local-stats-pixel

Kādēļ ledus ir slidens?6

90 7

Jāatzīst, ka sī ledus īpašība likusi krietni palauzīt galvu ne vienam vien zinātniekam. Pats nodarbojos ar ziemas sporta veidiem, tiesa gan, priekšroku dotu slēpošanai, tašu vienmēr uzspēlēšu hokeju ar draugiem ja būs tāda iespēja un kad to daru ledus bieži vien paņirgājas par mums ar savu slideno īpašību.

Reklāma
Reklāma
Reklāma


90 7 6 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 6

0/2000

Man liekās ka tā tas vienkārši ir un tā tam arī jābūt!

domāju nepareizi emotion

4 0 atbildēt
Khe avatarsKhe

hah nekad nebiju aizdomajies par shito ...

2 0 atbildēt

Pats tgd aizdomājos kpc viņš varētu būt slidens, domāju, domāju un tā arī neizdomāju!emotion

1 0 atbildēt

man tas vienmēr ir licies pašsaprotami, nekad nebiju aizdomājusies. bet tagad nevarēšu nomierināties, un visu laiku par to domāšu. emotion

1 0 atbildēt

Es teiktu, ka "slidenuma" iemesls ir berze. Tikai nevis kopā ar sasilšanu, kā ir minēts rakstā. Sasalstot ledus virsma ir diezgan līdzena, tādējādi ir mazāk molekulu, aiz kurām varētu aizķerties, kas veicinātu bremzēšanu. Kāds bijis uz nelīdzena ledus? Tā īsti neslīd. Vēl, protams, vērā jāņem arī objekta berzi, tādai noslīpētai slidai virsma arī ir diezgan līdzena. Piemēram, Dr Martens apavu zoles taisa no speciālas polimēru vielas, kam rodas ķīmiski-fiziskas "attiecības" ar ledu, turklāt arī zoļu virsma ir nelīdzena.

Man likās, ka par berzi māca vidusskolas fizikas stundās. Kāpēc gan par to brīnītos zinātnieki? Turklāt, ja var izmantot visas tās entropijas, entalpijas, Gibsa enerģijas, viss ir diezgan viegli izskaidrojams, pat neizmantojot berzes terminu. Tas nav tas, ko saprastu vidusmēra cilvēks, taču tas liek domāt, ka zinātnieki šai rakstā ir iekļauti tikai lai saceltu ažiotāžu.

2 1 atbildēt