Šos želatīna gardumiņus mīl, liekas, visi pasaules bērni. Un kā vēl, jo tās ir tik daudzveidīgas, gan pēc formas, gan pēc krāsas, gan pēc garšas – ar tādām iespējām garlaicīgi nekļūs! Milzīgi daudzkrāsaini tārpi un miniatūri lācīši – tas viss ir populārās košļājamās konfektes. Piedevām, vecāki bieži bērniem ierobežo piekļuvi tiem, uzskatot, ka šajos saldumos ir daudz cukura. Bet, īstenībā tās nerada nekādu bīstamību.
Tomēr ir viena nianse, kura var tevi samulsināt. Ja tu uzmanīgi paskatīsies uz kāruma sastāvu, tad starp sīrupu, cukuru un koncentrātu atklāsi želatīnu. Bet, vai tev ir zināms, no kā un kā tiek izgatavots šis produkts? Pēc tam nesaki, ka mēs nebrīdinājām.
Kāda ir patiesība par...6
Želatīns, kā izrādās, kokos neaug. Šo bezgaršīgo dzeltenīgo vielu iegūst, ilgstoši karsējot dzīvnieku ādas, skrimšļus un kaulus. Tas ir, pēc būtības, no gaļas ieguves nozares: kauliem, nagiem, ādām, ragiem, kuri paliek pāri pēc cūkgaļas un liellopu gaļas pārstrādes.
Želatīnu ražo vai nu uzreiz gaļas kombinātā, vai ražotāji savāc atlikumus lopu kautuvēs. Dzīvnieku daļas sterilizē un ilgi vāra 140 grādu temperatūrā, pēc tam masu smalcina un žāvē tik ilgi, kamēr rodas balts pulveris, kuram var piešķirt jebkuru krāsu un smaržu.
Želatīnam ir visas drošības garantijas, tā kā tiek ražots no dabiskām izejvielām. Tu no tā vari pagatavot jebkādu želeju vai kaut ko līdzīgu. Der zināt, ka želatīnu satur ne tikai konfektes, bet arī vitamīni, zāles, desas un konservi, augļu deserti. Īstas lamatas veģetāriešiem!
Un tiešām, želatīna ražošana no malas var izskatīties diezgan asiņaina un pretīga, bet nākas atzīt, ka šajā produktā tauku, ogļhidrātu nav nemaz un tas nesatur holesterīnu. Otrādi, tas satur 18 svarīgas aminoskābes, kuras veicina kaulu, saišu un cīpslu atjaunošanos. Katrā gadījumā, kaitīgi tas vai derīgi, vienmēr ir labāk tieši zināt, ko tu lieto uzturā! :)