Ak šie matiņi, kas rada tik daudz neērtu situāciju.
Kādēļ tev aug padušu matiņi un kūsa?23
Vasariņa ir pienākusi. Ļaudis steidz karstās dienas pavadīt saulē, bet ideālā gadījumā pludmalē. Ko mēs tur redzam? Visas sievietes ir noskuvušas savas padusītes un arī bikini zonu piekoriģējušas, bet, ja labi ieskatās, tad var redzēt, ka daudzas ir visu noskuvušas un vienīgie matiņi aug uz galvas. Un tad pēkšņi tavu acu skatu aptumšo kāda 50 gadus veca sieviete, kurai bikini zona ir aizaugusi vairāk nekā Amazones mūža mežs. Neviļus tevī rodas riebuma sajūta un tu centies novirzīt domas uz kaut ko citu. Taču pat ēdot zemeņu salējumu, tavā prātā ik pa laikam iepeld viena aina - tie matiņi, kas viņai rēgojas no apakšbikšu malas.
Kādēļ cilvēkiem noteiktā dzīves periodā sāk augt matiņi padusēs un ap dzimumorgāniem? 100% drošas atbildes uz šo jautājumu nav, taču ir vairākas teorijas un dažas no tām ir visai pārliecinošas. Viena teorija, kura nav no vadošajām, izskaidro to tādējādi - matiņi samazina berzi un pasargā ādu. Šai teorijai ir savi caurumi, jo daudziem ādas kairinājums padusēs rodas arī tāpat. Turklāt kādu gan berzi samazina matiņi ap dzimuorgāniem? Cita teorija apgalvo, ka matiņi ap dzimumorgāniem darbojas kā aizsargbarjera. Kamēr sievietēm tas tā varētu būt - normāls kušķis teorētiski aizsargā maksti no netīrumu un citu nelāgu lietu iekļūšanas iekšā gluži kā skropstas aizsargā acis. Taču vīriešiem šāds aizsardzības veids ir maigi sakot lieks.
Šobrīd vadošā teorija ir saistīta ar mūsu iespējām atrast partneri. Par labu tam runā arī tas, ka matiņi padusēs un ap dzimumorgāniem parādās pubertātes laikā. Tas arī ir laiks, kad apokrīnie dziedzeri, kas atrodas šajās vietās, sāk sekretēt eļļainu vielu, kas ir bagāta ar dažādiem proteīniem un citām garšīgām lietām. Turklāt kaunuma matiņi sāk izbalēt un kļūt plānāki pēc 50 gadu vecuma, kas arī runā par labu šai teorijai. Pati teorija izskaidro šos matiņus tā - tie palielina virsmas laukumu, caur kuru izgarot sviedirem un feromoniem, kas izdalās specifiski no šīm vietām. Feromoni ziņo citiem cilvēkiem, ka tu esi gatavs nodoties kaislīgam kopošanās rituālam - un pārējie cilvēki patiešām neapzināti (parasti) uztver šos signālus
Katram cilvēkam aroma, kas izdalās no padusēm un dzimumorgānu rajona, ir specifiska un nedaudz atšķiras no citiem. Dziļākā līmenī to nosaka cilvēki gēni. Vislabāk šo teoriju ir pierādījis kāds pētījums. Tajā sievietēm nācās ošņāt vīriešu paduses un atzīmēt tos variantus, kuri viņām patikuši vislabāk. Kā izrādījās, tad sievietes priekšroku deva tām padusēm, no kurām izdalījās smarža, kas ir visatšķirīgākā no savējās. Tas nozīmēja to, ka viņas neapzināti izvēlējās vīriešus, kuru gēnu variants visvairāk atšķirās no savējā. Tas būtiski palielina potenciālā bērna iespējamību uz veiksmīgu grūtniecību un labu ģenētisko materiālu. Interesanti kā mēs no kūšmatiem aizrunājāmies līdz ģenētikai, vai ne? Tāpēc man patīk zinātne.
Interesanti fakti:
*Skūt matiņus ap dzimumorgāniem nav nekāds jaunums. Šī modes tendence pastāvēja jau Senajā Ēģiptē un laika gaitā pastāvīgi mainījās. Piemēram, 15. gs. sievietes skuva savu mincīti, lai pasargātos no utīm. Un skuva viņas ar ļoti asu nazi...
*19. gadsimtā kūsas skūšana tika pacelta jaunā līmenī. Lielbritānijas seri un džentlmeņi mēdza savām izredzētajām dāvināt savu noskūto materiālu. Savukārt vīriešiem bija stilīgi glabāt draudzeņu matiņus kādā kastītē un šad ta tos paostīt.