Visiem zināmā problēma : SLINKUMS! Nu tad sākam cīnīties ar to ;)
Dzīvoklī valda nekārtība, virtuvē stāv kaudze nemazgātu trauku, darba galds ir piekrauts ar nevajadzīgiem krāmiem, projekts nav izpildīts, bet Jums tas jānodod jau rīt no rīta. Šķiet, ka vēl mazliet, un Jūs ķersieties pie darba, bet Jūs vēl pagaidām neesat izlēmusi, ar ko sākt. Jūs caurskatāt savu iemīļotos interneta portālus, pētāt savu draugu dienasgrāmatas, meklējat, kur ieiet un izlasīt kaut ko interesantu. Jūs tik tiešām no visas sirds brīnāties par to, ka lapās ir maz jaunas informācijas, ka draugos.lv Jums nav atsūtīta neviena jauna vēstule, kā arī nav neviena ieraksta, kuru Jūs nebūtu izlasījusi. Īsāk sakot, viss ir slikti, un Jūs sāk pārņemt grūtsirdība. Varbūt noskatīties kādu filmu? Bet nekur nav nekā jauna.
Ko darīt?
Pazīstama situācija, pareizi? Ko lai saka, pieņemiet manus „apsveikumus”, tas ir Slinkums. Jā-jā, tieši Slinkums. Tas Jūs lēnām sāk iekarot. Vispirms slinkums sasaista Jūsu rokas un kājas, piesedzoties ar parastu atpūtu, pēc tam pakāpeniski sāk pārņemt visu ķermeni. Un Jūs nepagūstat attapties, kā jau pilnībā esat viņa varā. Tieši slinkuma dēļ ļoti bieži Jūs sāk pārņemt grūtsirdība, pat tad, ja tam nav īpaša pamata. Bet sevišķi smagos gadījumos dažiem indivīdiem ir pat slinkums domāt. Nepatīkamas izjūtas, vai nav tiesa? Jāmēģina no tā kaut kā atbrīvoties. Tūlīt ķersimies tam klāt!
Kā atpazīt slinkumu?
Slinkums nāk komplektā ar grūtsirdību, apātiju un iedomātu nespēku. Jums jāpievērš sev īpašu uzmanību un jāsāk cīnīties ar slinkumu. Piemēram, ja Jūs ievērojāt, ka Jūsu atpūta „uz vienu dieniņu” ir ievilkusies, jo tai bija jābeidzas vēl pirms kādām 3-4 dienām. Vēl jo vairāk jāceļ trauksmi tad, ja šo 3-4 dienu laikā Jūs praktiski neesat neko izdarījusi vai arī Jums vispār nav ne mazākās nojausmas, kur šīs dienas pazudušas. Ļoti bieži, akūtas slinkuma lēkmes iet roku rokā ar vispārēju, uzsvērsim, iedomātu nespēku. Kā vēl vienu slinkuma pazīmi varam minēt to, ka Jūs sākat dusmoties neatkarīgi no tā, vai tam bija kāds pamats vai nē, Jūs visu laiku kaut ko gribat, bet Jūs nespējat saprast, ko tieši Jūs vēlaties. Vēl grūtsirdība un apātija kļūst par Jūsu kaitīgajiem sabiedrotajiem. Ja Jums ir visi iepriekš minētie simptomi, tad Jums nekavējoties ir jāmēģina izkļūt no šī stāvokļa, jo tas ne pie kā laba nenovedīs.
Lieki Jūs nemānīsim, tāpēc teiksim, ka ir tikai viens veids kā atbrīvoties no slinkuma – tas ir darbs. Vēlamies atzīmēt vienu pārsteidzošu īpašību: Jums tikai jāsāk strādāt un tas Jūs pats sāks arvien vairāk aizraut. Tomēr visgrūtāk ir sākt, jo sevišķi tādā parazitējošā stāvoklī. Lai cīņa ritētu veiksmīgi, jāsāk ar mazumiņu un lēnām jāvirzās uz priekšu – posmu pēc posma.
Pirmais posms cīņā ar slinkumu: darba telpa
Lai piespiestu sevi kaut ko izdarīt, vispirms savediet kārtībā savu darba vietu, jo lai sāktu kaut ko darīt, jābūt brīvai darba telpai. Iesākumā Jūs varētu aizvākt no galda visus nevajadzīgos un liekos priekšmetus. Savāciet un sakārtojiet visus dokumentus, nolieciet vietā grāmatas un mapes. Tikai pievērsiet uzmanību tam, kā Jūs to darāt. Ar vārdu „sakārtot” mēs bijām domājuši īpašu tieši šim priekšmetam paredzētu vietu, nevis pirmo brīvo atvilki, kurā var veiksmīgi iegāzt „atkritumu” kaudzi un par to aizmirst.
Pieņemsim, ka ar galdu un tā tuvāko teritoriju esam tikušas galā. Tagad pievērsīsim uzmanību istabai kopumā. Iespējams, kaut kas jāieliek skapī, kaut kur šis tas jāpiekārto. Ļoti svarīgi, lai Jums apkārt valdītu kārtība, tas atbrīvos Jūs no iespējas lieku reizi novērst uzmanību no darba. Un tad vēlāk neuzradīsies vēl kāda lieta, kuru Jūs vienalga nepabeigsiet līdz galam.
Vēl nevajadzētu aizmirst pievērst uzmanību sev pašai. Uzvelciet ērtu un piemērotu apģērbu, nomazgājieties. Iespējams, tomēr izlemsiet paēst brokastis? Vienkārši pēdējā laikā ir ļoti izplatīta diezgan dīvaina aina: pirmais no gultas izkritušā aizmigušā ķermeņa reflekss – aizstiepties līdz datora ieslēgšanas pogai. Un tikai sēžot pie monitora, Jums lēnām sāk atvērties acis. Jāieiet taču draugos.lv, jāparakājas internetā. Bet pēc tam kaut kā pavisam piemirstās tas, ka jādodas uz vannas istabu, jāieiet dušā, kā arī jāpaēd brokastis. Bet kad Jūs beidzot saprotat, ka kaut kas jāieēd, Jūs ar lielu izbrīnu secināt, ka pienācis laiks ēst vakariņas. Kur palicis laiks?
Otrais posms cīņā ar slinkumu: atcerēsimies par laiku
Izplānojiet savu laiku tā, lai svarīgākie darbi tiktu paveikti savlaicīgi. Šeit Jums būs darīšana ar vēl vienām slinkuma lamatām. Jūs vienkārši aizmirstat cik dārgs ir Jūsu laiks un nesekojiet tam līdzi. Te neko nevar padarīt, Jums būs jāsāk to pamazām atcerēties.
Jūs jau savedāt kārtībā savu darba vietu un sevi, tagad pienācis laiks palūkoties uz pulksteni. Piekritīsiet, Jums taču šķita, ka tas prasīs daudz vairāk laika. Bet patiesībā viss notika daudz ātrāk.
Tagad Jūsu nākamais uzdevums – tas ir pareizi izplānot un sadalīt savu laiku. Vispirms jānosaka šodienas mērķi un uzdevumi. Rīt Jums jānodod projektu vai arī jāsagatavojas svarīgai konferencei. Tad tas Jums jāizdara pirmām kārtām, un jāsāk tieši ar to. Te katrai ir sava pieeja, iespējamo variantu ir ļoti daudz. Jums aptuveni jāparēķina, cik daudz laika aizņems materiālu sagatavošana un paša darba izpilde. Mēs gribētu atgādināt, ka nevajadzētu aizmirst arī par pārējiem darbiem, lai arī tie nav tik svarīgi, bet tos tomēr ir jāizdara. Ja laiks ir izrēķināts un sadalīts pareizi, tad visi Jūsu darbi tiks paveikti paredzētajā laikā. Bet slinkošanai Jums vienkārši neatliks laika.
Tagad pastāstīsim Jums par mūsu mazo „noslēpumu”. Man ļoti patīk, kad darbs jau ir pabeigts, aizsēdēties līdz vēlam vakaram. Vēl pāris nobeiguma akcenti un mēs varam priecāties par paveiktu darbu. Tas stimulē darbaspējas un uzlabo garastāvokli. Tikai neaizmirstiet sevi uzslavēt par labi paveiktu darbu, pat tad, ja Jūs neesat paspējusi izdarīt visu, Jūs tomēr strādājāt!
Trešais posms cīņā ar slinkumu, noslēdzošais
Pēc atpūtas sāciet ar kādu vieglāku darbu, lai varētu iesildīties. Pēc otrā posma izpildes varat droši uzskatīt, ka esat tikusi ārā no slinkuma bedres. Bet nekas netraucē mums atkal tajā iekrist. Lai Jūs vairāk nenonāktu tādā parazitējošās stāvoklī, Jums jāievēro daži noteikumi. Tie drīzāk ir nevis noteikumi, bet vienkārši padomi. Jo uzveikt slinkumu ir daudz grūtāk, nekā ieslīgt šajā stāvoklī.
Slinkums Jūs pārņem tajā brīdī, kad Jums pēc atpūtas gribas vēl mazliet atpūsties. Šādu situāciju ir pavisam viegli novērst ar sava gribasspēka palīdzību, piespiežot sevi paveikt kādu mazu darbiņu. Varam nosaukt to par sava veida iesildīšanos. Esot šādā stāvoklī, nevajadzētu ķerties klāt nopietnām lietām, jo tas Jums ātri apniks. Un tad Jūs izlemsiet, ka labāk vēl mazliet atpūtīsieties.
Vēl slinkums bieži sākas tad, ja tiek traucēts miega režīms. Parasti tas notiek darba nedēļas beigās – piektdien vai sestdien. Domājot par to, ka rīt nevajadzēs agri celties, pastāv liela vēlme pasēdēt ilgāk pie datora, piemēram, līdz kādiem 4 no rīta vai arī līdz vēlai naktij skatīties televizoru. Bez tam, slinkums var sākties, pateicoties sliktam garastāvoklim sestdienas rītā. No tā itin viegli palīdzēs atbrīvoties kontrastu duša, pēc kuras vislabāk doties uz veikalu un nopirkt kaut ko garšīgu vai jauku.
Pēc mūsu domām, vismīļākās slinkuma durvis – tā ir nekārtība it visā. Plānos, laika sadalījumā, dzīvoklī, kad Jūs nezināt, ar ko sākt. Šādos brīžos tiek tērēts ļoti daudz laika tam, lai pasēdētu un padomātu par to visu. Un, galarezultātā, sanāk tā, ka praktiski nekas nevirzās uz priekšu. Šajā situācijas vislabākais risinājums būs aptuvena nākamās dienas plānošana un cenšanās saglabāt vismaz kaut kādu kārtību ir visā.
Sākumam Jums pietiks ar šiem padomiem. Tie būs piemēroti praktiski jebkuram cilvēkam.