Vai esat kādreiz prātojuši, kāpēc Kola nāk ar smaidu? Eiforija. Kokaīnu no Kolas sastāva izņēma pirms gandrīz 100 gadiem. Kāpēc? Jo tas bija lieks.
Kas notiek organismā, kad dzeram kolu?!12
Pirmajās 10 minūtēs: 10 tējkarotes cukura nonāk jūsu organismā. (100% no jūsu ieteicamās dienas devas) Vemšana no pārspīlētā salduma nesākas, jo fosforskābe nomāc šķebinošo garšu, kas ļauj jums to noturēt lejā.
Pēc 20 minūtēm: Cukura līmenis asinīs paaugstinās, kas izraisa insulīna izdalīšanos organismā. Aknas uz to atbild, pārstrādājot pieejamo cukuru taukos. Un tajā brīdī tur tā ir ļoti daudz.
Pēc 40 minūtēm: Kofeīna uzsūkšanās ir pabeigta. Acu zīlītes paplašinās, asinsspiediens paaugstinās un aknas uz to atbild, atbrīvojot vairāk cukura asinsritē. Adenozīna receptori smadzenēs tagad ir bloķēti, novēršot miegainību.
Pēc 45 minūtēm: Palielinās dopamīna ražošana, stimulējot baudas centrus smadzenēs. Starp citu, heroīns darbojas tieši tā pat.
Pēc > 60 minūtēm: Fosforskābe piesaista kalciju, magniju un cinku uz zarnu traktu, tādējādi vēl vairāk veicinot vielmaiņu. Situāciju pasliktina lielā cukura deva un mākslīgie saldinātāji, kas arī palielina kalcija izvadīšanu ar urīnu.
Pēc > 60 minūtēm: Aizsākas kofeīna diurētiskās īpašības. (Tas liek doties uz tualeti) Tagad tiek izvadīts kalcijs, magnijs un cinks, kam bija jāuzsūcas kaulos, kā arī nātrijs, elektrolīti un ūdens.
Pēc > 60 minūtēm: Līdz ko ballīte sāk norimt, sākas nogurums. Varat kļūt aizkaitināts un/vai gauss. Tagad esat arī burtiski izvadījuši visu ūdeni, kas bija kolā. Bet, protams, izvadot to arī ar vērtīgām uzturvielām, kuras organisms varēja izmantot noderīgāk, piemēram, pabarot ķermeni, vai arī veidot spēcīgus kaulus un zobus.
Ja arī nevarat pilnībā atteikties no cukurotām limonādēm un dzērieniem savā uzturā, tad pārliecinieties, ka tos dzerat ar mēru un pēc iespējas retāk. Un nedodiet šo indi saviem bērniem!