Tātad, kāpēc sievietēm neder kāda klasiska vīriešu treniņprogramma? Sāksim ar to, ka sieviešu organisms, lai arī ir tāds pats, taču... savādāks. To visi saprot, bet nosaukt konkrētas atšķirības, izņemot dzimumorgānu un krūši izskata atšķirības, nez vai kuram katram sanāks. Tāpēc es pateikšu priekšā:
1. Skeleta uzbūve. Sievietēm, vidēji , skelets ir par 7% īsāks un par 8% šaurāks, kā arī ir atšķirīgas ķermeņa daļu proporcijas (sievietēm ir daudz īsākas kājas un rokas, taču garāks rumpis, šaurāki pleci), kas nozīmē, ka arī vingrojumu izpildē ir jāievēro šis apstāklis un vai nu jākoriģē tehnika, vai – jāatsakās no kāda vingrojuma. Sievietēm, tāpēc, ka viņu smaguma centrs ir zemāk, ir vieglāk izpildīt vingrinājumus, kas prasa līdzsvara turēšanu, taču grūtāk ir, piemēram, ātri skriet, lēkt utt.
2. Muskuļi. Lai arī sievietēm muskuļu uzbūve ir tiešī tāda pati kā vīriešiem, kā arī tie var attīstīt tieši tik pat lielu spēku kā vīriešu muskuļi, sievietes, vidēji, spēka testos uzrāda par 40% sliktākus rezultātus. Tas ir saistīts ar anatomiju, jo sievietēm jau sākotnēji, no dabas, nav paredzēta liela muskuļu masa (vidēji tā sastāda 35% no sievietes svara, pret vīrieša 45%), taču ir paredzēta palielināta tauku masa (par to – nākošajā punktā). Kā arī, vīriešu pārsvars skeleta izmēros nozīmē, ka arī viņu ekstremitātes veido garākas sviras, kas ļauj efektīvāk strādāt ceļot smagumus.
3. Tauki. Nav nekāds noslēpums, ka sievietēm organismā tauki ir daudz vairāk nekā vīrietim. To nosaka tīri ģenētiskās īpašības, jo sievietēm ir citāds hormonālais fons organismā, mazāk muskuļu, kuri tērē enerģiju, kas arī nosaka to, ka viņas ir daudz uzņēmīgākas pret zemādas tauku uzkrāšanos (kopumā seivietēm ir lēnāka vielmaiņa, t.i., katrs sievietes organisma kilograms patērē mazāk enerģijas nekā katrs vīrieša organisma kilograms). Tīri salīdzinājumam, ja vīrietim vecumā no 20 līdz 30 gadiem bez veselības problēmām par normālu rādītāju var saukt 16% zemādas tauku (t.i., vidēji aritmētiskam pilsonim, kurš nenodarbojas ar pārāk aktīvām darbībām), tad sievietei tie ir ap 25%.
Turklāt arī ir jāsaprot, ka sievietes organisms, ir ar daudz lielāku noslieci uz uzkrāšanu nekā vīrietim, jo sievietes ir tās, kas dzemdē, līdz ar to jau sākotnēji organismā daudz vairāk ir attīstīta uzkrāšanas funkcija, lai jau, kad tas būs nepieciešams, enerģijas pietiktu gan viņai, gan bērnam, kurš attīstās.
4. Iekšējie orgāni. Protams, ka, ja jau ķermenis ir mazāks, tad mazāki ir arī iekšējie orgāni, kā arī, tā kā viņiem ir jānodrošina daudz mazāka organisma darbība, tie arī strādā pie mazākas intensitātes. Tā pati sirds miera stāvoklī sievietei ir par 10 kubikcentimetriem mazāka nekā vīrietim. Tajā pašā laikā, miera stāvoklī, sirds sitienu skaits minūtē sievietei ir lielāks utt. Tas viss nozīmē tikai to, ka sievietēm, vispārīgi runājot, neskatoties konkrētus gadījumus, ir daudz mazākas fukcionālās treniņu iespējas nekā vīriešiem (vispārīgā gadījumā – par 40% mazākas).
Kā redzams, atšķirības ir būtiskas un to ir diezgan daudz, taču mēs vēl nemaz neesam tikuši pie šķietami galvenās un redzamākās treniņprocesu ietekmējošās lietas, apstākļa, proti, menstruālā cikla. Vīrieši var savu treniņu programmu taisīt pēc principa "Ņem smagāk, cel vairāk" un mēnesi no mēneša tā priecīgi strādāt un pat ļoti labi progresēt, sievietēm tik labi vis nav šajā ziņā, jo atkarībā no cikla fāzes, mainās arī viņu fiziskais stāvoklis un darbspēja.