Tātad, pēc kādiem parametriem tiek vērtēti sportisti un kas nosaka formas kvalitāti?
Kā jau sporta veids/pasākums, kur rezultātu nosaka tiesnešu vērtējumi, tad no subjektīvisma šajā gadījumā neizbēgt, taču ir vienoti pamatprincipi atlētu vērtēšanā. Muskuļu masa, muskuļu forma, proporcionalitāte, sausums, muskulatūras dziļums un kvalitāte – tas viss tiek apskatīts un balstoties uz to arī tiek pieņemts lēmums.
Muskuļu masa – protams, absolūtajā svara kategorijā muskuļu masai ir būtiska, es pat teiktu, noteicošā nozīme. Atlēti, kopš 90-to gadu "revolūcijas" (ko sāka Dorians Jeitss), ar katru gadu paliek lielāki, smagāki, tāpēc arī visiem pārējiem, ja vien viņi grib cerēt uz augstām vietām, ir jāseko tendencei.
Sausums – sausums ir tas parametrs, kas lielai muskuļu masai dod iespēju parādīties skatītājiem. Proti, jo sausāks atlēts, jo mazāk viņam ir zemādas tauku un ūdens. Kā noteikt sausumu? Ir speciālas ierīces zemādas tauku mērīšanai (pašas parastākās saucas - kaliperi). Uzskatāmi vizuālie indikatori zemam zemādas tauku procentam – redzama prese, vēnas, āda ir pergamenta "biezumā" (t.i., pārāk iekniebt nesanāk :D )
Tā kā PRO līmeņa atlētiem nav pārāk lielu problēmu ne ar masas uzņemšanu, ne sausuma panākšanu (jo, beigu beigās tas ir viņu darbs), tad proporcijas ir tās, kas kādu var "norakt" vai, attiecīgi, "pacelt". Te viss ir vienkārši – ir noteikti kanoni tam kā jāizskatās bodibilderim – X formas ķermenis, t.i., plati pleci, šaurs viduklis, lielas kājas. Protams, tiek skatīta kopējās ķermeņa proporcijas, atsevišķu muskuļi proporcijas utt.
Pie šī paša apakšpunkta labi iederas arī muskuļu formas jautājums. Muskuļiem ir jābūt ne tikai lieliem un sausiem, bet arī ar pareizu ģeometriju. Te, protams, kas nu kam ir dots (vai veiksmīgi uzlabots).
Muskulatūras kvalitāte – tas ir parametrs, kas faktiski apvieno visu kopā, tajā pašā laikā sevī iekļauj vēl dažus parametrus, t.i., īsumā sakot, tas ir tas kā muskuļi izskatās kopumā. Piemēram, cik "dziļa" ir prese, cik labi var redzēt muskuļu šķiedras utt.