Man Likās interesanti, domāju ka jus arī patiks mani spociņi!! :D
Vienkārši pats nodarbojos ar futbolu un sēžot netā nejauši iegāju vikipēdijā un uzrakstīju futbols... un lūk ko es atradu!!
Spēles, kas apgrozās ap bumbas speršanu, ir bijušas spēlētas daudzās valstīs viscaur vēsturē. Saskaņā ar FIFA: "visagrākais spēles veids, par kuru ir zinātniski pierādījumi, bija tieši šīs prasmīgās tehnikas vingrinājumu iepazīšana tālajā 2. un 3. gadsimtā p.m.ē.Ķīnā(cudžu spēle)." Dažādi futbola veidi tika spēlēti viduslaiku Eiropā, taču noteikumi ļoti atšķīrās abos periodos un vietās.
Mūsdienu futbola noteikumi parādījās 19. gadsimta vidū, kā pūliņi standartizēt plašos futbola dažādos veidus, kurus spēlēja Anglijas skolās.
Kembridžas noteikumi, pirmoreiz izmantoti KembridžasUneversitātē 1848. gadā, īpaši ietekmēja nākošo noteikumu attīstībā, ieskaitot futbolu. Kembridžas noteikumus uzrakstīja Trinitijas koledžā, Kembridžā pavaldības sanāksmē tās pārstāvji no Etonas, Herovas,Ragbijas, Vinčesteras un Šrūsberijas skolām. Tie netika vispārēji pieņemti. 1850. gadu laikā daudzi klubi, kuri nesaistījās ar skolām vai universitātēm veidojās visā angliski runājošajā pasaulē, lai spēlētu dažādus futbola veidus. Daži nāca klajā ar saviem atšķirīgajiem noteikumiem, jo īpaši Šefīldas futbola klubs, kuru izveidoja bijušie privātskolas skolnieki 1857. gadā, kura rezultātā veidojās Šefīldas FA 1867. gadā. 1862. gadā Džons Čārlzs Trings no Apingemas skolas arī izdomāja ietekmīgu daudzumu noteikumu.
Visi šie centieni veicināja Futbola Asociācijas izveidi (FA) 1863. gadā, kuras piemā sanaksme notika 1863. gada 26. oktobra rītāBrīvmūrnieku krodziņā Lielajā Karalienes ielā, Londonā. Vienīgā skola, kas tika pārstāvēta šajā gadījumā bija Čārterhausas skola. Brīvmūrnieku krodziņš bija tikšanās vieta vēl piecām sanāksmēm starp oktobri un decembri, kuras galu galā izveidoja pirmo visaptverošu noteikumu kopumu. Pēdējā sanāksmē pirmais FA mantzinis, komisijas pārstāvis no Blekhītas, atsauca savu klubu no FA dēļ divu projekta noteikumu aizvākšanas iepriekšējās sanāksmēs, pirmais, kas ļāva skriet ar bumbu rokā, un otrais, traucēt skrējienu ar spērienu pa kājas lielu (sišana pretiniekam pa apakšstilbu), paklupināšana un turēšana. Citi angļu regbija futbola klubi sekoja šim piemēram un nepievienojās FA, vai pēc tam atstāja FA un tā vietā, kas 1871. gadā izveidoja Regbija Futbola savienību. Vienpadsmit atlikušo klubi, zem Ebenezera Koba Morleija uzraudzības, devās ratificēt oriģinālos trīspadsmit spēles noteikumus. Šie noteikumi iekļāva bumbu apstrādes ar "zīmēm" un vārtu pārlikņa neesamības noteikumus, kas padarīja tos ļoti līdzīgus Viktorijas futbola noteikumiem, kuri tika izstrādāti tajā laikā Austrālijā. Šefīldas FA spēlēja pēc saviem noteikumiem līdz 1870. gadiem, kad FA absorbēja dažus no tās noteikumiem, kamēr tur bija maza starpība starp spēlēm.
Spēles likumus pašlaik nosaka ar Starptautiskā Futbola asociācijas valde (IFAB). Valde tika izveidota 1886. gadā pēc Futbola Asociācijas, Skotijas Futbola asociācijas, Velsas Futbola asociācijasun Īrijas Futbola asociācijas sanāksmes Mančestrā. Pasaules vecākās futbola sacensības ir FA kausa izcīņa, kuru izveidoja Č. V. Alkoks un tajā ir sacentušās angļu komandas kopš 1872. gada.Pirmā oficiālā starptautiskā futbola spēle notika 1872. gadā starp Skotiju un Angliju Glāzgovā, atkal Č. V. Alkoka dēļ. Anglija ir mājvieta pasaulē pirmajai futbola līgai, kuru 1888. gadā Birmingemādibināja Birmingemas "Aston Villa" direktors Viljams Makgregors. Oriģinālais formāts ietvēra 12 klubus no Anglijas vidienes un Ziemeļanglijas. Fédération Internationale de Football Association (FIFA), starptautiskā futbola organizācija, tika izveidota Parīzē 1904. gadā un paziņoja, ka tie ievēros Futbola Asociācijas spēles likumus. Starptautisko spēļu pieaugušā popularitāte noveda pie FIFA pārstāvju uzņemšanas Starptautiskajā Futbola asociācijas valdē 1913. gadā. Valde pašlaik sastāv no četriem FIFA pārstāvjiem un viena pārstāvja no katras no četrām britu asociācijām.
Mūsdienās futbolu profesionālā līmenī spēlē visā pasaulē. Miljoniem cilvēku regulāri dodas uz stadioniem, lai sekotu līdzi savas iecienītākās komandas spēlēm, ko vēl vairāki dara, vērojot spēles televīzijā. Ļoti daudz cilvēku nodarbojas ar futbolu arī amatierlīmenī. Saskaņā ar pētījumu, ko FIFA publicējusi 2001. gadā, vairāk nekā 240 miljoni cilvēku regulāri spēlē futbolu vairāk nekā 200 valstīs visā pasaulē. Tā vienkāršie noteikumi un minimālās papildpiederumu prasības bez šaubām palielina futbola izplatību un popularitāti.
Daudzās pasaules vietās futbols liek atdzimt kaislībām, un tam ir nozīmīga loma fanu, vietējo kopienu un pat nāciju dzīvēs; turklāt tas tiek bieži dēvēts par vispopulārāko sporta veidu pasaulē. ESPNizplatīja apgalvojumus par to, ka Kotdivuāras futbola izlase palīdzēja nodrošināt pamieru valsts pilsoņu karam 2005. gadā. Savukārt, futbols tiek plaši uzskatīts par galīgo tiešo izraisītāju futbola karam1969. gadā jūnijā starp Salvadoru un Hondurasu. Sporta veids arī saasināja spriedzi Dienvidslāvijas kara sākumā 1990. gados, kad mačs starp Zagrebas "Dinamo" un Belgradas "Red Star" pārvērtās nemieros 1990. gada martā.
Kartē parādīta futbola popularitāti visā pasaulē. Valstis, kurās futbols ir ļoti populārs, ir iekrāsotas zaļā krāsā, turpretim valstis, kurās tas nav populārs, ir iekrāsotas sarkanā krāsā. Popularitāti nosaka iedzīvotāju skaits, kuri nodarbojas ar futbolu uz 1000 iedzīvotājiem. [ Latvijā situācija ir labāka nekā Lietuvā vai Igaunijā, taču tik un tā vāji! :( ]
NETEISĀJAT DRAUGI PĀRĀK BARGI.. ;)
Paldies! :)