Galvassāpju rašanās mehānismi
· „Tipiskas” galvassāpes. Lielākai daļai pacientu raksturīgas galvassāpes, kas rodas naktī vai agri no rīta pēc pamošanās (pacients pamostas ar galvassāpēm). Galvassāpes parasti nav intensīvas, tās izjūt kā smaguma sajūtu pakausī, pieres daļā vai visā galvā („trulas galvassāpes”). Dažreiz galvassāpes pastiprinās klepojot, pieliecot galvu, kā arī pacientam esot horizontālā stāvoklī. Galvassāpes var pavadīt neliela plakstiņu, sejas tūska. Galvassāpes parasti pāriet pašas no sevis dienas laikā.
· Aprakstītais tipisko galvassāpju raksturs pamatojas ar samazinātu tonusu galvas vēnās un asinsrites traucējumiem. Rezultātā paplašinās un piepildās vēnas un rodas funkcionāla venoza spiediena paaugstināšanās. Uzlabojoties venozajai attecei (vertikāls stāvoklis, muskuļu aktivitāte, masāža), galvassāpes samazinās vai pazūd pavisam.
· “Likvora (smadzeņu šķidruma) galvassāpes”. Cits galvassāpju tips, kas parasti izpaužas galvassāpju vēlākās stadijās, tai skaitā hipertonijas slimniekiem un hipertonisko krīžu laikā, un saistīts ar palielinātu iekšējo spiedienu. Šajā gadījumā ir sūdzības par difūzām, smagnējām sāpēm („galva kā pielieta ar svinu”). Vismazākais sasprindzinājums, klepus, galvas un ķermeņa stāvokļa izmaiņas) pastiprina galvassāpes. Dažreiz sāpēm ir pulsējošs raksturs.
· Šādas galvassāpes parasti parādās pie ātras un nozīmīgas asinsspiediena paaugstināšanās, ko pavada vietēji (galvas smadzeņu) asinsrites traucējumi. Galvassāpju slimniekiem, strauji paaugstinoties arteriālajam spiedienam, asinsvadu spazmu kompensatorais mehānisms pilnībā nenostrādā un asinsvads atrodas nosacītas hipertonijas stāvoklī. Rezultātā galvas smadzeņu asinsrites kapilāru tīkls piepildās ar asinīm, bieži šim piepildīšanās procesam ir pulsējošs raksturs. Tā kā šajā brīdī tiek novēroti venozās atteces traucējumi, ceļas spiediens un tiek kairinātas nervu, asinsvadu un galvas smadzeņu jušanas daļas, kas arī rada galvassāpes.
· Smagos gadījumos novēro smadzeņu tūsku un paralēli galvassāpēm parādās citi simptomi (lēnīgums, slikta dūša, vemšana u.c.).
„Išēmiskas” galvassāpes. Trešo galvassāpju tipu sastop pacientiem, kuriem pēkšņi un krasi ceļas asinsspiediens (piemēram, hipertoniskās krīzes), rezultātā rodas spēcīga asinsvadu spazma kā atbilde uz asinsspiediena celšanos. Šajos gadījumos var parādīties lauzošas vai trulas galvassāpes, ko pavada slikta dūša, galvas reiboņi, „mušiņas” gar acīm.
· „Muskuļu” galvassāpes. Tās saistās ar muskuļu sasprindzinājumu galvaskausa mīkstajos apvalkos. Galvassāpes parasti parādās uz psihoemocionāla vai fiziska sasprindzinājuma fona un samazinās pēc atpūtas un konflikta situācijas atrisinājuma. Šīs sāpes (raksturojas ar lēnu sākumu un lēnu samazināšanos), sākas un pāriet pakāpeniski. Raksturīgas spiedošas „stīpas” sajūtas.
· Muskuļu tipa galvassāpes var pavadīt slikta dūša, galvas reiboņi, pacientam var būt nepatīkami ķemmēt matus vai nēsāt galvasrotas. Ilgstošas muskuļu tipa galvassāpes rada nervozitāti, aizkaitināmību, paaugstinātu jūtību pret ārējiem kairinātājiem. Pacienti, piemēram, bieži necieš troksni, skaļu mūziku.