Ir viena īpašība, kas ir vajadzīga absolūti visiem spēka sportistiem (vispār, lielākajai daļai sportistu tas nenāktu par ļaunu), taču trenē to ne tuvu ne katrs, drīzāk – tikai retais pievērš tai uzmanību. Kas tā ir par īpašību? TVĒRIENS!
Lielais tvēriens - viss par tvēriena treniņiem2
No tvēriena ir atkarīgs daudz kas, taču galvenokārt – mūsu treniņa kvalitāte. Gan īstermiņā, kad veicot kādu vingrinājumu ir jānotur stienis vai jānoturas pie pievilkšanās stieņa, gan ilgtermiņā, kad vienkārši uz treniņa beigām rokas vienkārši "netur", tāpēc pēdējie piegājieni vai pat vingrinājumi tiek izpildīti mazāk kvalitatīvi nekā tas būtu jādara. Vēl vairāk – daudzi tvērienu speciāli netrenā, izmantojot tā sauktās "ļamkas".
Nevar neatzīmēt arī tvēriena nozīmi ikdienas dzīvē, proti, tas ir vajadzīgs gan nesot kādu smagāku maisu, gan velkot kādu virvi, gan arī pavisam vienkarši – atskrūvējot kādu burku. Turklāt, vīriem sasveicinoties, pirmais, kas tiek novērtēts ir tieši satvēriens. No tā arī rodas zināms priekšstats.
Kā to trenēt? Lai arī trenēšana varētu būt šķietami vienkārša, patiesība nemaz TIK vienkārši tas nav, jo parasti izšķir trīs tvēriena sastāvdaļas – plaukstas tvērienu, pirkstu tvērienu un atbalstošais tvēriens.
Plaukstas tvēriens – tas ir tvēriens, starp plaukstu un četriem pirkstiem, t.i., izņemot īkšķi. Trenēt šīs īpašības var ļoti vienkārši, proti, tās var būt karāšanās pievilkšanās stienī... jā, vienkārši karāšanās. Ja šāda karāšanās ir par vieglu, tad uz stieņa var uzlikt "paresninātājus" (skat.attēlā), t.i., gumijas uzmavas, kas padara tvēriena vietu platāku, t.i., rādiuss palielinās, līdz ar to arī ir grūtāk noturēties. Ja uzmavu nav un nav vēlēšanās tās pirkt var iztikt ar vienkāršu kāda frotē dvieļa aptīšanu ap stieni. Efekts būs gluži tāds pats.
Tāpat šī tvēriena sastāvdaļas treniņam var izmantot arī svaru stieni ar lielu svaru, kas vienkārši ir jānotur rokās, bet bez īkšķa palīdzības. Arī šeit var izmantot iepriekš minētos paresninātājus.
Pirkstu tvēriens – tas ir tvēriens starp visiem pirkstiem un īkšķi. Lai trenētu šo gan ir nepieciešams mazliet vairāk ekipējuma. Viens no labākajiem vingrinājumiem ir svaru disku noturēšana. Izskatās tas sekojoši – tiek ņemti divi vai vairāki svau diski un tiek mēģināti noturēt vai nu starp īkšķi un visiem pirkstiem uzreiz, vai, starp katru atsevišķi. Tāpat, ja kādam mājās ir vecās padomju laiku hanteles ar apaļajiem galiem vai arī kāda čuguna lode (nesmejieties, es tiešām zinu cilvēkus, kam tāda mājās ir), tad treniņos var iesaistīt tos, proti – vienkārši mēģināt noturēt šīs hanteles aiz apaļajiem galiem. Ja svars ir mazs, tad šis vingrojums var likties viegls, tāpēc, kā pagrūtinājumu var izmantot otrā hanteles galā iesietu atsvaru. Tāpat labs vingrinājums ir svaru diska rotācija, kad plaukstā, starp īkšķi un pārējiem pirksitem tiek paņemts svaru disks un plaukstas locītava tiek griezta uz vienu vai otru pusi.
Savukārt atbalstošais tvēriens ir tvēriena sastāvdaļa, kas atbild par pareizu pirkstu novietojumu un noturamā priekšmeta apķeršanu. Runājot saprotamāk – tieši tas arī atbild par ilglaicīgu priekšmeta noturēšanu, lai pirksti vienkārši "neatlec".
Šeit arī noder tā pati hanteles turēšana aiz viena gala, taču tāpat var izmantot vienkārši kādu maisu, kas piepildīts teiksim ar smiltīm. Un tas vienkārši ir jāpaceļ, taču nevis turot aiz kāda gala, t.i., auduma gabala, bet gai ieķeroties tieši maisam vidū – smiltīs. Protams, šajā gadījumā vislabākais gan būs cits vingrinājums – tvēriena trenažieris. To, esmu pārliecināts ir redzējis ikviens. Ja tiek izvēlēts pareizās pretastības trenažieris, tad tas trenē pilnīgi visas tvēriena daļas.
Protams, ka vēl ir virkne ar citiem vingrinājumiem, kas veicina tvēriena uzlabošanos, jo, kas interesanti, šeit ir brīva vaļa izdomai un daudzi izdomā paši savas ierīces un uzpariktes kā trenēt tvērienu. Tā var būt kā rāpšanās virvē, tā arī vingrojumi ar svaru bumbām, kuras tiek satvertas izmantojot dvieli. Interesantākais izdomājums šai sakarā, ko esmu redzējis bija monēta, kurai ir izurbts caurums un iekares sistēmā iekārti atsvari.
Tāpat nevar nepieminēt, ka trenējot tvērienu ir jātrenē arī apakšdelmi, par ko jau rakstīju iepriekš: https://lielsunstiprs.wordpress.com/2014/12/28/galvenais-ir-pareiza-laika-saliekt-locitavu-ka-trenet-rokas/
Tvēriens ir ļoti nozīmīgs kā spēka sportā, tā ikdienas dzīvē, tāpēc, lai vai kā negribētos atzīt (arī man to atzīt negribas, jo tvēriens ir mans vājais punkts), bet ir jātrenē. Spēcīgs tvēriens ir tas, kas mūsu treniņus noteikti var padarīt kvalitatīvākus!