Jautājums, kurā visi ir gudri, bet kurā ir ļoti daudz mītu un patvaļīgu pieņēmumu...
Mīti par vitamīniem15
Vajadzību pēc vitamīniem spēj apmierināt arī pilnvērtīgs uzturs.
Nevar- ir vairāki iemesli. Mūsu tuvākie radinieki dzīvnieku pasaulē cauru dienu ēd daudz augu barības tieši no koka un tropiskajā mežā. Savvaļas augos vitamīnu ir daudz vairāk kā kultūraugos.. Tāds uztura režīms un vitamīnu daudzums būtu dabisks arī cilvēciņiem, bet...Lauksaimniecības kultūras gadiem ilgi tika atlasītas nevis pēc derīguma organismam, bet pavisam citiem parametriem- ražīguma, sātīguma un noturības pret slimībām. . Pārejot uz zemkopību mūsu senči, iegūtot drošakus un bagātīgākus iztikas avotus, sāka ciest no vitamīnu un mineralvielu trūkuma- XIX gs Japānā 50 000 trūcīgo katru gadu mira no beri- beri (B1 vitamīna trūkums), nabadzīgakajās Āzijas valstīs apmēram miljons cilvēku gadā kļūst akli vai nomirst no A vitamīna avitaminozes. Rīsi, no kā šie cilveki pārtiek, nesatur šos vitamīnus. Joda trūkums var samazināt inteliģences koeficientu pat līdz 15% . Daži pētījumi liecina, ka vairāk vai mazāk izteikts vitamīnu trūkums ir 3/4 attīstīto valstu cilvēku. Pat pie sabalansēta uztura atsevišķu vitamīnu deficīts var sasniegt 30% no normas.
Sintētiskie vitamīni ir sliktāki par dabiskajiem
Daudzus vitamīnus vispār iegūst no dabiskām izejvielām- PP no citrusaugļu mizas, В12 no to pašu baktēriju kultūras, kuras jau tāpat to sintezē cilvēku zarnās. . Dabiskajos avotos vitamīni ir paslēpti šūnās un ir saistīti ar olbaltumvielām, un liela daļa tā arī cilvēka organismu nesasniedz. Vitamīnu saglabāšana gatavošanas laikā arī nav vienkārša- A vitamīnu organisms vislabāk uzņem, karsējot izšķīdinatu taukos, bet C vitamīns karsējot iet bojā. Ar vitamīniem no kārbiņas nekas nenotiek līdz pat derīguma termiņa beigām, bet pat svaigos dārzeņos un augļos vitamīnu daudzums samazinās ar katru glabāšanas mēnesi.
Zirga devas vitamīna...palīdz pret...
Šādi raksti parādās pat medicīniskajā literatūrā, bet, kad paiet 10-20 gadi, kļūst pieejami pētījumi dažādās iedzīvotaju grupās, un, veicot kārtīgu rezultātu analīzi, pierādās, ka sviests vien ir. Šī vitamīna nepietiekamība parasti tiek saistīta ar doto slimību (visbiezak ar kādu no vēža formām) , bet deva, kura 2-5 reizes pārsniedz pieņemto, nu nekā un neko neietekmē.
Grams C vitamīna dienā pasarga no saaukstēšanās un visa cita
Lai cik dīvaini nebūtu, šo mītu palaida divkārtējs Nobeļa laureāts Lainuss Polings. Saslimstības samazināšanos izdevās konstatēt tikai vienai grupai- slēpotājiem no specnaza, kuri trenējās galējos Ziemeļos. Ja kas, tad lielu ļaunumu askorbīnskābes pārrīšanās nodarīt nevar- tikai vitamīna B12 vieglu trūkumu vai, azartiskiun ilgi rijot šo vitamīnu, var nopelnīt akmeņus nierēs.
Labāk, ka vitamīnu trūkst, nekā ir par daudz.
Lai pārrītos vitamīnus, ir baigi jācenšas.
Pārdozēt var galvenokārt eļļā šķīstošos vitamīnus, kuri organismā uzkrājas- A, D, E.. Reizēm ko tādu savāra dumjāki senči,kuriem bail, ka tik sīcis nesaķertu rahītu,un tapēc vienas piles D vitamīna dēļ tiek iedots stipri vairāk. Ir arī nostāsts par D vitamīna eļļā nosperšanu no putnu barības rūpnīcas PSRS laikos. Bet parasti uzņemt par daudz vitamīnu organisms vienkārši nespēj- lai vitamīni pārvietotos organismā ir nepieciešamas tos transportējošas olbaltumvielas un receptori šūnu virspusē, kuru daudzums ir ierobežots.
No vitamīniem var būt alerģija
Alerģiju parasti izsauc nevis paši vitamīni, bet krāsvielas, aromatizētāji jeb saistvielas.
Pati jaunākā leģenda.
Gadu atpakaļ parādījās pēdējais jaunums- "zviedru zinātnieki ir pierādījuši, ka vitamīni nogalina cilvēkus! Antioksidantu uzņemšana palielina naves gadījumu skaitu par 5%! Atsevišķi Е vitamīns– par 4%, beta- karotīns – par 7%, vitamīns А – par 16%!!! "
Sajaukt cēloņus un sekas formāli pieejot datu matemātiskajai analīzei ir ļoti vienkārši, un šie rezultāti ir izsaukuši veselu kritikas vilni- bet! Sensācija parādījās presē, bet zinātnieki diskutē savā lokā. Tā kā vairāk spēcinošu preparātu lieto vecāki cilvēki un cilvēki ar sliktu veselības stāvokli, tad viņi arī vairāk mirst- tas ir tikai loģiski. Bet arī šī leģenda vēl ilgi klīdīs pa pasauli...