Sveiki, spocēni!
Mūsu ķermenis savā ziņā ir trausls. Bez aizsardzības tas spēj funkcionēt diezgan ierobežotā veidā. Tam pastāvīgi ir jāsaņem ūdens un barības vielas. Cik daudz spēj izturēt cilvēka ķermenis, lai nepaliktu sekas uz mūžu?
Sveiki, spocēni!
Mūsu ķermenis savā ziņā ir trausls. Bez aizsardzības tas spēj funkcionēt diezgan ierobežotā veidā. Tam pastāvīgi ir jāsaņem ūdens un barības vielas. Cik daudz spēj izturēt cilvēka ķermenis, lai nepaliktu sekas uz mūžu?
Ķermeņa temperatūra
Mūsu ķermeņa temperatūra var variēt no +20°С līdz +41°С. Optimālā temperatūra ir +35.8°С līdz +37.3°С. Ar šādu ķermeņa temperatūru cilvēks var justies komfortabli. Savukārt, kad temperatūra pārsniedz +41°С, organismā notiek atūdeņošanās un orgānu bojājumi. Kad ķermeņa temperatūra ir zemāka par +20°С, apstājas asinsrite.
Cilvēka ķermeņa temperatūra atšķiras no apkārtējās vides temperatūras. Cilvēks spēj izdzīvot amplitūdā no -40°С līdz +60°С. Ar temperatūru +35°С sāk pasliktināties kustību spējas, ar +33°С sāk zust orientēšanās spējas, ja ķermeņa temperatūra ir zemāka par +30°С, cilvēks zaudē samaņu. +20°С - tā ir ķermeņa temperatūra, kuru spēj izturēt cilvēka organisms. Parasti tad apstājas asinsrite un sirds, tā rezultātā cilvēks mirst. Tomēr medicīnā ir zināms gadījums, kad izdevās glābt vīrieti, kura ķermeņa temperatūra bija vien +13°С. Tomēr šāda iespēja ir ārkārtīgi reta.
Trokšņa līmenis
Pie 160dB cilvēkiem plīst bungādiņas. Vēl intensīvāks troksnis spēj bojāt arī citus orgānus. Parasti trokšņa līmenis, kuru mēs uztveram, ir robežās no 20dB (čuksti) līdz 120dB (lidmašīna, kura paceļas). Viss, kas atrodas virs šī līmeņa, kļūst mums sāpīgs. Mūsdienās skaļas un nepatīkamas skaņas joprojām izmanto, lai spīdzinātu kara gūstekņus, kā arī specdienestu karavīru apmācībā.
Zināmākais gadījums, kad cilvēks izdzīvojis, ir 190dB.
Ūdens trūkums
Ūdens trūkums ilgākā laika periodā (7-10 dienas) noved pie tā, ka asinis kļūst tik biezas, ka nevar plūst caur asinsvadiem, savukārt sirds nespēj tās izplatīt pa ķermeni. 2/3 daļas cilvēka organisma sastāv no ūdens, kurš nepieciešams pareizai organisma funkcionēšanai. Nierēm nepieciešams ūdens, lai izvadītu toksīnus, plaušām tas nepieciešams, lai mitrinātu izelpoto gaisu. Ūdens piedalās arī šūnu veidošanās procesos. Elpošanas procesā mēs ik dienas izmantojam apmēram 400 ml ūdens.
Nogalināt mūs spēj ne tikai ūdens trūkums, bet arī tā pārpilnība. Tāds gadījums notika ar sievieti Kalifornijā, kura konkursa laikā izdzēra 7.5 l ūdens īsā laika posmā, kā rezultātā zaudēja samaņu un pēc dažām stundām slimnīcā mira.
Bads
Barības vielu trūkums ietekmē visu organismu. Cilvēkam bada stāvoklī palēninās sirdsdarbība, paaugstinās holesterīna līmenis asinīs, veidojas sirds nepietiekamība un neatgriezeniski bojājumi aknās un nierēs. Badā esošam cilvēkam sāk arī rādīties halucinācijas, viņš kļūst lēns un ļoti vājš. Cilvēks ēd, lai dotu enerģiju visam organismam. Vesels cilvēks, kuram ir pieejams pietiekams daudzums ūdens un kurš atrodas draudzīgā vidē, bez ēdiena var iztikt apmēram 60 dienas. Skumja statistika rāda, ka ik dienas pasaulē no bada mirst apmēram 25 000 cilvēku. Cilvēks, kurš visilgāk izturējis bez pārtikas, ir kāds amerikānis, kurš 2004. gadā badojās cietumā 123 dienas. Viņš dzēra tikai ūdeni un pa reizei kādu tasi kafijas.
Murgs ir noteikti par skaļu teikts, tomēr ieteiktu autoram 1. daļā pierakstīt, kur domāta apkārtējās vides temperatūra, un kur - ķermeņa temperatūra, citādi tiešām ar vienu reizi lasot, nevar saprast, viss saplūst.
Un vēl - 4. : noteikti frāzei "ik dienas pasaulē mirst apmēram 25 000 cilvēku" ir jāpieraksta "no bada", pretējā gadījumā teikumam ir pilnīgi cita jēga!!
Par rakstu +!