Stress un tā loma slimību attīstībā.
Stresa un ātruma laiks ir 21 gadsimts. Stress pārsteidz visur un bieži. Tie ir pārdzīvojumi, kas ir saistīti ar kaut kādām problēmām un notikumiem, uztraukumi, kuri saistīti ar darbu un ģimenes locekļiem un vēl daudz ko citu. Diez vai kāds cilvēks jebkurā pasaules malā ir pasargāts no stresa vai arī ne reizi nav ar to sastapies. Mediķi pat apgalvo, ka stress ir šī gadsimta pats nopietnākais slimību iemesls.
Ir zināms, ka viena no nopietnākajām sekām patstāvīgam stresam ir sirds – asinsvadu slimības. Šīs slimības ieņem pirmo vietu stresa izraisīto saslimšanu vidū.
Pats termins “stress” parādījās kā zinātnisks termins pagājušā gadsimta 30- tajos gados. Šo jēdzienu ieviesa kanādiešu fiziologs G. Seljē, kurš atzīmēja, “Stress ir tas, kas organismu noved pie ātras novecošanās un slimībām. Tā nav slimība, tas ir iemesls”.
Ir zināms, ka jebkura iedarbe uz organismu, gan ilgstoša, gan īslaicīga, gan laba, gan slikta, noved pie uzbudinājuma, kas negatīvi ietekmē organismu. Mēs kļūdāmies, ja domājam, ka pārāk liels vienreizējs pāruzbudinājums pāriet bez sekām. Patiesībā, tā nemaz nav. Izrādās, ka stresa sākuma stadija noved organismu daļējā šoka stāvoklī, kurš var turpināties sākot no dažām minūtēm līdz pat dažām stundām. Pēc tam šoka stadijai seko “pretošanās” stadija, kuras laikā organisms ir īpaši jūtīgs pret dažādām iedarbēm un ietekmēm. Šī stadija noved vai nu pie pilnīgas izveseļošanās vai arī pie pēdējās stadijas, izsīkuma stadijas, kura beidzas letāli.
Šai gadījumā nepieciešams atcerēties, ka katrs nākošais šoks papildina iepriekšējo, līdz ar to pastiprinās tā negatīvā ietekme uz organismu. Sevišķi bīstama ir ilgstoša stresa iedarbība uz organismu, uz kuru “gāžas” un “gāžas” virsū jaunas stresa porcijas un pakāpeniski organisms zaudē savas taktiskās un stratēģiskās rezerves.
Visbiežāk cieš mūsu sirds, kā likums paaugstinās asinsspiediens. Pateicoties šim iemeslam – STRESAM - var rasties arī daudzas citas pazīstamas slimības – diabēts (paaugstināts cukura līmenis asinīs), hipertonija (augsts arteriālais spiediens), astma (hronisks elpceļu iekaisums), alerģija (organisma paaugstināta jūtība pret kaut ko), insults (smadzeņu asinsrites traucējumi), infarkts (sirds saslimšana), ateroskleroze (asinsvadu saslimšana), tromboflobīts (vēnu iekaisums, kas saistīts ar trombu veidošanos) u.c. Tas viss var novest arī pie sirds lēkmēm, dažādām depresijām, koordinācijas traucējumiem, kā arī onkoloģijas.
Neskatoties uz to, ka cilvēka organisma nepāra orgāni – sirds, kuņģis, aknas ir apgādāti ar milzīgu izturības rezervi, tie tomēr spēj normāli funkcionēt tikai tad, ja visi pārējie orgāni darbojas nevainojami. Ja ir traucēta citu orgānu funkcijas, tad arī tie sāk ciest ikdienā no ievērojamas pārslodzes, kas vēlāk noved pie dažāda veida slimībām.
Sirds ir ļoti nozīmīgs orgāns mūsu organismā, tādēļ ir ļoti svarīgi nodrošināt, lai sirds muskulis būtu spējīgs ilgstoši un nevainojami darboties. Lai to nodrošinātu, sirds muskulim ir nepieciešama regulāra fiziska slodze, kas nodrošinātu lielāku asins pieplūdi. Sakarā ar ko orgānos un audos nonāk vairāk barības vielu un arī savlaicīgi tiek nodrošināta organisma attīrīšanās no “šlakvielām”. Ja cilvēks pārstāj fiziski darboties un organisms nav pakļauts fiziskai slodzei, tad muskuļi pārstāj “prasīt sev barību” un pēc laika atrofējas.
Lai saglabātu labā kārtībā savu sirds muskuli, cilvēkiem, kuriem ir mazkustīgs darbs un dzīves veids, vienmēr jāatceras par “muskuļu refleksiem un nepieciešamības tos piebarot”, tādā veidā arī nodrošinot to normālu funkcionēšanu. Lai to nodrošinātu, pilnīgi pietiek katru dienu veikt nelielu fizkultūru. Fizkultūra arī noņem un neitralizē stresu mūsu organismā.
Nekad ne pie kādiem apstākļiem neaizmirstiet par savu sirdi, jo tas ir cilvēka centrālais jūtu orgāns, kurš garīgi uztver apkārtējo pasauli. Sirds vairāk kā citi orgāni ir apveltīti ar sīku simpātiskās nervu sistēmas tīklu (veģetatīvās nervu sistēmas daļu) caur kuru tā ir saistīta ar centrālo nervu sistēmu un muguras smadzenēm. Tāpēc arī sirds ir pirmā, kura jūt gan priekus, gan bēdas. Kad sāp dvēsele, sāk sāpēt arī sirds.
Sargāsim sirdi un arī citus orgānus no šī gadsimta niknākā ienaidnieka stresa.