Ārsti Londonā ziņo ka ir izārstējuši divus mazuļus, kas slimoja ar leikēmiju, pasaules vēsturē, pirmajā mēģinājumā ārstēt vēzi ar no donora paņemtām, ģenētiski pārveidotām imūnšūnām.
Ārsti Londonā ziņo ka ir izārstējuši divus mazuļus, kas slimoja ar leikēmiju, pasaules vēsturē, pirmajā mēģinājumā ārstēt vēzi ar no donora paņemtām, ģenētiski pārveidotām imūnšūnām.
Eksperimenti notika Londonas Lielās Ormondas ielas slimnīcā (London’s Great Ormond Street Hospital) un tie rada šūnu terapijas iespēju, izmantot jau iepriekš sagatavotas, universālās šūnas, kas var tikt ievadītas pacienta vēnās.
Mazuļiem bija 11 un 16 mēneši, abiem bija leikēmija un abi bija izgājuši iepriekšēju ārstniecības kursu, izmantojot ķīmijterapiju, kas izgāzās. Vasems Kuasims (Waseem Qasim)- ārsts un gēnu terapijas eksperts, kas vadīja šo pētījumu, ziņoja ka abu bērnu veselības stāvoklis turpina uzlaboties.
Šī jaunā metode varētu radīt lielu konkurenci kompānijām kā “Juno Therapeutics” un “Novartis”, kuri tērēja desmitiem miljonu dolāru, lai izveidotu ārstēšanas metodi, kurā būtu vajadzīgas paša pacienta asins šūnas.
Abas metodes balstās uz limfocītu ģenētisku pārveidošanu, lai tās sāktu uzbrukt leikēmiskajām šūnām, bet šī metode dod iespēju sākt ārstēšanu uzreiz, jo nav vajadzīgs iegūt pacienta asins šūnas un tās ģenētiski pārveidot, kas prasa laiku.
Šī ārstniecības metode varētu izmaksāt aptuveni 3700eur, bet metode kurā asinis ir jāiegūst no katra pacienta, izmaksātu aptuveni 46800eur.
Londonas ārstniecības veids ir ievērojams ar to ka šūnas, kas tiek ievadītas pacientam ir visvairāk pārveidotās šūnas, kādas jebkad ir ievadītas cilvēkā. Tām ir izdarītas četras ģenētiskas pārmaiņas, divas no tām ir izdarītas ar metodi, ar nosaukumu “TALENs”. Vēl viena pārmaiņa ir atņemt limfocītiem tieksmi uzbrukt citas personas šūnām un vēl viena pārmaiņa liek tām uzbrukt vēža šūnām.