Viss vienmēr meklē vieglāko ceļu, lai tiktu laukā.
Kādēļ palaist atraudziņu vai pirdienu ir laba ideja?30
Tas ir jūsu pirmais randiņš. Tu viņas bildi ieraudzīji online botāniķu forumā un uzreiz saprati - šis ziediņš tev ir jānoplūc un jānogaršo tā nektārs. Kā jau par sevi pārliecināts mikologs, tu uzaicināji viņu uz pilsētas dārgāko restorānu, jo iepriekšējā vakarā tev ieskaitīja pēdējo stipendiju. Viņa, šī apburošā būtne, protams, nespēja atteikt tik vilinošanam piedāvājumam un piekrita tavam uzaicinājumam. Te nu jūs sēžat - jau notiesājuši otro un gaidat desertu. Tev pratā pavīd doma, ka tā pa starpam jāpasaka, ka tu labprāt satiktu viņu arī otrajā randiņā. Tu jau ver vaļā muti, lai to pateiktu, taču vienīgā skaņa, kas no tās iznāk, ir skaļš ziloņa pirdienam līdzīgs brēciens. Tu tikko atraugājies no visas sirds. Bet kādēļ tā? Tu taču pat nejuti, ka kaut kas tāds varētu notikt. Nosarcis kā biete, tu atvainojies un centies saturēt sevi rokās, taču jūti, ka esi nosvīdis vēl trakāk nekā slima cūka. Tikmēr viņa pasmaida, noliecas uz kreisā sāna un palaiž vaļā spalgam vaļu kliedzienam līdzigu pirdienu. Tajā brīdī tu saproti - no šīs sievietes es gribēšu bērnus.
Ļoti jauks stāsts, ko stāstī mazbērniem, taču pievērsīsimies tam, kādēļ radās nekontrolējamā atrauga. Ikdienā vidējas miesasbūves cilvēks savā zarnu traktā saražo vidēji 0,5 - 2 litrus gāzes. Tā rodas norijot atmosfēras gaisu, kamēr mēs runājam, košļājam vai dzeram. Daļa no tā rodas arī pašā zarnu traktā, kā gremošanas procesa sastāvdaļa. Šīs gāzes no mūsu ķermeņa cenšas izkļūt pa divām visiem zināmām atverēm - atraugāšanās un piršanas jeb flatulances ceļā.
Eksistē saslimšanas, pie kurām gāzes rodas pastiprināti. Pie tām pieder, piemēram, gastroezofageālā refluksa slimība (GERS), kuņģa čūlas slimība, iekaisīgo zarnu sindroms, Krona slimība un citas slimības ar zinātniski fantastiskiem nosaukumiem. Lai radušās gāzes izkļūtu no organisma sveikā, ķermenis šo procesu kontrolē ar dažādu refleksu palīdzību. Šad tad mums gribas nopirsties, citreiz atraugāties. Tas viss ir normāli, jo savādāk var rasties lielas problēmas.
Ja gāzes tavā kuņģī turpinātu uzkrāties, tas izplestos kā balons, kamēr kuņģa sieniņa kļūtu tik plāna, ka ieplīstu. Kādai sievietei Ķīniešu Jaunā Gada svinēšana beidzās ar neaprakstāmu salūtu. Viņa pamanīja, ka viņas vēdērs uzpūšas. Viņa devās pie ārstiem, kuri noskaidroja, ka viņas kuņģī uzkrājas gaiss, kas nespēj nekādi izkļūt laukā. Sieviete, kā jau svinībās ierasts, bija lietojusi daudz alkohola, taču situācija bija kritiska un ārsti nolēma veikt operāciju tik un tā. Lai atvērtu sievieties piepūsto kuņģi, viņi pielietoja speciālu ierīci, kas pāršķeļ audus, tos piededzinot. Tiklīdz tika atvērts kuņģis, radās eksplozija, jo gāzes, kas bija uzkrājušās, saturēja arī alkoholu, kas ir viegli uzliesmojošs. Izcēlās neliels ugunsgrēks, pēc kura operāciju izdevās turpināt un veiksmīgi pabeigt. Sieviete gan nācas izgriezt daļu kuņģa.
Ir dokumentēti arī citi gadījumi, kad gāzu uzkrāšanās dēļ plīst kuņģis vai zarnas. Tādēļ nākamreiz, kad saviesīga pasākuma laikā tu jūti, ka tev vajag izlaist džinu, pieklājīgi pasaki, ka tev ir jāpārbauda gāzes skaitītajs, un veic šo procedūru mierīgā atmosfērā. Ja esi cinisks nelietis, tad droši atver savus vārstuļus cilvēku priekšā.
Paldies un atā.