Faktus, kurus nemāca bērnudārza.7
Kāpēc mirst nervu šūnas
Pētnieki atraduši skaidrojumu precīzam iemeslam, kāpēc pēc insultiem iet bojā nervus šūnas. Galvenais vaininieks, izrādās, ir kalcija joni. Tā kā insulta gadījum galvas smadzenes cieš no asins un tātad arī skābekļa nepietiekamības, izmaiņas šūnās izpaužas kā kalcija jonu piegādes aizturēšana tajās. Speciālisti uzskata, ka tieši normāla kalcija līmeņa atjaunošana šūnā gluži teorētiski varētu uzlabot insulta sekas. Taču ilgu laiku nekādi neizdevās gūt vērā ņemamus panākumus, lietojot īpašus medicīniskos preparātus. Tagad izdevies noskaidrot, ka aminoskābe glutamāts palīdz kalcija joniem nokļūt neironos. Tieši tas arī ļāva saprast to, kā iet bojā nervu šūna. Izrādās, galvenais kalcija pieplūšanas aizkavēšanāš iemesls nervu šūnā – galvas smadzenes tādējādi gusto bojājumus – ir tieši kalcija jonu izvadīšanas no šūnas mmehānisku bojājums. Patlaban pētnieki intensīci meklē tādas ķimiskās vielas, kas spētu pastiprināt kalcija izvadīšanu no šūnām. Jāpiebilst, ka atklātais mehānisms ir atbildīgs tikai par dažām insulta izraisītajām sekām.
Kāpēc cirtojas mati
Ja paņem pa matiņam no sprogainu un taisnu matu īpašnieku kodaļās un šos paraugus izpēta mikroskopā, jau acumirklī var pamanīt būtiskas atšķirības. Tas no matiņiem, kura šķērsgriezums būs apaļš, piederēs taisno matu īpašniekam, savukārt sprogaino matu īpašnieka, savukārt sprogaino matu īpašnieka mata šķērsgrizums būs saplacināts. Starp citu, ir arī tā: jo spēcīgāks saplacinājums, jo spēcīgāk cirtojas mati. Cilvēkiem ar viļņotiem mīkstiem matiem mata šķērsgriezums parasti ir ovāls. Bet nēģeriem, kuriem, kā zināms, matu kodaļas mēdz būt ipaši sasprogojušās, mata šķērsgriezuma galvenokārt ir elipsveida vai puseliptiska forma. Mēģinot rasti atbildi uz jautājumu – kāpēc gan pastāv tādas atšķirības, pētnieki eksperimentālā laboratorijā īstenoja mākslīgu matu folikulu izaudzēšanu ādas slāņos četru milimetru dziļumā. Noskaidrojās, ka sprogaino matu īpašnieku folikulas ir mazliet ieliektas formas, gluži kā komats, savukārt taisnajiem matiem šī forma ir līdzena. Tādējādi sanāk, ka tieši folikulas jau sakotnēji nosaka matu augšani, un paši mati, izaugot virs ādas, tikai atkārto folikulas formu. Tiesa, tā ir tikai konstatācijas, ka tas tā ir. Uz jautājumu “kāpēc tā un ne citādi” atbilde vēl tikai jāatrod…
Kāpēc no saldumiem bojājas zobi
Zināms, ka jebkurā salad produktā ir noteikts daudzums cukura. Kaut arī cilvēka organismam nelielās devās ta sir vajadzīgs, tomēr vienlaikus tas postoši iedarbojas, sagraujt to emalju un aem tās esošo slān, ko dēvē par dentīnu. Tādējādi veidojas mikroskopiskas plaisas, kurās neizbēgami iekļūst sāpes raisošas baktērijas, kuru dēļ veidojas kariess. Jo vairāk turpina lietot saldumus, jo vairāk attīstīsies kariess. Ja sāpes rodas, uzēdot torti, konfektes vai šokolādi, ir skaidrs, ka kaut kur zoba virsmā jau atklājušies kanāli, kas ved uz nervu. Sakošļājot saldo izstrādājumu, uz kanāliem izraisītais spiediens pāriet uz nervu, un zobs acumirklī sāk sāpet. Vispār jau ļoti vienkārši, vai ne?