Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
754

Kā lai nosaka kurš no visiem ir bīstamākais? Tas, šķiet, ir vienkāršs jautājums, taču kā lai definē, kurš nāvējošākais? Vai tas būtu upuru skaits, vai arī cik procenti no inficētajiem mirs? Ironiski, bet slimības ar zemākajiem miršanas rādītājiem ir nogalinājušas visvairāk cilvēku. Iemesls tam ir diezgan vienkāršs. Vīrusi ar augstāko mirstamību nogalina savus nēsātājus ātrāk nekā tas spēj izplatīties. Labs piemērs tam ir Ebola vīruss, kas ir ar 90 % letalitātes koeficentu, nogalināja tikai 30 000. Toties spāņu gripas epidēmija nogalināja 100 miljonus, lai gan koeficents ir tikai 3 %. Tāpat šim jautājumam ir arī vēsturiskā perspektīva.

Denges drudzisTas jau bija... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
1.

Denges drudzis

Tas jau bija pazīstams Senajā Ķīnā pirms 2000 gadiem. Izplatoties kopā ar odiem, tā izplatība ievērojami pieauga 18.gs. Tas bija saistīts ar vergu tirdzniecību un tālākais lēciens izplatībā saistāms ar 2. pasaules karu. Mūsdienu globalizētajā pasaulē ta izplatība ir pieaugusi 30 reizes, salīdzinot ar 1960-tajiem gadiem. Kā vairums slimību tā var noritēt bez īpašiem simptomiem, bet dažreiz tas var izsaukt spēcīgas sapes muskuļos un locītavās. Kaut kur 5 % gadījumu tiks ietekmēti asinsvadi, kas var izsaukt asins vemšanu, orgānu bojājumus un šokus. Tagad tas ir sastopams 110 valstīs un ik gadu ar to slimo 500 miljoni cilvēku, no kuriem 20 000 mirst. Tiek prognozēts šīs slimības izplatības pieaugums. 

BakasTās taču vairs nav... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
2.

Bakas

Tās taču vairs nav sastopamas? ANO 1979.g. raports norāda, ka tā vairs nav sastopama, pateicoties vakcinācijai, lai gan ASV un PSRS esot saglabājušas paraugus un baumo, ka kopš PSRS sabrukuma daži paraugi ir pazuduši. Labās ziņas ir, ka savvaļā šis vīruss arī skaitās izmiris. Bakas ir ļoti lipīgas un arī bīstamas ar letalitātes koeficentu 90 %. Slimība bija ļoti postoša priekš aborigeniem Austrālijā, tāpat arī Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas iedzīvotājiem. Lai arī vakcīnu pret to izstrādāja jau 1796.g., pēc 1800.g. varetu būt miruši ap 300-500 miljoniem cilvēku. Slimnieks pārklājas ar šķidrumu pildītam pūtītēm. Tās var veidoties arī mutē un rīklē. Var veidoties dažādas komplikācijas kā aklums u.c. 

MasalasCilvēki no attīstītās... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
3.

Masalas

Cilvēki no attīstītās pasaules to diez vai varētu pieskaitīt pie šī saraksta. Tā bija ļoti izplatīta starp bērniem līdz 12 gadu vecumam. Ar to slimoja kaut kur 90 %. Vakcinēšana ir samazinājusi šo skaitu, bet tāpat ap 100 000 bērnu mūsdienās mirst no šīs slimības. Lielākās problēmas slimība izsauca kopienās, kas tām nebija agrāk pakļautas. Tādas bija abās Amerikās. Hodurasā, iespējams, masalu dēļ gāja bojā ap 50% iedzīvotāju. Varbūt par nāves iemeslu ir tas, ka 30 % gadījumu izveidosies komplikācijas. Slimībai nonākot smadzenēs tā būs nāvējoša. 

Dzeltenais drudzisViena no... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
4.

Dzeltenais drudzis

Viena no lielākajām slepkavām vēsturē ir šī slimība. To pazīst arī kā dzelteno mēri un “vomito negro” . Lielākā daļa veiksmīgi pārcieš slimību, bet 15 % gadījumu parādās slimības otrs posms. Tās laikā sākas asiņošana no mutes, deguna un acīm. Ap 50 % slimnieku, kas nonāk otrajā fāzē, mirst 7-10 dienu laikā. Parasti misrtība or 3%. Epidēmiju laikā 50 %. Iespējams, ka šī ir viena no slimībam, kas ir nākusi no Āfrikas dziļumiem. Viens no pazīstamākajiem gadījumiem ir 1792.g. Filadelfijā, kur ap 10 % nomira. Neskatoties uz efektīvu vakcīnu ap 30 000 ik gadu mirst. 

Lassa vīrussVarat par... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
5.

Lassa vīruss

Varat par šo vīrusu domāt kā par Ebolai līdzīgu, kas katru gadu nogalina tūkstošiem cilvēku Rietumāfrikā. To var viegli sajaukt ar Ebolas vīrusu, jo simptomi ir līdzīgi. Vīruss inficē burtiski jebkurus audus organismā un slimību pārnēsā žurkas. Ja vēl ir kādas šaubas par vīrusa bīstamību, tad biodrošības līmenis priekš tā ir 4. To piemēro slimībam, saskare ar kuram nesīs nāvi un pret tam nav medikamentu vai vakcīnas. Neskatoties uz to lielākā daļa cilvēku to pārslimos bez simptomiem un tikai 15-20 % no saslimušjiem mirs. Epidēmiju laikā misrtība ir 50%. Nav tik ļoti bīstams kā Ebola, bet tomēr pret to nav medikamentu. 

HepatītsTās ir vīrusu... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
6.

Hepatīts

Tās ir vīrusu slimības, kuras ietekmē aknas. Tam ir piecas variācijas. Nopietnākais ir B un C hepatīts, kas izraisa ap 1 000 000 nāvem gadā. To nodot tālāk ar asins pārliešanu, tetovēšanu, netīram šļircēn un seksuāli. B hepatīts ir slimība ar vislielāko nāvju skaitu, bet tā noris bez ieverojamiem simptomiem. Cilvēki nomirst, jo aknas daudzu gadu laikā ir bojātas un viņiem izveidojas aknu vēzis vai ciroze. 

TrakumsērgaTā ir viena no... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
7.

Trakumsērga

Tā ir viena no slimībam, kas pieder pie Lyssavirus ģints, kura savu vārdu ir ieguvusi no grieķu neprāta dievietes Lyssa. Trakumsērga ir viena no bīstamākajām cilvēces slimībām. Slimnieks parasti inficējas kodiena rezultātā. Slimības pirmajā daļā tā nav pamanāma. Parasti inkubācijas periods ir 1-3 mēnēši, bet tie var būt arī gadi. Slimība uzbrūk nervu sistēmai un, pārādoties simptomiem, ir gandrīz 100% iespējamība nomirt. Tikai 5 cilvēkiem ir izdevies no tās izārstēties. Par laimi sakošana nav vairs nāves spriedums. Svarīgi ir pirmajās 10 dienās saņemt medikamentus, kas nodrošina 100% izārstēšanos. Tomēr no šīs slimības katru gadu mirst ap 60 000 cilvēku. 

Hemorāģiskie drudžiJa kaut... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
8.

Hemorāģiskie drudži

Ja kaut kas var izbiedēt cilvēkus 21. gs., tad tie ir hemorāgiskie drudži kā Ebola un Marburga vīruss. Nav ne efektīvas ārstēšanas, ne vakcīnas pret tiem un letalitates koeficents ir ap 90 %. Pie locekļu sāpēm pievienojas asiņošana no katras atveres. Nāve iestājas organu atteikšanās rezultātā un iekšējās nekrozes dēļ. Par laimi slimības parasti ir sastopama tikai Centrālajā Āfrikā, kur to pārnēsā sikspārņi. Tā ir viena no slimībam, ar kuru cilvēks inficējas saskare ar dzīvniekiem. 

 

HIV  AIDSVēl viena slimība... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
9.

HIV / AIDS

Vēl viena slimība, kas ir cēlusies no Centrālāfrikas. Saņemot attiecīgu medikamentus ar HIV inficēts cilvēks var dzīvot diezgan pinlvērtīgu dzīvi. Problēma ar šo vīrusu ir tā, ka tam ir ļoti augsts mutācijas līmenis. Viena inficetā cilvēka dažādos orgānos var būt dažādas šī vīrusa sugas. Cilvēki pamatā mirst no komplikacijām, jo vīruss uzbrūk imūnsistēmai. Vidēji 2 miljonu cilveku mirst šīs slimības dēļ. 

GripaGandrīz vai katrs... Autors: Lestets Nāvējošākie vīrusi vēsturē
10.

Gripa

Gandrīz vai katrs cilvēks ar to ir slimojis un neuzskatīs to par kaut ko īpašu, bet tā ir slepkava Nr.1 šajā bēdīgajā sakstā, jo gripai ik pa laikam var attīstīties daudz bīstamāka variatāte kā tas bija gadījumā ar Spāņu gripu, kad ap 20 % no pasaules iedzīvotājiem inficējās. Šī variatāte uzbruka imūnsistemai, kas izsauca citokīnu vētru - imūnsistēma reaģēja pārāk sakāpināti un tāpēc cilvēki ar stiprāko imūnsistēmu bija pakļauti lielākam riskam. Par laimi nāvējošākie gripas celmi ir izmiruši, bet esošie paveidi var vienkārši mutēt. Viens no tādiem ir H5N1 jeb putnu gripa. ko nevar nodot no cilvēka uz cilvēku, taču tikai ar nelielu mutāciju mēs iegūtu vispasaules pandēmiju. 

0
754
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [14]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Ciema Sensejs avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa InfluencerisMedaļa Latvijas politika
  Ciema Sensejs 07.03.17 16:06  
39
1
Un kā ar datorvīrusiem?

spoku dienas joks

EsEsmuEmo avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Pingvīns
  EsEsmuEmo 07.03.17 15:45
20
0

Raksts ļoti informatīvs, paldies par ieguldīto laiku.

Testu vecis avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Testu vecis 07.03.17 15:32  
21
1
Viens no labākajiem rakstiem spoki.lv vēsturē!
KALENS avatars
Medaļa Troll killerMedaļa ĢenerālisMedaļa Gremlins
  KALENS 07.03.17 15:54
19
1

Vomito negro

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 07.03.17 16:30
17
0

Mediķis, vai topošais?        

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 07.03.17 16:11
17
0

To ir vairāk, nekā vajag.   

mazais muks avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas doma
  mazais muks 07.03.17 17:55
11
0

Japiekrit Fakeram - viens no labakajiem rakstiem    Ja turpinasi tada paša gara - plusošu visus rakstus   

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 07.03.17 20:56
9
0

atbildot uz Rūtiņš Tūtiņš komentāru " Kur ebolas vīruss?   " Ir. Hemorāgiskie drudži

SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa Zoles recidivistsMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 07.03.17 19:33
7
0

  

Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Redaktors iesaka
  Vilnis Salzemnieks 07.03.17 23:30
9
4

Kaitina ja par medicīnu runā vai raksta no medicīnas attālu esošs cilvēks. Vis vairāk nepatika ''Dzeltenā'' drudža apraksts kād varētu būt bijis vien septiņpadsmitā gadsimtā kad vēl nezināja ka tas ir tikai viens no simptomiem dažādām saslimšanām. Dzeltena ādas, gļotādas un acu ābolu krāsa, kas rodas galvenokārt aknu vai žults izvadceļu saslimšanas gadījumā Dzelteno krāsu rada žults pigments bilirubīns, kas uzkrājas asinīs un nogulsnējas ķermeņa audos. Dzeltes gadījumā nekavējoties jāgriežas pie ārsta, jo tā var būt simptoms virusuhepatītam, leptospirozei u.c. smagām slimībām. Izšķir 3 galvenos dzeltes veidus — parenhimatozo, mehānisko. un hemolītisko dzelti . Parenhimatozā dzelte rodas aknu šūnu bojājuma dēļ sakarā ar vīrusuhepatītu, saindēšanos ar medikamentiem, grūtniecību u.c. Mehānisko dzelti rada žults izvadceļu nosprostojums sakarā ar žultsakmeņiem, iekaisumu, audzējiem un līdzīgi. Hemolītiskā dzelte rodas pastiprinātas eritrocītu sabrukšanas dēļ hemolītiskās anēmijas, sepses malārijas, saindēšanās  gadījumos. Jaundzimušajiem 2. dienā pēc piedzimšanas bieži rodas t.s. fizioloģiskā dzelte, kuras cēlonis ir pārejoša aknu mazspēja; šī dzelte pāriet dažu dienu laikā. Taču reizēmjaundzimušo dzelte ir simptoms jaundzimušo hemolītiskajai slimībai. Ja neliels ādas dzeltenums novērojams kopš bērnības, jādomā par iedzimtiem bilirubīna izvadīšanas traucējumiem sakarā ar speciālu fermentu trūkumu. Varētu parunāt laikam arī par pārējām ''saslimšanām''. bet spriežot pēc stila un pareizrakstības laikam nav vērts. Tā pat skaidrs ka visas šīs ''zināšanas'' pa googl salasītas.

Rūtiņš Tūtiņš avatars
Medaļa Testu veidotājsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Sertificēts spoks
  Rūtiņš Tūtiņš 07.03.17 19:56
5
1

Kur ebolas vīruss?

 

Anonīms
boss 04.05.18 09:55  
0
0
hu*nna pedeja, ta ir tikai reklama jo uz wessu neviens vairs nebrauc sen jau.
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 18.12.17 21:25  
0
0
atbildot uz Ciema Sensejs komentāru " Un kā ar datorvīrusiem? "

Neceri, suna netīrais.
Rūtiņš Tūtiņš avatars
Medaļa Testu veidotājsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Sertificēts spoks
  Rūtiņš Tūtiņš 19.03.17 16:48
0
0

atbildot uz Lestets komentāru " Ir. Hemorāgiskie drudži " Sory nepamaniju.