Mēs pat kakājam nepareizi
Kā pareizi kakāt?61
Var visai droši teikt, ka 20. gadsimts kļuva par vienu no progresīvākajiem visas cilvēces pastāvēšanas laikā. Ko tikai cilvēks neizdarīja - uzbūvēja lidaparātu, nosēdās uz Mēness, divas reizes uztaisīja pasaules karu, pēc tam izgudroja datoru un internetu, un vēl visādus štruntus, kuri šobrīd ir pārņēmuši pasauli. Tomēr ir vēl kāda lieta, kas radikāli izmainījas 20. gadsimtā - tas, kā mēs kakājam. Lai gan pirms tam jau eksistēja dažādi tualešu uzlabojumi ar iespēju savu kakiņu aizskalot tālāk, tomēr tikai 20. gadsimtā pavisam nopietnas un ierastas kļuva tādas lietas, kā noskalojams pods, ūdens rezervuārs pie poda un pat tualetes papīrs.
Tehnoloģiskās attīstības rezultātā, kad mēs tiecamies pēc panākumiem un slavas, cilvēki ir aizmirsuši pašu galveno - kā pareizi kakāt. Pareizkakātāji jau sen ceļ trauksmi par to, ka ierastais kakāšanas veids - sēžot uz poda ar 90 grādos saliektiem ceļiem - ir nepareizs un kaitīgs veselībai, jo tas cilvēkiem ilgtermiņā var radīt hemoroīdus un aizcietējumus.
Aptuveni puse pieaugušo dzīves laikā vismaz vienu reizi piedzīvo tādu niezošu, dedzinošu un dažreiz pat asiņojošu sajūtu no sava ānusa - tie ir hemoroīdi. Hemoroīdi pēc būtības ir pietūkušas vēnas, kuras atrodas pie pakaļgalas cauruma un taisnajā zarnā. Bieži vien jocīga diēta, aizcietējumi, grūtniecība vai aptaukošanās ir galvenais hemoroīdu cēlonis. Taču taisnās zarnas nepareiza iztukšošana - tas, ko mēs darām gandrīz katru dienu - arī ir viens no hemoroīdu cēloņiem. Turklāt nepareiza kakāšana var izraisīt aizcietējumus, kas smagos gadījumos pat var apdraudēt cilvēka dzīvību.
Tu noteikti domā, ka esmu kaut kāds jaunākās kakāšanas modes fans un šo visu izdomāju pats. Taču tā nav, jo tas viss ir balstīts uz rūpīgu pētījumu. Pētījums tika publicēts žurnālā Digestive Diseases and Sciences un tā būtība ir šāda. Pētījumā piedalījās dalībnieki, kuriem lūdza pakakāt trīs dažādās pozās - uz standarta 41 cm augsta tualetes poda, uz 31 cm augsta poda un pēc vecās modes jeb pietupjoties. Dalībniekiem bija jāapraksta kakāšanas ilgums un sajūtas. Rezultāti bija šokējoši - tie, kuri kakāja pietupjoties, izdarīja to vidēji 51 sekundē, kamēr pārējiem tas aizņēma ap 130 sekundēm. Turklāt pietupjoties kakāšana esot daudz vieglāka un patīkamāka.
Smalkā ideja, kas aiz tā visa stāv ir šāda - pietupjoties taisnā zarna spēj iztaisnoties un realksēties daudz vieglāk, kas kakiņu izstumšanu padara ātru un vieglu. Sēžot parasti uz poda, veidojas tā saucamais anorektālais leņķis un kakiņai nākas kā F1 braucējam izņemt līkumu. Līkumā veidojas spiediens uz zarnas sieniņu, kas ilgtermiņā var kļūt par hemoroīdu cēloni. Tā kā ir par ko padomāt, vai ne?