Latvija ir kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kuras robežas iezīmētas kartē ar īpašu Mistērijas slēpņu sēriju.
18.novembra rītā starptautiskajā slēpņošanas portālā www.geocaching.com tika publicēta 300 slēpņu sērija, kas veltīti Latvijai: (http://coord.info/GC40MF3). Tik plašas slēpņu sērijas līdz šim nav bijis ne Latvijā, ne visā Baltijā.
Taču kāda īpatnība šo slēpņu sēriju dara īpašu un nebijušu visas pasaules mērogā: slēpņi izvietoti gar valsts robežu, pasaules kartē iezīmējot Latvijas Republiku. Šis ir starptautiska mēroga projekts, kas popularizē Latviju pasaulē.
Līdz ar to Latvija ir kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kuras kontūras iezīmētas Pasaules slēpņotāju kartē.
Lat atrastu katra atsevišķā Mistērijas tipa slēpņa koordinātes un to apmeklētu, ir jāuzzina kāds konkrēts fakts no Latvijas vēstures un jāveic vienkārši aprēķini. Šobrīd aktīvākie spēlētāji jau devušies braucienā apkārt Latvijai, lai pieveiktu šo izaicinājumu.
Ikviena slēpņa izveide prasa zināmu ieguldījumu: jāizveido hermētisks konteineris un jāsagatavo marķēts slēpņa žurnāls, jāiekārto piemērota vieta, kas būtu slēpta neslēpņotāju (t.s. mugleru) acīm, jāizveido slēpņa mājaslapa un jāizpilda virkne formalitāšu, lai slēpni apstiprinātu starptautisks spēles pārraugs. Slēpņu veidošanā entuziasti iegulda paši savu laiku un līdzekļus, lai iepriecinātu citus.
Gan no idejas viedokļa, gan ieguldījumu ziņā šis ir grandioza mēroga projekts: izvietoti ik pēc dažiem kilometriem pa visu Latvijas perimetru, 300 slēpņi kopumā nosedz Latvijas valsts robežu teju 2000 kilometru garumā. Jau no pirmajām slēpņotāju atsauksmēm redzams, ka izdevies skaists pārsteigums Latvijas slēpņotāju kopienai, un sērija ir skaista dāvana Latvijai dzimšanas dienā.
Projekts iesniegts izskatīšanai Ginesa rekordu grāmatā, lai iemūžinātu Latviju kā pirmo valsti pasaulē, kuras kontūra ar slēpņiem iezīmēta Pasaules kartē.
Slēpņošana (geocaching) ir aizraujoša un izzinoša orientēšanās spēle. Kopš spēles pirmsākumiem 2000.gada spēlētāju skaits tuvojas jau 10 miljoniem, to spēlē 200 valstīs. Ar to nodarbojas azartiski cilvēki bez vecuma ierobežojuma, gan skolēni un studenti, gan universitāšu profesori. Vienu no pirmajiem slēpņiem Latvijā 2002.gadā izveidojis toreizējais ASV vēstnieks Braiens Karlsons.
Spēles būtība — iepriekš noslēptu "slēpņa" meklēšana, tam nepieciešama neatlaidība, meklētāja azarts un visvienkāršākā GPS ierīce, kas atrodama kaut vai mobilajā tālrunī. Pieredzējušākie spēlētāji ievieto slēpņus pie ievērības cienīgiem objektiem un koordinātes speciālā slēpņotāju mājaslapā (www.geocaching.com). Pārējie spēlētāji steidz slēpni atrast, ko apliecina ar parakstu slēpņa žurnālā.
Mistērijas ir īpaši iekārots slēpņu veids — lai dabūtu šāda slēpņa gala koordinātes, ir jāatrisina noteikts uzdevums. Uzdevums var būt vienkāršs, pat atrisināms dažās minūtēs. Taču ir arī sarežģīti uzdevumi, piemēram, ar kriptogrāfijas vai simbolu noslēpumu elementiem, kuru atrisināšanai slēpņotāji velta nedēļas un pat mēnešus — tie ir kārumi, kuru atrisināšana spēlētājam sniedz īpašu gandarījumu.
Avots: BNS