Mēs jau zinam , ka cilvēki viens otram palīdz ar naudas, dažādu mantisku lietu, asiņu un arī orgānu ziedošanu. Par orgānu ziedošanu daudziem rodas dalīti viedokļi, pārsvarā cilvēki strīdas par to vai tas ir ētiski un pieņemami. Piedāvāju ieskatīties dažos faktos par orgānu ziedošanu.
Fakti par orgānu ziedošanu15
Pirmais un iespējams svarīgākais fakts. Ziedojot savus orgānus kādam citam, TU vari dot iespēju kādam cilvēkam dzīvot.
Otrais fakts. Par orgānu donoru ir jāpiesākās un jāreģistrējas. Savu gribu, būt vai nebūt par donoru, tu vari iesniegt pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Jā, vari arī uzrakstīt iesniegumu, kurā tu aizliedz savus orgānus izmantot jebkādām darbībām pēc nāves. Nāves gadijumā, ja tu neesi neko šajā iestādē (PMLP) paziņojis, par orgānu izmantošanu atļauju prasa taviem tuviniekiem.
Trešais fakts. Par orgānu donoru nevar ķlūt kurš katrs, noteikumos ir izdalīts vesels saraksts ar kritērijiem, kuri liedz kļūt par organu donoru:
- nezināms nāves cēlonis;
- ļaundabīgi audzēji;
- lietoti cilvēka hipofīzes hormonus (piemēram, augšanas hormonu) saturoši preparāti;
- bakteriālas, vīrusu, sēnīšu vai parazitāras infekcijas, arī inficēti orgāni, kurus paredzēts iegūt transplantācijai (ja pastāv augsts risks orgāna transplantācijas rezultātā infekciju pārnest recipientam un tas var radīt nopietnu kaitējumu recipienta veselībai)
- nesen veikta vakcinācija, izmantojot dzīvus, novājinātus vīrusus saturošas vakcīnas;
- un citi izņēmumi(operācijas un slimības).
Ceturtais fakts. Orgānu ziedošanai ir bezpeļņas raksturs, tāpēc par to nepienākas nekāda atlīdzība.
Piektais fakts. Šobrīd Latvijā veic nieru, aknu, sirds, aizkuņģa dziedzera, radzenes, kaulu transplantācijas operācijas. Dažas operācijas apmaksā no valsts budžeta līdzekļiem.
Sestais fakts. Ne tikai Latvijā, arī visā Eiropā trūkst transplantācijai paredzēto orgānu.
Septītais fakts. Miruša donora ķermeņa ārējo izskatu pēc orgānu ieguves atjauno atbilstoši sākotnējam izskatam.
Astotais fakts. Ziedojot savus orgānus, viens cilvēks var palīdzēt vairāk kā vienam cilvēkam. Donora orgāni var pietikt pat līdz 10 cilvēkiem.
Devītais fakts. Latvijā transplantācijas operācijas visbiežāk tiek veiktas, lai pārstādītu nieres. Gadā tās ir 60–70 nieru transplantācijas.
Desmitais fakts. Pasaulē ir reģistrēti pat 90 gadus veci donori, savukārt Latvijā vecākajam orgānu ziedotājam ir bijuši 75 gadi.
Tas arī viss. Priecāšos, ja izteiksi savu viedokli komentāros.