Nolēmu uzcept nelielu rakstiņu par jāšanas sportu, lai mazliet vairāk informētu cilvēkus par šo sporta diciplīnu un tās veidiem. Varbūt papildinātu kāda zināšanas. Ja būs pieprasījums veidošu vēl rakstus un plašākus par šo tēmu.
Jauku lasīšanu, ceru ka uzzināsiet, ko jaunu!
Pasaulē zirgi tiek izmantoti ļoti daudzfunkcionāli, tomēr jāšanas sports ir populārākais. Jāšanas sportu var iedalīt vairākās disciplīnās, kas viena no otras var stipri atšķirties, tāpēc, ja esat nolēmis apmeklēt sacensības, bet vārdi konkūrs, iejāde uc. Ir pilnīgi sveši, derētu iepazīties ar šīm disciplīnām.
Konkūrs: Pašlaik Latvijā populārākais jāšanas sporta veids- šķēršļu pārvarēšana. Šajā disciplīnā jātniekam un zirgam jāpārvar 12-15 krītoši šķēršļi noteiktā laikā. Tas pāris, kas to izdara visprecīzāk un ātrāk ir uzvarētājs. Konkūrā par katru nogāzto šķērsli pieskaita 4 soda punktus, tik pat soda punkti tiek piešķirti arī tad, ja zirgs atsakās lekt pār šķērsli, bet ja tas notiek atkārtoti, draud pat diskvalifikācija. Vērojot šo sporta veidu asas izjūtas ir garantētas, sevišķi maršrutos ar lielāku šķēršļu augstumu, jo šeit reizēm rezultāts nav atkarīgs tikai no jātnieka un zirga virtuozitātes un tehnikas, bet arī no veiksmes, un kur tad nu vēl ātrums, reizēm gadās kādam jātniekam pazaudēt uzvaru par nieka sekundes simtdaļām. Par Latvijā gada lielāko notikumu jāšanas sportā varētu tikt uzskatīta Pasaules kausa posma čempiona titula izcīņa, kas katru gadu notiek jūlija beigās NLSVS bāzē, Kleistos.
Iejāde: Šis sporta veids ir balstīts uz jātnieka un zirga sadarbību, sacensībās jātniekam un zirgam jāiziet noteikta shēma ar dažādiem elementiem, Iejādes sacensību sarežģītība mainās sākot no pirmās grupas, kas izpilda elementārākos elementus, jātnieks parāda spēju zirgu vadīt, bet zirgs- spēju paklausīt, līdz lielajai balvai, kur elementi ir patiešām sarežģīti, dažādas piruetes, kāju maiņas lēkšos utt izskatās, it kā zirgs dejotu, bet galvenais, jārodas iespaidam, ka zirgs to it kā dara pats, vadībai jābūt neredzamai. Šajā sporta veidā kopvērtējums tiek izteikts procentos, jo par katru elementu var saņemt pozitīvos punktus, vērtēts tiek arī kopējais iespaids, gaitas vieglums, kustību precizitāte un pāra spēja sadarboties. Šis sporta veids ļoti strauji kļūst populārāks, dažāda līmeņa iejādes sacensības notiek regulāri, pavasaros tiek rīkotas diezgan vērienīgas sacensības LLU zirgkopības centrā Mušķos
Trīscīņa: Padomju laikos diezgan populāra, bet tagad nepelnīti piemirsta disciplīna, jāatzīst, arī ļoti smaga, jo patiesībā ir iepriekšējo divu sakopojums. Sacensības notiek trīs dienas. Pirmajā dienā dalībnieki sacenšas jājot iejādes shēmas, otrajā dienā ir lauka jāšana, tas ir kross, kura laikā jāpārvar dažādi nekrītoši šķēršļi, tādi kā sanagloti baļķi, drenu cauruļu kaudzes, grāvji, krūmu puduri un žogi, nereti jājāj arī caur ūdeni. Šī ir pati aizraujošākā sacensību daļa, bet arī pati bīstamākā, jo ļoti daudzi jātnieki un zirgi gūst traumas. Svarīgi lai jātnieks un zirgs ir saliedēti un nešaubītos par savām spējām pirms lēciena. Trešajā dienā dalībnieki sacenšas konkūra laukumā, kur tāpat kā konkūrā uz laiku jāpārvar maršruts ar krītošiem šķēršļiem. Uzvarētājs ir tas pāris, kuram kopvērtējumā ir vislielākā pozitīvo punktu summa. Patreiz Latvijā ar šo sporta veidu nedaudz nodarbojas Liepājas rajona Grobiņā, bet sacensības pagaidām netiek rīkotas.
Andis Vārna. Viens no labākiajiem sportisiem konkūra disciplīnā Latvijā. Piedalās arī strptautisāks sacensībās un nes Latvijas vārdu pasaulē.
Reklāma
Airsa Penele. Viena no labākajām sportistēm iejādes disciplīnā Latvijā. Tā pat kā Andis Vārna, arī Airisa Penele piedalās strptautisāks sacensībās un nes Latvijas vārdu pasaulē.