Gribi čurāt? Čurā!
Kādēļ aizturēt čuriņu nav laba ideja?33
Es tev pastāstīšu kādu senu stāstu. Tiho Brahe bija dāņu astronoms, kas dzīvoja 16. gadsimta beigās. Viņš kļuva slavens ar to, ka precīzi spēja aprēķināt planētu un zvaigžņu kustību debesīs. Tāpat viņš veica pētījumus ar komētām. Taču ne par to stāsts. 1601. gadā viņš nomira. Saviesīga banketa laikā viņam pēkšņi sagribējās ļoti čurāt. Taču Tiho bija ļoti pieklājīgs cilvēks un neuzdrošinājās pamest viesus, lai veiktu tik primitīvu darbību kā pačurāšanu. Tā nu viņa urīnpūslis plīsa un tā laika "dakteri" neko tur nespēja padarīt. Pāris dienas vēlāk slavenais astronoms nolika karoti šādā muļķīgā veidā.
Mūsdienās cilvēki vairs nemēdz būt tik pieklājīgi, ka labāk nomirst nekā pačurā, taču ir citi faktori, kas ierobežo šo cilvēka pamatvajadzību. Piemēram, kinoteātrī, braucienā autobusā, eksāmena laikā un citās reizēs, kad to vienkārši nav iespējams izdarīt. Bet vai tiešām urīnpūslis var plīst, ja labi ilgi pagaida?
Tas patiešām var plīst, taču pie noteiktiem apstākļiem. Piemēram, spēcīga sitiena laikā, ja urīnpūslis ir pilns. Citas traumas un radiācija var pavājināt urīnpūšļa sieniņas stiprību. Tomēr ir vēl kāds faktors. Kāds mums labi pazīstams faktors - alkohols. Pētījums, kas publicēts British medical Journal, skaidri parādīja, ka alkohola izraisīts urīnpūšļa plīsums bieži vien noved sievietes slimnīcu uzņemšanas nodaļās, kur ārstiem nu ir jāglābj viņu dzīvības.
Parasti sievietēm un vīriešiem urīnpūšļa plīsuma risks ir vienāds, taču alkohols novirza šo latiņu par sliktu sievietēm. Visi zina, ka dzerot daudz alkohola biežāk gribas aiziet nosūtīt epastu priekšniekam. Taču alkohols arī pavājina refleksu, kas mums ziņo, ka ir laiks iztukšot urīnpūsli. Tā nu pūslītis ātri piepildās, bet cilvēks to nejūt. Tagad iedomājies, ka tāda sieviete dzērumā pakrīt. Tādā gadījumā urīnpūšļa plīsuma risks strauji pieaug.
Urīnpūšļa izmērs katram cilvēkam ir samērā individuāls, taču parasti tas spēj saturēt 350 - 550 mililitrus lielu šķidruma daudzumu. Kad tas plīst, viss urīns nonāk vēdera dobumā un cilvēks sajūt asas sāpes vēdera lejas daļā. Tādu situāciju nākas ātri koriģēt. Urīnizvdkanālā tiek iesprausts katetrs, tad tiek atvērts vēdera dobums, viss iztīrīts, bet urīnpūsli sašuj. Tomēr lielākā daļa cilvēku var neuztraukties, ka viņu urīnpūslis pēkšņi plīsīs. Cilvēka organisms ir padomājis arī par to cik stulbs var būt tā īpašnieks. Visbiežāk slūžas, kas notur visu urīnu vienkārši automātiski atvērsies un dambja saturs pēkšņi atradīsies tavās biksēs.
Tādēļ aiziesim ka visi pačurāt.