Ļoti nopietns jautājums, uz kuru nav nemaz tik viegli atbildēt.
Kādēļ sveši pirdieni ož pretīgāk nekā savējie?29
Palaist spiegu. Mēs visi to protam un daram, taču mums nepatīk citu cilvēku palaistie spiegi. Kādēļ tā? 2005. gadā divi pētnieki to centās noskaidrot. Viņi izpētīja, cik ļoti lielu pretīguma sajūtu cilvēkiem izraisa dažādas smakas. Kā izrādījās, tad pirdieni praktiski vienmēr bija nīstāko smaķeļu topa augšgalā. Taču ne savi pirdieni, bet gan svešie. Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ savi pirdieni (un citas ķermeņa smakas) sev šķiet mazāk pretīgi, ir tāds, ka mēs pierodam pie savas smakas.
Jo biežāk cilvēks tiek pakļauts kādai smakai, piemēram, gaļas veikalā, jo vairāk pie tās pierod un ar laiku pat izbauda to. Ņemot vērā, ka no savas smakas nekur aizbēgt nav iespējams, tad cilvēks jau sen pie tās ir pieradis. Ādas poru izdalījumi, plaušu izelpotais gaiss, atraugas un tajā skaitā pirdieni - rada unikālu aromātu, kas ir raksturīgs katram cilvēkam. Aromāta īpatnības ir atkarīgas no dažādiem faktoriem - galvenokārt mikrobiem un pārtikas, kuru ēd. Ņem vērā, ka tevī ir milzīgs daudzums mikrobu, kuri arī kakā un pirž. Viss kopā tas rada aromātisku buķeti, kuru tu vari saukt par savu.
Taču ir vēl kāds smalkāks iemesls, kādēļ savi pirdieni tev šķiet mazāk pretīgi un pat baudāmi. Smadzenes zina, ka tu nopirdies. Visticamāk tās kontrolēja visu piršanas procesu, tādēļ jau sagaidīja, ka būs nelāgs smaķelis. Lai gan tas šķiet nedaudz dīvaini, tomēr tavas smazenes tamlīdzīgi rīkojas ļoti bieži. Vislabāk šo efektu var novērot, kad centies sevi pakutināt. Citam cilvēkam tas izdosies samērā viegli, bet pats tu sevi nevarēsi nokutināt. Ar pirdieniem ir praktiski tāpat. Smadzenes sagaida attiecīgu atbildes reakciju, jo pašas to ierosina. Piemēram, kad tu raksti uz datora klaviatūras, smadzenes notrulina taustes sajūtu tavos pirkstu galos, savādāk tās pārpludinātu nepārtraukti ienākošie signāli par pieskārieniem pirkstu galos.
Tomēr dažkārt gadās, ka tu zini, kurš neģēlis palaida spiegu. Respektīvi, tavas smadzenes zina, ka kāds nopirdās un tādēļ varētu sagaidīt, ka smakas sajūta nebūs tik pretīga. Tomēr neskatoties uz to, sveši pirdieni tāpat šķiet pretīgi. Viens no iemesliem ir tāds, ka smadzenes atceras svešos pirdienus un zina, ka tie ož pretīgi, kamēr pie savējiem ir pieradusi pat tad, ja pirdiena ķīmiskais sastāvs ir praktiski vienāds.
Viss šis process nav līdz galam izskaidrots, taču tajā slēpjas kāds evolucionārs knifiņš. Viens no iemesliem varētu būt tāds, ka tu vari saslimt no citu cilvēku pirdieniem. Tas notiek līdzīgi kā klepus un šķavu gadījumā. Ja cilvēks palaiž vienu kārtīgu ziloņa brēcienu, kurā atrodas slimību izraisītāji, piemēram, streptococcus pyogenes, tu to vari ieelpot un baktērijas nokļūs tavās plaušas, kur var rasties ļoti nepatīkama infekcija. Tādējādi tavas smadzenes svešus pirdienus speciāli "padara" pretīgākus, lai tu tos īpaši neošņātu. Tā kā uzmanies no pirdošiem cilvēkiem.
Ja arī tev ir kāds dīvains jautājums, kuru tu baidies pajautāt vecākiem, droši jautā to šeit. Iespējams, es atbildēšu.