Kāpēc daudzi cilvēki neēd pēc 6iem un ar ko viņi riskē?
Mūsdienu modernajā laikmetā ir tik daudz un dažādu diētu, ka ir pavisam vienkārši apjukt. Turklāt daži mīti ir aizgājuši tik tālu, ka tas jau tiek uzskatīts par faktu. Draugs draugam ir pastāstījis kādu jaunu veidu, kā notievēt un process var sākties. Cilvēki ķeras pie drastiskiem līdzekļiem, lai atbrīvotos no liekajiem kilogramiem, vai arī iegūtu sev supermodeļu izskatu un presīti no žurnāla vāka, nemaz nenojaušot, kā tas ietekmē mūsu organismu.
Katrs no mums ir savādāks ar savādāku vielmaiņu un aktivitātes līmeni. Savām alerģijām un ēdienu atkarībām, tāpēc būtu rūpīgi jāizvērtē, ko un kāpēc mēs darām, un kādu diētu izvēlamies. Kā man viens pazīstams profesors teica: Ja Tu esi uz diētas tu vienā brīdī būsi no viņas nost, un tā šis cikls var izvērsties mūžīgs, uztraucoties par to ko mēs liekam mutē un skaitot katru kaloriju. Kāpēc vienkārši neiemācīties ēst pareizi, pareizā daudzumā un laikā? Par to manos nākamajos rakstos, ja būsiet ieinteresēti.
Šoreiz apskatīsim, ko varam un ko nevaram ēst pēc 6.00. Šis maģiskais 6 jau ceļo no senču laikiem, kad cilvēki cēlās ar saules lēktu, lai dotos lauku darbos un jau ar saules rietu taisījās doties pie miera, bet kopš tā laika daudzas lietas ir mainījušās un mēs vairs neejam gulēt astoņos, bet gan desmitos, vienpadsmitos un pat pēc pusnakts, turklāt ir cilvēki, kuri neēd arī brokastis tā vietā ēdot ļoti sātīgas pusdienas. Kādi procesi, tad notiek organismā ilgāku laiku neēdot un pēc tam ēdot vienu lielu maltīti. (par gadījumiem, kad cilvēks ir samazinājis savu kaloriju patēriņu līdz minimumam arī visā pārējā laikā var tikt veidots atsevišķs raksts).
Ilgāku laiku neēdot ķermenis tiek pakļauts stresam. (Iedomāsimies alu cilvēku, kuram uzbrucis zobenzobu tīģeris, un šis nabadziņš sēž alā un ir pakļauts stresam, un viņa gudrais organisms nezin, kad nākamo reizi dabūs, ko ēdamu) Te iesaistās stresa hormons Kortizols. Tā uzdevums ir palīdzēt organismam atgūt enerğiju un atgriezties primsstresa stāvoklī, tāpēc kortizola ietekmē apetīte pieaug, radot īpašu tieksmi pec taukiem un ogļhidrātiem bagāta ēdiena. Kortizola līmenis saglabājas augsts ilgāk nekā adrenalīna līmenis, mudinot mūs ēst vairāk. Šāda hormonu reakcija ir noderīga situācijās, kad cilvēks ir pakļauts fiziskām briesmām, tiešām spiests cīnīties vai bēgt, bet pēc tam var atslābt, taču pie mūsdienu stresu izraisošajiem faktoriem tas bieži vien nedarbojas, jo necīnāmies ar tiem fiziski un nepatērējam papildus kalorijas.Ķermenis sāk darboties lēnāk, tai skaitā vielmaiņa. Tiek ieslēgts Starvation Mode un organisms ir gatavs absorbēt katru kumosiņu ar divreiz lielāku jaudu. Kas notiek, kad mēs ieēdam lielo, ogļhidrātiem bagāto (kartupeļi, maize, makaroni) maltīti pēc ilgā neēšanas laika? Ogļhidrāti (graudaugi) vienkāršā valodā ir cukurs, tas var būt vienkāršs vai salikts ar cieti, šķierdrvielām, fruktozi (augļi), maltoze (alus), bet galu galā tas paliek cukurs un ķermenim nepatīk, kad asinsritē tā ir pārāk daudz, un tas mēģina no tā tikt vaļā. Precīzāk sakot, aizkuņģa dziedzerī tiek izstrādāts hormons Insulīns, kas regulē cukura līmeni palīdzot atvērt slūžas, lai lieko cukuru nogādātu aknās un muskuļots, kur tas tiek uzkrāts kā glikogēns. Ja ogļhidrāti ir ar augstu insulīna sensitivitāti (Glikēmiskais Index), tad organisms enerģiju nespēj izmantot un liekā Enerģija (cukuri) tiek uzkrāti kā triglicerīdi (tauki) adipozes audos (Visbiežāk ķermeņa gravitācijas centrā, kas ir vēders vīriešiem un dibens sievietēm). Tātad varam secināt, ka gribot labu, bet lielākajā daļā nodaram vairāk slikta.
Ko tad mēs īsti varam ēst pēc 6iem? Neiedziļināšos sīkumos, bet proteīni: vistas fileja, vājpiena produkti kā biezpiens (caesein), olas (olbaltumvielas) (no treknām gaļam gan izvairieties) un dārzeņi ir pat ieteicami, lai nakts laikā Jūsu ķermenis atjaunotu bojātās šūnas un nākamajā dienā būtu vairāk enerģijas, dedzinot kalorijas. Pirms pašas gulēšanas gan neēdiet, līdz divām stundām pirms gulēšanas ir optimāli. Tas ļaus ķermeni nodrošināt ar nepieciešamajām barības vielām, liks justies paēdušiem un ļaus dedzināt kalorijas ar daudzreiz lielāku sparu. Tā kā proteīniem bagātā pārtikā nav pārāk daudz kalorijas, tāpat kā dārzeņos, kuri ir bagāti vitamīniem un minerālvielām, lai visi procesi ķermenī notiktu raitāk un līdzsvarotu skābju un sārmu līmeni organismā.
Ko neēst?
Centieties izvairīties no ogļhidrātiem, īpaši rafinētajiem (baltās maizes, baltajiem miltu izstrādājumiem, saldumie, kūkām) Tas radīs stresu organismam, paaugstinātu insulīna sensitivitāti un visbiežāk beigsies ar liekās enerģijas uzkrāšanu lipīdu jeb tauku formā.
Kopsavilkums: Varam ēst pēc pulkstens sešiem un tas pat ir ieteicams, ja lietojam olbaltumvielām bagātus produktus un dārzeņus, un izvairāmies no balto miltu izstādājumiem, kartupeļiem, kūkām, konfektēm un visa, kas asociējas ar saldumiem. Ēdiet regulāti un sabalansēti un sasniedziet rezultātus ātrāk un jūtieties labāk.
Drīzmumā vēl dauz interesanti raksti, ja interesē, tad seko draugiem.lv ! http://www.draugiem.lv/newlifeprofit/
Raksts pārbublicēts spokos pēc drauga lūguma, kas ir autors šim rakstam !