Tavs ķermenis. Šis brīnumainais organisms ar tik daudz spējām. Neiznieko to.
Interesantas lietas, ko tavs ķermenis dara18
Tu spēj paredzēt negaisa tuvošanos
Pavecāki ļaudis bieži vien saka, ka būs slikts laiks, jo redz viņiem locītavas sāp. Izklausās pēc pilnīgām muļķībām, vai ne? Taču locītavas patiešām spēj darboties kā lieliski laikapstākļu pareģotāji. Tuvojoties negaisam vai vētrai, pazeminās atmosfēras spiediens. Dažkārt uz to reaģē lielās locītavās, kuras nedaudz iestiepjas. To reģistrē nervu gali locītavu somiņās un rodas sāpju sajūta. Izklausās nepatīkami, taču lielisks veids kā noskaidrot, vai vajag ņemt līdzi lietussargu.
Acis tev pateiks, kad laiks meklēt siltumiņu
Ziemā mēdz būt diezgan auksts laiciņš. Parasti mēs spējam visai labi pateikt, ka nu ir par aukstu un laiks doties siltumiņā. Taču dzīvē gadās visādi un dažkārt nākas arā pavadīt ilgāku laiku. Tādās situācijās mēdz iestāties hipotermija jeb vispārēja ķermeņa atdzišana. Asinsvadi uz to reaģē sašaurinoties. Viena no pēdējām vietām, kur asinsvadi aukstuma laikā sašaurināsies, ir acis. Un tas praktiski vienmēr rezultējas ar sliktu redzi vai pat aklumu. Tā kā nākamreiz, kad ceļot sniegavīru pamanīsi, ka redze kļuvusi sliktāka - ej meklē siltumiņu.
Sirds spēj paredzēt nākotni
Nu labi, drusku samelojos, jo tā neparedzēs loterijas skaitļus vai nākamo ASV prezidentu. Taču spēj paredzēt briesmas. Kāda pētījuma laikā cilvēkiem nejaušā kārtībā rādīja dažādus attēlus. Dīvaini, taču praktiski vienmēr dalībnieku sirdsdarbības ātrums palielinājās pirms tika parādīta bilde ar vardarbības vai draudīgām ainām. Kādā veidā tas notiek, nav īsti skaidrs, taču ikreiz, kad sajūti neizskaidrojamu satraukumu, iespringsti nedaudz un pārbaudi, vai tiešām nedraud kādas briesmas.
Sievietēm gribas pirms viņas to saprot
Ar sievietēm ir kā ar bitēm - neko nevar zināt. Tak viņas pašas parasti nezina, ko grib. Taču viņu ķermenis gan zina. Kādā Nīderlandes pētījumā sievietēm rādīja erotiskas bildes un lūdza atzīmēt brīdi, kad viņas jūt seksuālu uzbudinājumu. Taja pašā laikā viņu mincīši tika pieslēgti pie ierīcēm, par kurām man kauns runāt. Šīs ierīces reģistrēja maksts pastiprinātu mitrināšanos labu laiku pirms viņas atzīmēja, ka ir uzbudinātas. Mācība - sievietes grib labu laiku pirms apzinās, ka grib.
Deguns ir tava laika mašīna
Ožas centrs mūsu smadzenēs atrodas tajā pašā vietā, kur notiek emociju dzimšana un tiek uzglabātas atmiņas. Ko tas nozīmē? To, ka smarža ir ļoti saistīta ar atmiņām un emocijām. Sen nesaosta smarža spēj izraisīt atmiņas, par kurām tu jau sen biji aizmirsi. Turklāt šie atmiņas uzplaiksnījumi ir ļoti spilgti un dzīvīgi. Atceries, cik tu priecīgs biji, kad saodi omes pīrādziņus bērnībā? Nē? Nu tad uzcep pīrādziņus un atgrizies tajā bezrūpīgajā laikā, kad viss bija foršāks.
Zarnu traks tev dos spēku
Kad dzīve tev sniedz citronus, tu no tiem izspied sulu, taču tam ir nepieciešams liels spēks. Ir daudz stāstu par to, ka ekstremālā situācijā cilvēks pēkšņi sajutis neiedomājamu spēku un pacēlis mašīnu. Tas notiek pateicoties milzīgai adrenalīna devai un simpatiskās nervu sistēmas ieslēgšanās dēļ. Taču tas nebūtu iespējams, ja tajā brīdī tev neatslēgtos zarnu trakts. Kuņģa-zarnu trakts patērē daudz enerģijas, taču ekstremālās situācijās spēj pilnībā pārstāt darboties, ļaujot tev visu enerģiju koncentrēt uz izdzīvošanu.
Migrēna spēj paredzēt temperatūras izmaiņas
Tāda sajūta, ka mūsu organisms ir kaut kāda meoteostacija un darbojas labāk par meteorologu brīdinājumiem. Piemēram, migrēna. Migrēnas iemesli var būt ļoti specifiski. Viens no iemesliem ir apkārtējās vides temperatūras izmaiņa. Ja tā strauji izmainās, smadzenēs rodas neiroķīmiskas izmaiņas, kas galu galā rezultējas kā sāpes jeb migrēna.