paņem vairāk kā 100 dzīvības (ASV), nav zināmi dati par pārējo pasauli. Tas, ka tiek pieminēta ASV, nenozīmē, ka kas tāds nevar atgadīties tepat Latvijā, Baltijas jūrā vai Rīgas jūras līcī.
Īsumā kas tā tāda ir. Nāves straume ir veidojums, ūdens plūsmas maiņa, kas izveidojas lielākas ūdenstilpnes krastos. Kad straume ir izveidojusies, tā liek ūdenim tecēt atpakaļ, prom no krasta. Līdz ar to viss, kas atrodas tajā brīdī, tajā vietā, tiek "ievilkti" jūrā. Nevis pavilkti zem ūdens, bet aiznesti tālāk. tāds ir arī Nāves straumes princips - ievlikt visu dziļāk.
Kā var noteikt, vai es peldu šādā straumē? Pavisam vienkārši - tu aizpeldi konkrētu gabalu uz priekšu, viss normāli. Pagriezies, lai peldētu atpakaļ, viss izskatās mierīgi, nekas aizdomīgs. Sāc peldēt, peldi kādu laiku, nu jau sāc nogurt, un saproti, ka nekur tālāk neesi ticis, gluži pretēji - pat esi vēl tālāk uz krasta. Šādā gadījumā jau lēnām sākas panika, sākam ātrāk peldēt un ātrāk pazūd spēki. Un tu sāc saprast, ka ar tevi beigas ir. Lūk, apsveicu, esi iekļuvos Nāves straumē un nezini kā no viņas tikt laukā, jo nekad nekas tāds nav bijis un neesi lasījis šo rakstu.
Vai vispār ir iespējams tikt no šādas straumes ārā? Protams. Nekādā gadījumā nevajag censties peldēt uzreiz uz krastu, kā jau zinām, tas nesanāks. Ir divi varianti: 1) Ir jāpeld paralēli krastam kādu laiciņu, kad sāc just, ka mainās ūdens tecējums. un tad var meirīgu sirdi peldēt uz krasta; 2) Nedari neko, tikai centies noturēties virs ūdens, straume tevi ienesīs drusciņ dziļāk un tālāk jau pa diagonāli vari peldēt uz krastu
Kāpec tā? Nāves straume parasti ir ļoti šaura un īsa, un ļoti retos gadījumos tā turas ilgu laiku, parasti tā parādās un pēc laika pazūd. Bet nekad nevar zināt.
Nāves straume šobrīd ir viena no mistiskākajām jūras parādībām, jo nekad nevaru paredzēt kurā vietā tā parādīsies un kad pazudīs. Tā var parādīties jebkurā vietā krasta līnijā. Var parādīties tikai vienreiz mūžā, var parādīties atkārtoti vienā un tai pašā vietā.
Nākamreiz pirms dosies ūdenī - apstājies un paskaties. Ja ūdens kādā vietā ir atšķirīgā tonī (gaišāks vai tumšāks), tas ir saputojies un izskatās tāds dubļains. Ir manāmi viļņu lūzumi, jo saskarā divi pretītekoši viļņi saskaras. Tad nekāp tur iekšā - visticamāk tur ir izveidojusies Nāves straume. Glābēji apmācībās tiek speciāli apmācīti, lai šādas straumes spētu ātri pamanīt.
Un npbeigumā slavenais Degpunktā sveiciens - Sargi sevi un tiekamies atkal rītvakar! Priecīgu peldēšanu un līgošanu.