Abdomniālā muskulatūra, jeb prese, jeb, kā to vēl sauc, sešpaka ir tas par ko sapņo daudzi svaru zāles apmeklētāji, kā arī daudz, daudzi citi. Kā to iegūt?
Abdomniālā muskulatūra, jeb prese, jeb, kā to vēl sauc, sešpaka ir tas par ko sapņo daudzi svaru zāles apmeklētāji, kā arī daudz, daudzi citi. Kā to iegūt?
Bieži vien (teiktu pat – katru reizi nākot uz zāli) ir redzamā šāda aina: censoņi (neatkarīgi no dzimuma) presi trenē katru dienu, ar daudziem un dažādiem vingrojumiem, trenē tā un trenē šitā, taču rezultāts, ja arī ir, tad tik minimāls, ka pat pats entuziasts to nemaz neredz. Interesanti, ka šādi sevi nodarbina ne tikai iesācēji, bet arī tie, kas uz zāli iet jau zināmu laiku. Kas par vainu?
Pirmais un galvenais punkts, ko ir jāiegaumē ikvienam, kas vēlas redzamu presi – tā tiek "taisīta" virtuvē, nevis svaru zālē. Nē, nevajag tagad skriet pēc mīklas ruļļa, vai, nedod Dievs, naža, taču aizdomāties gan vajag. Redzamu "kubiku" pamatā ir zems zemādas tauku procents. Kā bieži vien saka treneri – preses muskulatūra ir visiem, taču daudziem tā ir zem kārtīga "speķa slāņa".
Tieši tā arī ir – preses muskulatūra ir VISIEM, pat pašiem "apaļīgākajiem". Un īstenībā vēl jautājums, kuram šī muskulatūra ir labāka (vidēji tievajiem vai ne tik tievajiem)? Tās dziļums gan ir cits jautājums, taču par to vēlāk. "Parastam mirstīgajam" ir jāatceras, ka galvenais nosacījums, lai presi redzētu ir jāsamazina zemādas tauku procents, ko dara ļoti vienkārši – ar pareizu ēšanu (par to var skatīties manu profilu, tur ir vairāki raksti).
Treniņš, protams, arī ir vajadzīgs, jo prese ir tāds pats muskulis kā jebkurš cits, kurš, lai tas augtu, ir jāstimulē. Šajā gadījumā, kā jau iepriekš minēju, arī ir daudz mītu un ilūziju – treniņi katru dienu, tūkstots dažādos veidos un variācijās. Patiesībā tas viss ir pilnīgi pretēji tam kā būtu jātrenē prese – abdominālā muskulatūra ir tāds pats muskulis kā krūtis, plceci, bicepss vai tricepss, kas nozīmē, ka arī tie ir jātrenē tāpat, proti, vienu reizi nedēļā ar 2-3 vingrinājumiem, maksimums.
Kādi šie vingrinājumi varētu būt, kas ir pats efektīvākais veids? Jāsaka godīgi – trenēt var jebkā, t.i., tā, kā katrs uzskata par ērtāku. Tie var būt kā parastie "kranči" (korpusa celšana), tā kāju celšana dažādās variācijās, kāju celšana karājoties pie stieņa, vai kāds trenažieris. TAČU, ko daudzi neievēro vai, teiksim tā, no kā daudziem ir bail, bāzes vingrinājumu nozīme. Proti, smagi vilkmes (kā klasiskās, tā taisno kāju) piegājieni, pietupieni un arī spiešana (protams, pie pareizas to izpildes tehnikas), paralēli daudzu citu muskuļu trenēšanai, ļoti labi noslogo preses muskulatūru. Daudzi atlēti (kā profesionāļi, tā labu līmeni sasnieguši fizkultūrieši), presi atsevišķi nemaz netrenē, jo tā ir ļoti labi noslogota pie bāzes vingrinājumiem.
Ja presi jūs trenējat ar bāzes vingrinājumiem, tad tur galvenais ir izpildīt iecerēto programmu, t.i., faktiski var nekoncentrēties uz presi, ja to trenējat atsevišķi, tad pietiek ar diviem vingrinājumiem pa 3-4 piegājieniem (līdz 20 atkārtojumiem, maksimums). Tāpat lietderīgi ir nevis dzīties pēc atkārtojumu skaita, bet izpildīt vingrinājumu ar papildus svaru – svaru disku, hanteli, svaru bumbu utt.
Atsevišķi izcelšu arī dažādas "5 minūšu programmas", kas ir populāras un kā video var atrast netā. Tas viss nav slikti, ja šādus treniņus ik pa laikam veic aizstājot kādu preses treniņu, taču katru dienu taisot un cerot uz rezultātu, šīs programmas noteikti nav labākais variants.
Trenējot presi tāpat ir svarīgi atcerēties par to, ka vēdera muskulatūra nav tikai kubiki nabas rajonā, bet ir arī sānu slīpā muskulatūra, kas ir ļoti nozīmīga tīri funkcionālā plānā (ja gribat palielināt savu spēku kopumā). Jā, šādā gadījumā, iespējams, nesanāks sasniegt klasiskas kultūrista proporcijas, kuriem plati pleci un šaurs viduklis ir vizītkarte, taču, ticiet uz vārda, parastam cilvēkam tas nes vairāk ļaunuma nekā labuma. Tāpat nedrīkst trenēt tikai presi un par muguras lejasdaļu aizmirst. Tas, labākajā gadījumā novedīs pie neestētiska izskata, taču drīzāk – pie problēmām ar mugurkaulu, kurš nevienmērīgi trenētā auguma dēļ "staigās".
Ko vēl gribētos atzīmēt – ja kāds domā, ka viņš trenēs presi un paralēli metīs nost taukus, tad apbēdināšu – to vienlaicīgi nav iespējams izdarīt (fizioloģija). Tas nozīmē, ka, ja gribi lielāku muskulatūru, tad ir jāaudzē muskuļi un tauki, un tikai tad jādzen nost viss liekais.
Kad viss ir izdarīts un preses muskulatūra ir redzama, daudziem ir zināms šoks vai vilšanās, ka redzama ir nevis slavenā sešpaka, bet tikai četri "kubiki", tāpat tie var nebūt smuki izvietojušies viens pretī otram utt.
Šādos gadījumos nereti ir dzirdētas replikas, ka "presi trenēja nepareizi, lūk, arī rezultāts, tā ir šķība", "vajag dzīt muskuļus nost, trenēt pa jaunu" un citādas līdzīga veida muļķības.
Preses forma, simetrija, kā arī kubiku skaits ir ģenētiski noteikts. Dažiem ir ideāli simetriska sešpaka, citam – šķība četrpaka, bet kāds var palielīties ar astoņiem kvadrātiņiem uz vēdera, taču tā tas ir un neko tur mainīt nevar. Profesionālie bodibilderi un fitnesa modeļi, kuriem tas ir darbs šī iemesla dēļ taisa operācijas, liek implantus. Parastam atlētam, kas nedomā ar savu ķermeni penīt naudu, tas nav nepieciešams.
Nobeigumā atgādināšu, ka tagad ir tieši tas laiks, lai sāktu gatavoties nākamā gada vasaras sezonai – pa mēnesi vai trim jūs nesasniegsiet gaidīto rezultātu!
Es gadu nodarbojos ar boksu, īpaši nepiedomajot par uzturu vai nez kādiem vingrinājumiem, man ir ideāla prese. Es domāju nevajag baigi par to aizdomāties, vnk jāsāk nodarboties ar fiziskām aktivitātēm ja gribas presi.
Ja BF % būs virs 10 tad nekādu presi jums neredzēt, daudziem ir šitais skinny-fat variants, kad itkā kaulu kambaris, bet kubu ta nav, jo tauku procents pie 13
viss jau takaa buutu forsi, bet.
1. prese NAV taads pats muskulis kaa kruutis, pleci. pat kruutis un pleci atskiras, bet taados siikumos tas buutu vienalga. katram muskulim ir savs "atjaunosanaas cikls" . lielaakais ir piemeeram lower back tas ir 48-72h, presei vismazaak max24h. tapeec presi VAR trenneet katru dienu to netraumeejot. (atminjaa palikusi ari ikri, bet bail samelot)
2. VAR nomest taukus un palielinaat muskulu masu reizee. Tu nevari, es nevaru. bet iesaaceeji (uz kuriem sis raksts tendeets) to var. pirmaa trenninju pusgada/gada laikaa ne taadi vien briinumi notiek. peec tam kjermenis adapteejas sai slodzei, un tas vairs nav iespeejams neiejaucot AS.
pie taa pasa 2. nav reizee jaaudzee muskulji+tauki, un peec tam tauki jaamet nost. tas ir 80to gadu stereotips (ja nemaldos saucaas bulkings). Lean gain, vot taa ir stelle, tiesa prasa ljoti striktu kaloriju reekjinaasanu, lai nav pa maz, bet bisk pa daudz. rezultaataa "cikla" beigaas mums ir 2 nevis 30 lieki kg ko jaanomet.
bet kopumaa ljoti atbalstu Tavus rakstus un ceru ka tas "sliktajiem geniem" uc, liks padomaat. +
Pff... .
Ne visai saprotams lēmums, ja ņem vērā, ka pat sacensībās startējoši atlēti ĻOTI bieži ir ar nesimetrikām presēm.
Par 3. nepiekrītu- prase ir muskulis, ko var katru dienu dragāt
njaa es esmu meitene maann ir smūkāa presīte un ticiet vai ne visi skolas zēni ir kā aplipuši ar mani
nav diezko patīkami ka tu ei pa gaiteni un tev prasa lai tu parādi savu sešpaku bet no otras puses tā ir forša sajūta ka tev ir lielāka presīte nekā vienam no taviem klases zēniem
nu vispaar esu dzirdeejis ka nevis 1x nedeelja bet katru otro dienu ir jaataisa vingrinaajumi
un to ka labaak ir atkaartojumu skaits nevis tas ka tu vienreiz uzcel 100kg un tgd buusi paarkachaajies.
un ariii to ka pa 3 meeneshiem to var dabuut ar kaartiigu darbu ;)
bet kopumaa labi sarakstiits vss :)
Es piekrītu tam punktam, ka vienkārši pildot mistiskos presītes vingrinājumus zem dīvana kaut vai katru vakaru, nebūs nekādu rezultātu. Everything is connected muskultūrā. Vaitad mēs esam redzējuši cilvēku ar ļenganiem vistas spārniņiem (tuklas rokas), kakla karbonādi un apelsīna ciskām,bet ar ideālu sešpaku ? NEKAD!
Es rezu,ka saproti visas šīs lietas, ne pirmo reizi centies izglītot jaunatni, bet visas teorijas un mīti pazudīs, kad cilvēks pats piecels pakaļu un uzvilks botas, un viņam notecēs pirmā sviedru lāsīte. :D
PARALĒLI vispārīgām fiziskām aktivitātēm, esmu izmantojusi šo. Elles sāpes,un tauki deg!
Sveiks autor. Varbūt vari ieteikt man un domāju arī citiem "alusvēderiņiem" ka sākumā nodzīt "riepu" pirms domājam par sešpakām ? Piemēram man bicepsi,tricepsi un kā vēl tur viņus ir savās vietās. Maizīti esmu pelnijis fiziski smagi strādājot. Kājas reiz ar velo bija labi uztrenētas un arī šobrīd nav ne vainas. Tik tā problēma ar mazliet uzaugušo vēderu, no kura netieku vaļā pat brīžiem smagi strādājot, svīstot un šad tad arī speciāli trennējoties. Vēders uzauga ne jau no labākas dzīves, bet gan nometot smēķēšanu pirms 8 gadiem. Līdz tam visu mūžu bija nemainīgs svars 68kg. Pēc atmešanas liekas bija pāri 100. Tagad turos virs 80. Tas īsumā viss. Dod lūdzu padomu
Manuprāt, pirmais ir neēst vairāk, kā spēj sadedzināt(ne tikai "presējoties", bet vispār, vingrojot/sportojot.), un kad tas tiks sadedzināts, tad varēs domāt uz priekšu.
skiet ka man no ikdienas darba daudzuma, darba smaguma un aktivas dzives piespiedu kartaa , bus labaka prese neka tiem,kas tere naudu uz kachalku un sabiedrisko transportu :D
galvenais est normalu partiku kur ir olbaltumvielas un oglhidrati tajau kachajot presite paradisies.